Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Kvkk Bilgi İşlem

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,087 Görüntüleme
(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member
Konu başlatıcı

Bilgi işlem tarafında kvkk ile alakalı it sorumlusunun yapması gereken belli başlı neler var acaba arkadaşlar.

Gönderildi : 03/08/2020 14:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Selamlar, KVKK için bir danışmanlık almadınız mı? Neden diyorum çünkü bu şart.

Bir danışmanlık alıp bu danışmanın öncelikle hukuki olarak anlaşmalarınızı kontrol etmesi gerekli, daha sonra iş süreçlerinizin kontrollü için ayrı bir uzman yani minimum iki uzman bu süreçleri tamamladıktan sonra IT ye gelip önüne dijital bir kişisel veri haritası çıkarır. Ondan sonra IT' nin görevi başlar. Siz de o kişisel verileri korumak için teknik tedbirler almanız gerekli. Bütçeniz yettiğince bu maddeleri tamamlamak sizin göreviniz ama örnek DLP lazım şirket almadı bu sizin sorumluluğunuz değil muhtemel cezayı yersiniz çünkü veri sınıflandırmadan, veri koruma ürünleri olmadan bir veri sızıntısı olup olmadığını zaten bilemezsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/08/2020 15:03

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member
Konu başlatıcı

Hayir Hakan hocam bir danismanlik almadik ve sart oldugunu bilmiyordum. Danismanlik sirketi arastirmaya baslayayim o zaman. Tskler

Gönderildi : 03/08/2020 16:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Şart derken kanunen şart değil ama aksi durumda başarılı olmanız pek mümkün değil. Yani bu işi profesyonel bir destek almadan zaten IT olarak siz yapamazsınız, yani süreç ve anlaşmaları IT çalışanı düzenleyemez, diğer departmanlar ile olan toplantılar vs mutlaka bir destek lazım. Ek olarak IT tarafı için ise hangi ürünü almanız konusunda da danışmanlık almanı size kalmış ama alırsanız daha az bütçe ile daha çok teknik tedbiri çözmüş olursunuz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/08/2020 21:05

Paylaş: