Forum

ex2200 switch'de vl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ex2200 switch'de vlan tagging

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
488 Görüntüleme
(@ArtunARPA)
Gönderiler: 68
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Junipier ex2200 switce bağlı Unifi Entp AP var.Bu AP'ler Switchin 8,9,10 nolu portlarına bağlı.

Yapmak istediğim Unifi AP'ler Uzerinde 2 ayrı SSID yayınlayıp  bunu da switch ustunde ayrı vlan'lar ile 2 farklı DHCP'ye bağlamak.

Bunun için AP 'lerin yönetim yazılımında ilgili bolme işlemini yaptım Switch tarafında da  Guest SSID için vlan 100 açtım ve User vlanı olarak da default (0)  kullanmaya karar verdim.Switchin  8,9,10 nolu portlarını turnk çekip vlan100 eklesem native Vlan alnınını da default (0) 'da bıraksam amacıma erişmiş olur muyum.

Bir de bu switchlerde İnterface bazlı roller var .8,9,10 nolu portları için rol tanımlarında Wirelass AP olarak seçsem uygulama tarafında ne kazanır ya da kaybederim.

Tsk

Gönderildi : 27/07/2012 02:42

(@HidayetKURTULMUS)
Gönderiler: 17
Active Member

Merhaba

Wifi cihazınızın native vlan desteği var ise , taglı ve tagsız network paketlerini  sorunsuz kullanırsınız. Bunun dışında portlar için interface bazlı roller var yazmışsınız bunu biraz açar mısınız? Konfigurasyon bazında yardıma ihtiyacınız var ise topoloji detayı verirseniz daha iyi olur.

Gönderildi : 30/07/2012 23:56

(@ArtunARPA)
Gönderiler: 68
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,,

Web mngt ekranında port bazlı tanım yapılabiliyor derken her bir interface altın descripton tanımlaması yapabiliyoruz demek istemiştim..

Mesela X imterface'in description altına  Wirelass AP bağlıdır dedğimizde JunOS security ayarları aktif olacaktır şeklinde bir uyarı çıkıyor.

Security tarafında bana ne kazandırır ne kaybetirir onu merak etmiştim.

Tsk

Gönderildi : 31/07/2012 01:59

(@HidayetKURTULMUS)
Gönderiler: 17
Active Member

Ex Serisi cihazlarda varsayılan olarak  igmp-snooping ve storm-control aktif olarak gelir. Buna mevcut sistemde problem yaratacak hususlar değildir. Ayrıca Cihazın genel güvenlik ayarlarınla alakalı olarak 
http://www.juniper.net/techpubs/en_US/junos10.4/topics/concept/ex-series-security-overview.html  adresine göz atabilirsiniz.

Gönderildi : 08/08/2012 02:31

Paylaş: