Forum

Registry Anahtarı S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Registry Anahtarı Silme Hatası

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
6,933 Görüntüleme
(@serkanates)
Gönderiler: 1278
Üye
Konu başlatıcı

Her ne kadar tavsiye edilmese de bazı durumlarda registry anahtarlarına manuel müdahale etmemiz gerekebiliyor. Bazen ilgili anahtarı silmek/değiştirmek istediğimizde ise hata alırız (silinemedi, değiştirilemedi vb.). Bu hata ilgili anahtara erişim iznimizin olmadığı durumlarda ortaya çıkabileceği gibi (beklenen durum), erişim iznimizin olduğu durumlarda da (beklenmeyen durum) ortaya çıkabilir. İznimizin olmasına rağmen hata alıyorsak, herhangi bir sebepten (genelde progamlama hataları, en nihayetinde yazılımcı da bir insan, hata yapabiliyoruz) anahtar içerisinde null değer oluşmuş olabiliyor. Regedit aracında null değerleri göremediğimiz için de hata alıyoruz (bknz: https://www.google.com/search?q=regedit.exe+uzaylılar+tarafından+mı+yazıldı).

Peki bu durumda ne yapıyoruz ? Panik yok, ilgili anahtarları silmek için alternatif yöntemlerimiz mevcut. regdelnull aracı bu tarz anahtarları tespit edip silebilir (bknz: https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/regdelnull). Eğer bu araç probleminizi çözmediyse (çözmemişliği var, tecrübe ile sabit) başka bir çok iş için kullanabileceğiniz psexec aracını registry silmek için de kullanabilirsiniz (bknz : https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/psexec).

Dostlukla...

Gönderildi : 27/03/2019 13:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Öncelikle paylaşım için teşekkürler.

Bende o zaman ekleme yapayım, peki psexec ile nasıl kayıt defterindeki silemediğimiz kayıtları silebiliyoruz?

aracı indirdikten sonra aşağıdaki komut ile çalıştırın

psexec -s -i regedit.exe

Bu sayede regedit admin yerine system hesabı ile açılacağı için silemediğiniz kayıtları artık silebileceksiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/03/2019 16:53

(@serkanates)
Gönderiler: 1278
Üye
Konu başlatıcı

Mesai arasında aklıma ilk gelen hali ile karalayıp gönderdim, desteğiniz için teşekkürler @hakanuzuner

Gönderildi : 27/03/2019 17:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Ben teşekkür ederim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/03/2019 20:35

Paylaş: