Forum

Office 365'e Eklene...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Office 365'e Eklenen uygulamayı kaldırma

2 Yazılar
2 Üyeler
4 Likes
830 Görüntüleme
Fatih TÜRKOĞLU
(@fatihturkoglu)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bildiginiz üzere O365 tarafına XML olarak uygulama yükleyebiliyoruz bazı durumlarda yanlış bir 

uygulamayı yüklemiş ve kaldırmayı isteyebiliriz. Bu konuda Microsoft dahil hiç bir çözüm önerisi yok.

Yaşadıgım problem ve çözüm önerim;

1.Tane uygulama kullanıyorum (Veri Sınıflama) bu uygulamanın O365 için bir eklentisi var kullanıcılar web browserden mail yollarken dahi sınıflama yapmaya yarayan bir eklenti, bu eklenti on prime de olan veri sınıflama sunucusu ile haberleşen bir mimariye sahip yanlışlıkla bu eklentiyi publish ettim ve artık devreye girdi.

Sonrasında on prime de olan sunucudaki baglantı dışarıya açık olmadığı için bu eklenti kullanıcıların mail atmasını engellemeye başladı.

Microsoft'a sordum , araştırdım , case açtım ama çare bulamadım.

Çözüm basit ama telaş anında düşünmek hayata geçirmek bir hayli zor oluyor.

Çözüm;

Powershell ile O365'e baglandım.

1. Get-MailBox  yazıp enter'a bastım.
2. Karşıma bütün mail boxlar geldi sonra ">" ile bu çıktıları bir tane .txt dosyasının içine yazdırdım.
3.O365 de uygulama silmek için normalde yandaki komutu kullanıyorum " Remove-App -Identity <Buraya uygulamanın GUID bilgisini giriyorum> -Mailbox  fatih"
4. 500 kullanıcının oldugu bir yapıda tek tek silmek tabiki çok zor o yüzden foreach döngüsü kullanıyorum
Bu şekilde 1 tane degişken tanımladım $degisken = Remove-App -Identity <UygulamaGUID> -Mailbox $kullanicilar
5.
Bu satirda da tüm kullanıcıları 1 tane txt dosyasının içine atıp sonra degişken olarak tanımlıyorum $kullanicilar= Get-Content mailkutulari.txt
6.
Son olarak bu komutu çalıştırınca txt içindeki tüm kullanıcılardan gidip ilgili uygulamayı siliyor olacak.
$degisken | % { $kullanicilar() }

İlk paylaşımım umarım faydalı olur takıldıgınız bir nokta olursa yorum kısmına yazarsanız yanıtlayabilirim.

Gönderildi : 22/03/2022 20:14
Konu Etiketleri

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Eline sağlık Fatih, bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/03/2022 20:53

Paylaş: