BigBlueButton (webR...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] BigBlueButton (webRTC) Hatası 1007 - ICE anlaşması başarısız oldu sorunu çözümü  

  RSS
Mehmet Cakir
(@MehmetCakir)
Üye

Merhabalar Arkadaşlar,

Yaklaşık olarak 2 gün zaman harcadım yapmadığım etmediğim bir durum kalmadı. Bu sıkıntıyı yaşayan herkes eminim ki  16384: 32768 UDP aralığında değiştirmediği yer kalmamıştır.

Normal çalışan bir sistemde bir anda bu hatayı alıyorsanız bu hata SES(mikrofon) görmeme hatasıdır. bu hatayı aldığınızda görüntü vb. toplantıya katılım sağlayabilirsiniz ama konuşamazsınız sadece.

Bu hatayı alma nedeniniz siz değilsiniz veya sizler diyorum.

Neden 15 kişi toplantıda 5/6 kişi sisteme giremiyor burada bir sorun var demektir ama sorun BBB değil server dada değil sorun tamamen ISP(internet Servis Sağlayıcı)nızda...

Bugun telefondan baglantı sagladım(telekom) sorunsuz hat baglantı sagladı ve toplantıyı yaptık felan şirkete gittim (SUPERONLİNE FİBER)açtım sistemi bir baktım yine aynı hata 1007 hatası sonra telefondan baglandım sorunsuz baglanıyor ama şirket hattına wifi geçince oda bağlanmıyor.

SUPERONLİNE FİBER merkezini aradım durumu anlattım onlarda MAX: 4 hane kadar port açabildiklerini sistemin izin vermediğini ilettiler.

Webte baktım sadece superonline değil biraz vodafone metro ethernet kablo net vb. yerlerde olanlardan da sıkıntı olanları gördüm... 

Kısacası arkadaşlar 3-5 kişi bağlantı sağlayıp diğerleri sağlayamıyor ise veya birileri aynı operatörde bile olsa bir kişi bağlanıyor bir kişi bağlanamıyor ise ses için bu sadece 1007 hatasından bahsediyorum.

Bunun PORTLARI internet servis sağlayıcısı tarafından açılamadığı içindir.

1-65535 kadar port açabilirken neden 4 haneye kısıtlama koyarlar anlam veremedim.

umarım yararlı bir makale olmuştur. her şey aktif çalışır durumda iken saç baş yoldurmasın başka arkadaşlara diye yazmak istedim.

NOT: bu durum dediğim gibi bazı kullanıcılar girip bazıları giremediğinde oluşuyor.

Tüm kullanıcılarda sorun var ise ve 

1007: ICE negotiation failed - The browser and FreeSWITCH try to negotiate ports to use to stream the media and that negotiation failed. Possible Causes: NAT is blocking the connection Firewall is blocking the UDP connection/ports

gibi firewall tarafında testlerle hatalar alıyorsanız onunla ilgili farklı çalışmalar(UDP:16384: 32768 ) yapmanız lazım.

iyi okumalar.

 

 

Alıntı
Gönderildi : 04/06/2020 17:42
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/06/2020 01:26
Mehmet Cakir
(@MehmetCakir)
Üye

Bu işlemle ilgili bir arkadaşımın ofisine de kurduğumuzda çözümü bulduk gibi geldi bana. onun kendi sistemlerinde IIS olduğu için onun hattında da baktık portlar vb. ses sorunu var 1-2defa sıfırdan kurulum yaptık devam etti sonra ben telefondan giriş yaptım sorunsuz girdik.

Sonra kısmı olarak ISS giden NAT bacaklarını(80,443,22 vb.) devre dışı bıraktık tamamen sonra sorunsuz ve sıkıntısız sistemin çalıştığını gördük.

Benim çözdüğüm kadarıyla ISS mantığı ile çalıştığı için sistem eğer sistem girişince nat bacagınız var ise yani 80 portundan içeriye yönlendirme var ise localden girişlerde sorun yaratıyor çunki siz www.example.com üzerinden tekrar içeri girmeye çalışıyorsunuz haliyle. buda 80 portu ile ilgili anlayamadığım bir sorun yaratıyor. içeriden girişe izin vermiyor sistem localhost olarak giremezsiniz veya 127.0.0.1 mantıgı ile cunki configuration sisteminde siz İP adresinizi değiştirip domain adresi yazıyorsunuz buda SSL sertifikasını domain üzerinden kurdugu için sorun yaratabılır.

Daha fazla zamanım yoktu ancak Zoneları değiştirerek domain adını hosts sisteminde ve dns ve domain kurulu sistemlerde www.siteadi.com ip:127.0.0.1 gibi değiştirip localde denerseniz belki hat dışarıya cıkmadan içeriden çalışacağı için sorun olmayabilir.

Public İp adresi yeerine Lan ip adresine yönlenecek böylece çakışma olmayacaktır diye düşünüyorum.

orada test etme şansımız pek fazla olmadı cunki sistemi of konuma getirmek zorunda kalmıştık firewall cihazında.

siz test edip buraya yazabilirsiniz hep beraber görürüz 🙂 

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/06/2020 11:13
Paylaş: