Forum

1 Soru 1 Cevap: Exc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

1 Soru 1 Cevap: Exchange Server Yeni Kullanıcılar Neden Hep Aynı Veri Tabanına Açılıyor?

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
536 Görüntüleme
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Soru: Exchange server' da yeni açılan her kullanıcı aynı DB de oluştuğu için bir DB şişiyor.

Cevap: Eğer kullanıcı oluştururken DB seçmezseniz otomatik DB' lerin arasında dağıtım yapılır.

istisna

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2018/05/20/how-to-exclude-a-mailbox-database-from-automatic-mailbox-provisioning-in-exchange-server.aspx

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/07/2018 14:07

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Teşekkürler. Güzel Trick bence.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/07/2018 15:26

(@MehmetCakir)
Gönderiler: 13
Eminent Member

Eskiden mail adresi açma standartlara bağlamıştık bu işi kendi üzerimizden atmıştım İK AD üzerinden yetki vermiştim.

İK oradan kişinin adı ve soyadı şeklinde veya aynı isim var ise kurallara uygun şekilde olacak durumda IK bu ismi açabiliyordu.

Ancak sonradan bir baktıkki personeller giriyor 1 hafta sonra çıkıyor veya personel giriyor 3gun sonra cıkıyor 1 ay olmadan çıkıyor felan bu işin sonu yok 🙂

her oluşturulan alanda 250mb en aşağı alan ayrılıyor ve bu mailleri personeller hiç kullanmıyor bile ama DB alan açılıyor yer tutuluyor  kullanılmadan siliniyor. aman Yarabbi diskleri boştan yere bozuyoruz.

bizde şu karar vardık çok fazla sirkilasyon olan yerlerde mailleri duruma göre ve pozisyona göre 1 hafta /2hafta/3/hafta ve 1 ay olacak şekilde sınıflandırdık.

Sanal olan Exchange DB Sanal bir alan oluşturduk 😀 gelenleri orada açtılar 1 hafta sonrakileri. eğer açılma süresi 1ay geçen personelleri dedik bunlar artık çıkmaz 😀 normal yoluna taşıdık 😀

Ama artık 😀 Azure varken ( hiç kullanmadım daha) Bulut sistem hayallerimi aştı 🙂 fiziki sunuculara da gerek kalmayacak diye düşünüyorum 😀 Büyük firmalar bu işi bizim yerimize yapacaklar. 

Yakında yapay zeka ile birlikte 😀 bize(sistemcilere) de gerek kalmayacak gibi görünüyor Hakan hocam 😀

hata kodu X09ssdd07 😀 diye kodu yazılım tarayacak 😀 AA çözümu buymuş 😀 hop yapacak 😀

yapay zeka bizi işimizden edebilir 😛

Gönderildi : 16/07/2018 20:14

Paylaş: