Forum

GPO ile Windows 10 ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

GPO ile Windows 10 Taskbar ayarı

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,100 Görüntüleme
(@MertKarslioglu)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Şirketimiz için Windows 10 imajı hazırlarken ihtiyacım olan bir konuyu araştırdım. Görev çubuğunda ki simgeleri tüm kullanıcılarda aynı şekilde getirebilmek için yapılması gereken adımları inceleyerek buldum sizlerle de paylaşmak istedim.

Öncelikle imajımızın olduğu bir bilgisayarı açarak simgeleri görev çubuğuna sabitliyoruz. Bu bilgisayarı referans bilgisayar olarak kullanacağız.

Bu bilgisayardan alma sebebimiz ise programların diğer imajlarda yer alanlarla aynı yerde kurulu olması.

Daha sonrasında;

Regedit'i açarak HKEY_CURRENT_USER > SOFTWARE > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Explorer içerisinde yer alan TaskBand reg kayıdını export ediyoruz. Bu reg dosyasını Server üzerinde Logon Scriptimizin bulunduğu dizine kopyalıyoruz.

Bu görev çubuğu üzerinde yer alan programlarımızın reg kaydını bize verecektir. 

Bir sonra ki adım olarak C:\Users\Kullanıcı Adınız\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch\User Pinned içerisinde yer alan TaskBar klasörünü kopyalıyoruz. Bu kopyalamanın nedeni ise kısayolların bu klasör içerisinde yer alıyor olması. Daha sonra bu klasörü Server üzerinde Logon Script'in bulunduğu dizine kopyalıyoruz.

Şimdi bir adet komut dosyası oluşturacağız. Oluşturduğumuz komut dosyası Group Policy üzerinde User Logon Script olarak çalışacak.

Cmd satırları;

TASKBAR DOSYASINI DİZİNE KOPYALAMAK İÇİN:

copy "\\Logon Script'in bulunduğu dizin\User\Scripts\Logon\TaskBar" "C:\Users\%USERNAME%\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch\User Pinned\TaskBar"

REG DOSYAMIZI IMPORT ETMEK İÇİN:

regedit /s \\Logon Scriptin bulunduğu dizin\User\Scripts\Logon\taskband.reg

https://yadi.sk/d/p_6o327uy2RMk

Group Policy çalıştığında reg import ederek gerekli kısayolları taskbar'a ekleyecektir.

Umarım biraz olsun katkım, yardımım olmuştur. Sorularınız olur ise seve seve yanıtlayabilirim.

Gerekli .vbs kodu linktedir.

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 03/11/2016 14:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Eline sağlık çok güzel olmuş

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/11/2016 21:19

(@MertKarslioglu)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Eline sağlık çok güzel olmuş

Teşekkürler hocam 🙂

Gönderildi : 16/11/2016 12:43

Paylaş: