Forum

Juniper (JunOS) ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Juniper (JunOS) üzerinde Rescue Configuration

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
721 Görüntüleme
(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye
Konu başlatıcı

BSD tabanlı Junos işletim sistemi ile çalışan Juniper SRX serisi güvenlik duvarı ve Juniper EX serisi switchler
üzerinde rescue konfigürasyon ismi ile temel konfigürasyonu yedekleyebiliyoruz. Sonrasında yapacağımız değişiklikleri
iptal edip bu rescue olarak kaydettiğimiz haline dönebiliyoruz cihazımızın. Bu bize ne sağlıyor diye düşündüğümüzde
uzaktaki cihazlarımızı erişimi kaybetmeden bir nevi fabrika ayarlarına döndürmek gibi düşünebiliriz.

bu özelliği kullanabilmek için cihazımıza temel ip ayarlarını ver erişim ile ilgili ayarları yaptıktan sonra
cihazın cli arayüzünden

root@JunOS > request system configuration rescue save

komutunu kullanabiliriz. bu şekilde sakladığımız bu rescue konfigürasyonuna istediğimiz herhangi bir zamanda
yine cihaza cli ile erişip config moduna geçtikten sonra

root@JunOS# rollback rescue
root@JunOS# commit

komutları ile dönüş yapabiliriz.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 15/12/2015 15:50

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Güzel paylaşım için teşekkürler hocam. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/12/2015 00:47

Paylaş: