Forum

Windows Server 2012...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2012 Standart versiyonunu Datacenter versiyonuna yükseltme işlemi

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
851 Görüntüleme
(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye
Konu başlatıcı

Windows Server
2012 Standart versiyon olarak kurup kullanmış olduğunuz sunucu işletim sisteminizi
sunucuyu formatlayıp sıfırdan kurulum yapmadan Datacenter versiyonuna yükseltebilirsiniz.

Windows Server
2012 Standart ve Datacenter versiyonları arasında artık lisanslama dışında
herhangi bir fark olmadığı için herhangi bir anda ilk kurulumda standart versiyon
olarak kurup yapılandımış olduğunuz sunucunuzu tekrar formatlamadan ve sıfırdan
kurulum yapmadan sadece aşağıdaki iki komutu kullanarak Datacenter versiyonuna yükseltebilirsiniz.

Not :
Datacenter’dan versiyonundan Standart versiyonuna  geri dönüş yani (Downgrade)
desteklenmemektedir.   

PowerShell’de aşağıdaki
komutları çalıştıralım ve çıktısına bakalım.

DISM /online /Get-TargetEditions

Bu işlem sonucunda
operation completed successfully gördükten sonra aşağıdaki
komutu çalıştıralım. Bu komutta kullanacağınız lisans keyi Windows Server 2012
Datacenter versiyona ait  KMS server’i
arayan Microsoft'un yayınlamış olduğu default key’dir. Eğer kurum içinde KMS server çalışıyor ise onun
üzerinde sunucunuz kendisini lisanslayacaktır.

Diğer tüm windows
vista ve üzeri işletim sistemleri versiyonları için default KMS keylerine aşağıdaki
linkten ulaşabilirsiniz.
http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj612867.aspx

Oramınızda KMS sunucunuz
yok ise KMS Client key’ini kullanmak zorunda değilsiniz, isterseniz Datacenter versiyonuna
ait MAK key’inizi kullanarak yapabilirsiniz bu işlemi.

Bu komut sonrasında
sunucumuz restart isteyecektir, sunucu üzerinde çalışan uygulamalarınızı düşünüp
bu işlemi yapmanızda fayda var.

İşte Komutumuz:  

DISM /Online /Set-Edition:ServerDatacenter
/AcceptEula /ProductKey:48HP8-DN98B-MYWDG-T2DCC-8W83P

Eğer komut
hata vermeden uygulanırsa sunucumuzu restar edelim ve işletim sistemi versiyonunu kontrol edelim. 

Gerekli Olabilcek Diğer Komutlar:

Sunucunuzu
restart ettikten sonra üzerindeki mevcut işletim sistemi versiyonu görmek için powershell
üzerinde aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

dism /online
/get-currentedition

Kaynaklar:

http://blogs.technet.com/b/chitpro-de/archive/2012/09/18/upgrade-von-windows-server-2012-standard-edition-auf-datacenter-edition.aspx

http://www.windowsitpro.com/article/windowsserver2012/standard-to-datacenter-144085

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/04/2013 23:51

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Elinize sağlık Recep hocam.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/04/2013 01:28

Paylaş: