Forum

Exchange 2010 Activ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 ActiveSync Bazı Kullanıcılarda Mail Sorunu

10 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
743 Görüntüleme
(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İphone üzerinden mailleriniz çalışırken, bazı kullanıcılarda çalışıp,
bazılarında çalışmadığını görürseniz. Exchange tarafında tüm
ayarlarınız doğru olduğuna emin olduktan sonra çalışmayan kullanıcılar
için yapmanız gereken işlemler aşağıdaki gibidir.

•     Active Directory Users and Computer açın.
  •     View / Advanced Features seçeneiğini tıklayın.
  • Active sync sorunu yaşayna userın özelliklerine girin. Security  / Advanced tabını açın.
  •  Buradan Exchange servers kısmını işaretleyip, Include inheritable permission from this object’s parent kutucuğunu işaretleyin.

Daha sonra mail erişimi sağlandığını göreceksiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

Kaynak

Gönderildi : 03/02/2012 18:37

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

bilinen bir sorun.

paylaşım için teşekkürler.

sadece iphone üzerinde değil diğer markalarda da aynı sorun oluşuyor. çözümünü de uğur arkadaşımız vermiş. 

Gönderildi : 03/02/2012 19:07

(@hasanselimguner)
Gönderiler: 40
Trusted Member

Hocam, bir security group oluşturup, bütün userları bu gruba ekleyip, grubun security ayarlarından Exchange Servers kısmını işaretleyerek yaparsak, bütün kullanıcılar sorunsuz girmiş oluyor. Bu sıkıntıyı baya yaşamıştık. Paylaştığın için teşekkür ederim.

Gönderildi : 31/05/2013 18:12

(@ugurdemir)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Sizin söylediğinizde güzel bir yöntem. Elbetteki sorunlarla karşılaştıkça çözüp paylaşabiliyoruz.  

Gönderildi : 01/06/2013 21:47

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Sevgili Uğurum,

O tik o kadar başa bela ki. bende 2500 kullanıcılı bir yerde kimde var kimde yok bilmiyorken yaşadım bu sıkıntıyı. bir sürü organizasyon bir sürü mailbox. Lanet gitsin dedim bir komut kullandım, herkeste bir seferde işaretledim onu.

FOR /F "usebackq delims=;" %A IN (`dsquery user -limit 0`) DO dsacls %A /P:Y

Sondaki Y yi N yaparsan o tik kalkar. tüm kullanıcılarda bir komut ile enable etmek istersen elinin altında bulunsun. Ama yazmayın copy - paste ederek kullanın.karakterler kendine has. yazarsan olmuyor.

Bilgehan

Gönderildi : 01/06/2013 22:16

(@ugurdemir)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Sevgili Uğurum,

O tik o kadar başa bela ki. bende 2500 kullanıcılı bir yerde kimde var kimde yok bilmiyorken yaşadım bu sıkıntıyı. bir sürü organizasyon bir sürü mailbox. Lanet gitsin dedim bir komut kullandım, herkeste bir seferde işaretledim onu.

FOR /F "usebackq delims=;" %A IN (`dsquery user -limit 0`) DO dsacls %A /P:Y

Sondaki Y yi N yaparsan o tik kalkar. tüm kullanıcılarda bir komut ile enable etmek istersen elinin altında bulunsun. Ama yazmayın copy - paste ederek kullanın.karakterler kendine has. yazarsan olmuyor.

Bilgehan

Hocam bilgiden bilgi doğuyor. Bunuda öğrendiğim iyi oldu 🙂 

Gönderildi : 01/06/2013 22:20

(@MustafaErgul)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Arkadaşlar merhaba, 

Bu sorunu Exchange 2007 ve 2010'da cozum yolunu buldugunuzu goruyorum. Ancak ben Server 2003 Pack 2 üzerinde Exchange 2003'de bu sorunları yaşıyorum.

Kendi kullanıcım, yeni açılan bir kullanıcı üzerinde activesync nin tam olarak calistigini goruyorum. Ancak bazı kullanıcılarda activesync'nin tam calismadigini goruyorum. Soyle ki ; posta kutusunda tüm klasorlerin gelmesine, mail gönderilebilmesine karsin, klasor icerisindeki itemler gelmiyor, klasor guncellestirmelerinden bazı kullanıcıla faydalanamıyor. IIS 6.0 logdan baktıgımda zaman zaman ilgili baglantıların droped edildigini goruyorum. 2 gun oncesine kadar bir problem yoktu. Ancak 2 gundur yönetici seviyesinde calisan 2 kullanıcım bu sorunu yasiyor ve İphone cihazlarından maillerini takip edemiyorlar. Eventloga baktigimda bu konu ile ilgili bir logun exeption edilmedigini goruyorum. Sizce sorun yasayan kullanıcıları silerek, tekrar olustursam sorun düzelecek midir  ? Ayrıca kullanıcı silmek, kullanıcı dataları acısından kulfetli bir durum . Sorunu yaşayan veya konuyla ilgili mantık yürüten arkadaslardan en optimum önerilerini beklemekteyim.

Tesekkurler,

Gönderildi : 15/10/2013 17:17

(@MustafaErgul)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Birde soyle bir bilgi daha vermeliyim. Tüm kisiler, takvim de senkronize oluyor. Sadece gelen kutusu ve ilgili mail klasorleri bos gorunuyor. Cihaz activesync aracılıgı ile sadece mailleri cekemiyor gibi gorunuyor. 

Gönderildi : 15/10/2013 17:56

(@MelihNumanoglu)
Gönderiler: 1
New Member

Teşekkür ederim verdiğiniz çözüm hemen işe yaradı.

Gönderildi : 23/12/2013 14:08

(@ugurdemir)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Rica ederiz. Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 28/12/2013 17:40

Paylaş: