Forum

Exchange 2010 ü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 üzerinde aylık ve ya haftalık olarak mailbox bilgilerini görmek

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
556 Görüntüleme
(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Exchange power shell üzerinde bazı komutları birleştirerek Exchange üzerinde bulunan tüm kullanıcıların mailbox'ı içerisindeki toplamda mail adeti,limit durumu,mailbox boyutu,silinen mail boyutu,kullanıcı hesabı,son çıkış ve giriş yaptığı tarihi,mailbox tipi,bulunduğu database bilgilerini görebilir,istersek excel ve ya html formatında rapor olarak alabilir ve bu raporu kendimize mail olarak gönderebiliriz.

Ben html formatında rapor almak istiyorum bunun için yapmanız gerekenler ;Exchange management shell içerisine bu komutları yazmak

Get-Mailboxdatabase | Get-MailboxStatistics | Sort-Object TotalItemSize -descending |Select-Object DisplayName,ItemCount,StorageLimitStatus,TotalItemSize,TotalDeletedItemSize,LastLoggedOnUserAccount,LastLogoffTime,LastLogonTime,ObjectClass,Database,ServerName | Convertto-Html | out-File c:\report.htm
Send-MailMessage –From [email protected] –To [email protected] –Subject “mailbox bilgileri” –SmtpServer exchangesrv.domain.com.tr -Attachments c:\report.htm

Bu komutu çalıştırdıktan sonra c:\report.htm dizininde oluşturduğumuzu raporu görebiliriz.Ayrıca bu rapor [email protected] adresine mail olarak da gönderilecektir.

Eğer bu bilgileri manuel olarak değil de otomatik olarak ay ve ya haftalık bazında görmek istiyorsak bir batch dosyası oluşturup windows'un kendi programı olan "Task Scheduler" ı kullanarak batch dosyamızın istediğimiz gün ve saatlerde çalışmasını sağlayabiliriz.

Birkaç denememden sonra anladım ki , yukarıda yazmış olduğum komutları direk olarak cmd üzerinde çalıştıramıyorum.Öncellikle bu komutları kendimize göre düzenleyip uzantısı .ps1 "report.ps1" olarak kaydediyoruz.Sonra reports.ps1 dosyasını belli bir dizine taşıyoruz.örn. C:\scripts\report.ps1

Hazırladığımız .ps1 dosyasını cmd üzerinde çalıştırmak istiyorsak bir batch dosyası hazırlamamız gerekiyor.Bunun için yazmamız gereken komut ;

"c:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\bin\RemoteExchange.ps1'; Connect-ExchangeServer -auto; C:\Scripts\report.ps1"

bu sayede cmd üzerinden exchange power shell konsoluna ulaşıp hazırlamış olduğumuz komutları çalıştırmasını sağlayabiliyoruz.

"c:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\bin\RemoteExchange.ps1'; Connect-ExchangeServer -auto; C:\Scripts\report.ps1" bu komutu report.cmd olarak kaydettiken sonra "Task Scheduler" ile batch dosyamızı istediğimiz zaman aralığında çalıştırabilir hale getirmiş olduk.

DisplayName ItemCount StorageLimitStatus TotalItemSize TotalDeletedItemSize LastLoggedOnUserAccount LastLogoffTime LastLogonTime ObjectClass Database ServerName
 Cozumpark 49047 BelowLimit 1.923 GB (2,064,704,359 bytes) 12 MB (12,582,640 bytes) Domain\Cozumpark 1/19/2012 5:01:44 PM 1/19/2012 4:56:26 PM Mailbox MboxStore_C2 EAYEXD01
Can Bolat 11312 BelowLimit 1.909 GB (2,049,375,814 bytes) 88.53 MB (92,834,146 bytes) Domain\Cbolat 1/19/2012 5:05:54 PM 1/19/2012 5:05:05 PM Mailbox MboxStore_C2 EAYEXD01

Faydalı olması dileğiyle.

Gönderildi : 20/01/2012 01:18

(@MertNekarman)
Gönderiler: 17
Active Member

Eline sağlık dostum

Gönderildi : 20/01/2012 03:17

Paylaş: