Forum

VMware ESXi 4.0 ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VMware ESXi 4.0 Çalıştıran HP Sunucu İçin CIM Provider Kurulumu

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
621 Görüntüleme
(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;
Hp Proliant sunucular üzerine
VMware ESXi kurulumunda HP için özelleştirilmiş imajını kullandıysanız
sunucu üzerinde ki disklerin sağlıklarının da izlenebilmesi gibi bir
takım artıları olduğunu farketmişsinizdir. Peki diyelim ki kurulum
standart VMware ESXi imajı kullanılarak yapılmış ya da VMware ESXi 3.5
versiyonundan VMware ESXi 4.0 versiyonuna yükseltme işlemi
gerçekleştirildi. Bu durumda HP CIM (Common Information Model) Provider lar bulunmayacağı için Configuration bölümünde Health Status bölümüne geldiğimizde ekran görüntüsü aşağıda ki gibi olacaktır.

İlgili HP CIM Provider ı yüklemek için öncelikle http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareDescription.jsp?lang=en&cc=us&prodTypeId=15351&prodSeriesId=1121516&swItem=MTX-25f06077ad5541f5a962dd2a69&prodNameId=3288134&swEnvOID=4040&swLang=8&taskId=135&mode=3 adresinden hp-esxi4.0uX-bundle-1.1.zip isimli dosyayı indirelim ve yüklemeyi yapacağımız bilgisayarın C diskinin köküne kopyalayalım. Ardından bu dosyayı sanallaştırma sunucumuza yükleyebilmek için gerekli olan VMware vSphere CLI uygulamasını http://communities.vmware.com/community/vmtn/vsphere/automationtools/vsphere_cli adresinden indirip kuralım.
Kurulumun ardından Start--> All Programs--> VMware--> VMware vSphere Cli altında ki Command Prompt
linkine tıklayalım. Karşımıza komut satırı ekranı gelecektir. Öncelikle
ilgili paketin sistem üzerinde yüklü olup olmadığını kontrol edelim.
Bunun için komut satırına aşağıda ki komutu yazalım ve Enter a basalım;
vihostupdate.pl -server <server_ip_adresi> -scan -bundle c:\hp-esxi4.0uX-bundle-1.1.zip
Komutu çalıştırdığımızda sunucuya bağlanmak için bizden kullanıcı adı ve parola istenecektir. Bu bölümü de root kullanıcısı ve parolası ile devam ettiğimizde ekran görüntüsü aşağıda ki gibi olacaktır.

Ekran görüntüsünde de göreceğimiz gibi
paketin yüklü olmadığı bilgisini alıyoruz. Artık paketi yükleyebiliriz.
Bunun için ilk yazdığımız komutta ufak bir değişiklik yaparak aşağıda
ki şekilde yazalım ve Enter a basalım;
vihostupdate.pl -server <server_ip_adresi> -install -bundle c:\hp-esxi4.0uX-bundle-1.1.zip
Komutu çalıştırdığımızda sunucuya bağlanmak için bizden kullanıcı adı ve parola istenecektir. Bu bölümü de root kullanıcısı ve parolası ile devam ettiğimizde ekran görüntüsü aşağıda ki gibi olacaktır.

Kurulum tamamlandıktan sonra yüklemenin geçerli olabilmesi için
sanallaştırma sunucumuzu yeniden başlatmamız yeterli olacaktır.
Sunucumuzu yeniden başlattığımızda Configuration bölümünde ki Health Status alanı aşağıda ki şekilde değişmiş olacaktır.

Böylece sanallaştırma sunucumuz
üzerinde ki yerel disklerinde sağlık durumlarını takip edebiliyor
olacağız. Bunun en büyük faydası sanallaştırma sunucu sayınız 10
üzerinde ise ve kullandığınız izleme ve yönetim uygulaması (Veeam
Monitor gibi) destekliyorsa merkezi olarak sistem odasına gitmeden
disklerinizin durumunuda takip olanağını getirmesi.
Faydalı olması dileğimle...

Gönderildi : 13/09/2010 14:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Elinize sağlık hocam makale tadında olmuş.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/09/2010 15:58

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Hocam blogdan rss ile takip ediyoruz. Teşekkürler.

Gönderildi : 17/09/2010 03:26

Paylaş: