Forum

Soft Raid Sistemler...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Soft Raid Sistemlerine Windows7 kurma sorunu

11 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
562 Görüntüleme
(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member
Konu başlatıcı

Raid kartları oldukca pahalı, evlerimizde bulunan PC lerimizde ise en yavaş parçalar disklerimiz. Tabi diskleri hızlandırmak için Ram,  CPU ve Ekran kartlarında olduğu gibi Dual yada Multi kullanım yollarına baş vuruyoruz, sonucunda Soft Raıd olarak adlandırılan ve Desktop Pc ler için hazılanmış cihipsetli donanımlarımızda yaptığımız RAID ler sürücü aracılığı ile çalışmakta.

Windows Vista ve Windows 7 bu kartları tanısada bu RAID diskelerin üzerine sistem kurmama konusunda çok kararlılar ki bunun nedeni boot partitionları, fakat sistemlerimizde RAID yapısı için kütüphane boyutları belirlenebiliyor RAID yapım esnasında bu buyutu 8K olarak ayarlarsanız sorunsuzca kurulacatır. Default halinde hemen hemen bütün boardlarda 64K sevyesinde gelip 4 ün katları şeklinde 256K kadar çıkabiliyorlar. Eğer 8K şeklinde ayarlarsanız ücün bir disk yada başka bir birim olmadan bu sistemler üzerinde Windows7 Vista ve Windows 2008 Server kurabilirsiniz.

Hızlı yazma okumalar.

Gönderildi : 09/08/2010 02:18

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Raid kartları oldukca pahalı, evlerimizde bulunan PC lerimizde ise en yavaş parçalar disklerimiz. Tabi diskleri hızlandırmak için Ram,  CPU ve Ekran kartlarında olduğu gibi Dual yada Multi kullanım yollarına baş vuruyoruz, sonucunda Soft Raıd olarak adlandırılan ve Desktop Pc ler için hazılanmış cihipsetli donanımlarımızda yaptığımız RAID ler sürücü aracılığı ile çalışmakta.

Windows Vista ve Windows 7 bu kartları tanısada bu RAID diskelerin üzerine sistem kurmama konusunda çok kararlılar ki bunun nedeni boot partitionları, fakat sistemlerimizde RAID yapısı için kütüphane boyutları belirlenebiliyor RAID yapım esnasında bu buyutu 8K olarak ayarlarsanız sorunsuzca kurulacatır. Default halinde hemen hemen bütün boardlarda 64K sevyesinde gelip 4 ün katları şeklinde 256K kadar çıkabiliyorlar. Eğer 8K şeklinde ayarlarsanız ücün bir disk yada başka bir birim olmadan bu sistemler üzerinde Windows7 Vista ve Windows 2008 Server kurabilirsiniz.

Hızlı yazma okumalar.

Ben birşey anlamadım [:(]

Gönderildi : 09/08/2010 03:28

(@ertanerbek)
Famed Member
Konu başlatıcı

Strip Block desem ?

Gönderildi : 09/08/2010 04:09

(@ertanerbek)
Famed Member
Konu başlatıcı

Sunuculardan bahsetmedim ki :D. Bunlar Desktop PC ler. Windows7 ve Windows Vista Cluster seviyesi 16K dan büyük olursa boot kısmını oluşturmak için ücünbir disk istiyor, bunun önüne geçmek için gerekli bu. Bu şekilde ücün bir diske ihtiyaç kalmıyor.

Ayrıca küphane için raf boyutunu düşürmekte sakınca görmüyorum, multimedya olarak geçen dosyaların tek dosyada boyutu bütük olduğu için sanırım daha hızlı yazılıp okunabilmesi için daha büyük raf boyutlarından bahsediliyor, ama evde kim 1GB lık cat dosyası açıyorki ? zaten böyle bir işle uğraşıyorsanız o zaman ihtiyaca yönelik sistem almalısınız ve donanımsal raid yada SCSI ya da SAS sistemlere yönelmelisiniz.

Ayrıca yaptığım teslerde bu şekilde oluşturulmuş raidlerde daha fazla performans aldım diyebilirim, tabi bu tamamen benim uğraştığım uygulamalarla alakalı ki işim gereği srekli sistem testi yaıyorum ve sanal makina kullanıyorum.

Ama bu raf boyutunu derinlemesine incelemk gerek 😀

Gönderildi : 09/08/2010 05:12

(@cozumpark)

Strip Block desem ?

Yok hala anlamış değilim. Anlamadığım kısım: sistemi kurmadan önce mi bunu yapıp RAID yapısı oluşturulacak yoksa sistem kurulduktan sonra mı bunu yapıp RAID yapısı kurulacak?

Gönderildi : 09/08/2010 12:23

(@cozumpark)

Strip Block desem ?

Yok hala anlamadım. Anlamadığım şey: Bunları işletim sistemi kurulu iken mi değiştirip RAID oluşturacağız yoksa kurmadan önce mi değiştireceğiz (oluşturacağız)?

Gönderildi : 09/08/2010 12:27

(@ertanerbek)
Famed Member
Konu başlatıcı

İşletim sisteminiz kurulu iken raid yapısını nasıl değiştireceksiniz ? " Disk eklemek çıkartmak mümkün ama raid 1 den diskleri değiştirip raid 0 geçildiğini hiç görmedim ". yapılıyorsada benim bilgim yok :).

Gönderildi : 09/08/2010 12:47

(@cozumpark)

İşletim sisteminiz kurulu iken raid yapısını nasıl değiştireceksiniz ? " Disk eklemek çıkartmak mümkün ama raid 1 den diskleri değiştirip raid 0 geçildiğini hiç görmedim ". yapılıyorsada benim bilgim yok :).

Hah şimdi oldu. Ben de anlamadığımı bu yüzden yazmıştım zaten. Çünkü böyle birşey yapılabilirse işte o zaman çok değerli bir bilgi olurdu.

Eskiden işletim sistemini kapatmadan sistem diskinin boyutunun değiştirilip değiştirilemeyeceği üzerine yapılan tartışmalarda sizin verdiğiniz tepki verilirdi: "hiç öyle şey olur mu" diye. Şimdi Acronis amca sağolsun sistemi kapatmadan sistem partition'unun boyutunu 5-6sn.de değiştirebiliyor. Yaşlanmadıkça "öyle şey olmaz dememek lazım" (siz öyle birşey dediniz demedim; polemik olmasın, ortaya söyledim).

Gönderildi : 09/08/2010 12:54

(@ertanerbek)
Famed Member
Konu başlatıcı

Yok yaf 😀 ben sadece " o zaman çok değerli bir bilgi olurdu kısmına takıldım " 😀 😀

Şaka bir yane konumuz sistemin imagini alıp yüklemek değil o nedenle öyle bir bilgiyi burda vermeye gerek var mı ? ayrıca acronisi severim güzel programdır ama ücretsiz alternatifleride var onlarıda deneyebilirsiniz.

http://www.clonezilla.org/

Ayrıca RAID olarak yapısını değiştireceğiniz sisteminde boot kısmını alıp yeni raid olan kısma bu programla yükleyerek yeniden Windows kurmaya gerek kalmadan işlem yapabilirsiniz.

Ama şahsi kanaatımı sorarsanız Windowsların her ne kadar Win7 de süper bir stabilite ve görsellik yakalasada bu tür bir aktarımdan sonra düzğün çalışmıyacağını düşünüyorum, tabi bu şahsi bir kanaattir.

Gönderildi : 09/08/2010 13:43

(@cozumpark)

Yok yaf 😀 ben sadece " o zaman çok değerli bir bilgi olurdu kısmına takıldım " 😀 😀

Şaka bir yane konumuz sistemin imagini alıp yüklemek değil o nedenle öyle bir bilgiyi burda vermeye gerek var mı ? ayrıca acronisi severim güzel programdır ama ücretsiz alternatifleride var onlarıda deneyebilirsiniz.

http://www.clonezilla.org/

Ayrıca RAID olarak yapısını değiştireceğiniz sisteminde boot kısmını alıp yeni raid olan kısma bu programla yükleyerek yeniden Windows kurmaya gerek kalmadan işlem yapabilirsiniz.

Ama şahsi kanaatımı sorarsanız Windowsların her ne kadar Win7 de süper bir stabilite ve görsellik yakalasada bu tür bir aktarımdan sonra düzğün çalışmıyacağını düşünüyorum, tabi bu şahsi bir kanaattir.

Bahsettiğiniz yazılım sistemin alıp tekrar geri yükleme işini görüyor bildiğim kadarıyla. Ben de Acronis'in yedekleme çözümlerini kasdetmedim. Acronis'in Disk Director yazılımı ile 1-2 dakika içinde sistem partition'unun bile boyutunu sistemi hiç kapatmadan ve yeniden başlatmadan değiştirmek mümkün.

Gönderildi : 09/08/2010 17:37

(@ertanerbek)
Famed Member
Konu başlatıcı

Aslında onunda ucresız bır alternatıfı var 🙂 ama yınede raıd sonrasında sıstemı kurtaramıyacaktır, çünkü raid kartları diskleri formatlıyor.

Gönderildi : 09/08/2010 23:20

Paylaş: