Forum

İşlemcinizin L2 Cac...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İşlemcinizin L2 Cache Belleğini Windows 7'ye Tanıtma..

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
602 Görüntüleme
(@fatihozyalcin)
Gönderiler: 167
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, sizlere bu kısa ipucunda Windows 7’nize İşlemcinizin L2 (Second Memory) Cache belleğini nasıl tanıtacağınızı anlatacağım.

Bu işlem neden yapılır?

İşlemcinizin L2 Cache belleğini Windows 7’nize tanıtarak sisteminizin performansında artış sağlamaktır. Sizlere bu işlemi nasıl yapacağımızı anlatıyorum..

Kullanmakta olduğunuz Windows 7'den yüksek performans elde etmek istiyorsanız kayıt defterinde bir kaç düzenleme yapılması gerekmektedir. Çünkü Windows kurulumundan sonra kayıt defterinde kendiliğinden gerçekleşmeyen çeşitli eksikliklerle geliyor. Bunlardan biri de işlemcinin L2 (Second Memory) Cache belleğin tanıtımı ile ilgili ayardır.

Öncelikle işleme “Bu linktenCPU-Z isimli programı indirerek başlıyoruz ve bu küçük programcık sayesinde işlemcimizin L2 Cache boyunu öğreniyoruz.

https://i0.wp.com/i50.tinypic.com/1f8c5e.png?resize=416%2C400&quality=80

Resimde gördüğünüz gibi benim kullandığım İşlemci Intel E7450, işlemcinin L2 Cache boyutu ise 3072 KB. Bunu öğrenmiş olduk.

Şimdi Başlat/Çalıştır yolunu izliyoruz ve regedit yazarak kayıt defterine ulaşıyoruz.

Aşağıda verdiğim yolu takip ederek düzenlenecek kayıt girdisine ulaşıyoruz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi belirttiğimiz yola ulaştık, Burada SecondLevelDataCache isimli kayıt anahtarına çift tıklayın ve açılan küçük pencerede Desimal cinsinden işlemcinizin L2 Cache boyutunu girin.

Unutmayın L2 Cache boyutunu KB cinsinden girmelisiniz. (Örneğin ben 3072 girdim)

Bu ayarı Windows XP ve Windows Vista içinde uygulayabilirsiniz.

İyi Çalışmalar..

Gönderildi : 02/07/2010 06:18

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Fatih bey, bilgi için teşekkürler.

Aşağıdaki resme göre benim hangi değeri girmem gerekiyor. Level2 Level3? Hangisi daha saglıklı olur. Sonra iyice cuvallamasın makina?

CPU

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/07/2010 13:55

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Ben 2*512 olan cache belleği toplam olarak girdim ve 1024 yazdım. Çok bir şey değişmedi ama ağır yük altında bakmak lazım çünkü cache o zaman işe yarar.

Gönderildi : 02/07/2010 16:02

(@fatihozyalcin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Recep bey,

Girmeniz gereken değer yine L2 olacaktır yani 4x256= 1024 kb

İyi Çalışmalar.. 

Gönderildi : 02/07/2010 16:06

(@fatihozyalcin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ben 2*512 olan cache belleği toplam olarak girdim ve 1024 yazdım. Çok birşey değişmedi ama ağır yük altında bamak lazım çünkü cache o zaan işe yarar.

Evet gözle görülür bir artı hemen yaşanmıyor ancak özellikle laptop kullanıcısı iseniz biraz yük bindiğinde eskiye nazaran daha aktif olduğu hissediliyor.

Gönderildi : 02/07/2010 16:08

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Fatih bey, bilgi için teşekkürler.

Aşağıdaki resme göre benim hangi değeri girmem gerekiyor. Level2 Level3? Hangisi daha saglıklı olur. Sonra iyice cuvallamasın makina?

CPU

HT kullanmak I* serisi işlemcilerde perforamans veriyormu ? Sunucularında birisne taktığım Xenon işlemcilerde HT açınca cihazda performans düşüşleri olmaya başlıyor. Belki I* serisi daha farlıdır. 8 gerçek CORE ile, 16 Sanal Core göre daha iyi çalışıyorlar.

Gönderildi : 02/07/2010 20:54

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Ertan bey,

Daha önce bir arkadaşımız burada yazmıştı hatırlayamadım adını ve linkini şimdi. i7 işlemcilerin hepsinin HT yi düzgün desteklemediği ile alakalı bir nottu. Senin dikaktini çeken performans durumu bununla alakalı olabilir. Asagıdaki linkteki arkadasın uyarısı ile gosterdgi linki inceledigimde buna benzer bir durum okumustum diye hatırlıyorum. tekrar bir göz atmakta fayda var. Benim laptop cpu'um bunlar arasında degildi biraz üzülmüştüm. 🙁

http://www.cozumpark.com/forums/thread/177271.aspx

http://www.cozumpark.com/forums/thread/177706.aspx

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/07/2010 22:07

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Fatih, süper bilgi teşekkürler.

Gönderildi : 04/07/2010 01:12

(@fatihozyalcin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rica ederim Uğurcum 

Gönderildi : 04/07/2010 01:30

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Güzel bilgi teşekkürler. Hemen uygulamak lazım. =)

Gönderildi : 04/07/2010 23:59

Paylaş: