Forum

Omurga Switch Seçim...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Omurga Switch Seçimi Hakkında

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
6,617 Görüntüleme
(@cakaltepe)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

48porlu ve 4SFP'li HP marka switch araştırıyorum. Bu switch'i omurga switch olarak kullanacağım. Araştırmalarımda Aruba 2530-48G ve HP 1920-48G switch arasında kaldım. Fiyat olarak aralarında çok fark var ama özellik olarak farklarını anlayamadım. Hatta 1920S olan L3 ve daha ucuz. Yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 11/05/2019 16:16

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Omurgadan beklenen nedir? Üzerinde kullanılması istenilen port özellikleri nedir? 1 Gbit, Bakır, Fiber? Poe olacak mı normal switch yeterli mi? Bazı parametreleri verebilirseniz iyi öneri gelecektir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/05/2019 22:31

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @cakaltepe,

2530 L2  bir  switch ve  yapınızda  vlan olacak ise routing  ihtiyacınız da  olacaktır 2530 bunu  karşılamaz. 1920 serisi L3 lite  olarak  geçer  web  yönetilebilir  bir  switch L3  lite olmasının  bazı limitlemeleri var maks 32  statik  routing  girebiliyorsunuz dynamic  routing ( rip,ospf vb ) desteklemez detaylı özellikleri  aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://dustinweb.azureedge.net/media/296614/officeconnect-1920s-24xgbit-sfp-web-mgd-switch.pdf

https://www.arubanetworks.com/assets/ds/DS_2530SwitchSeries.pdf

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 12/05/2019 01:19

(@MustafaDemiroz)
Gönderiler: 217
Reputable Member

Bacbone denilince akla l2 backbone mu yoksa l3 backbone mu diye soru geliyor. Aslinda yanit buna gore degisir.

ama ben iki sw yi yorumlayayim.

19xx serisi sw ler eski 3com os kullanir. 2530lar ise arista os ile geliyor. Teknoloji ve stabilite acisindan en mantikli secim 2530 olur, durust olmak gerekirse 19xx serisi kenarda bile bas belasidir ki backbone olarak aman diyeyim.

backbone secimi konusuna gelince l3 backbone olacak ise routing performansi onemlidir, l2 ise switching performansi, bu yuzden incelemelerini buna gore yap. Yapinda fw var ise vlanlari ona tasirsin, sw maliyetin yariya duser

Gönderildi : 12/05/2019 01:19

(@cakaltepe)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Fabrikamızda bir adet SOPHOS fw var. İnternet alt yapımız fiber internet. 1 adet HP GEN10 server ve üzerinde de 3 adet sanal makinamız var. Bu sanal makinalardan biri file server diğeri DNS server ve sonuncusu da ERP yazılımımızın (ve Oracle veritabanının) bulunduğu makina. Toplamda 60+ adet PC olacak.  Bu yapıda ayrı VLAN'lar olmasına gerek yok diye düşünüyorum.

Ayrı bir 1920S-24G POE switch ile AP'leri bağladım. Aynı Switch'e önümüzdeki günlerde IP santralin baz istasyonlarını da bağlayacağım. Elimde kenar switch olarak kullanabileceğim yönetilebilir switch'lerim var. 

Üretim bölümümüzdeki 2 kabinden, ARGEmizden ve güvenlik kulübemizden gelen fiber kablolar sonlandırılmış durumda. Bunları direkt omurga switch'e SFP modüller ile bağlamayı düşünüyorum. Ayrıca bilgisayarlardan gelen ve patch panellerimizde sonlanan uçları bu omurga switch'e bağlamayı düşünüyorum. Yetmediği durumda kenar switch olarak elimde bulunan switch'leri bu omurga switch'e bağlayıp ağı genişletmeyi düşünüyorum. Üzerindeki yoğun trafiği yönetebilmesi için iyi bir switch almak istiyorum. Diğer switch'lerim HP marka olduğu için bunun da HP olmasını istiyorum. Umarım anlatabilmişimdir 🙂

Bu ileti 5 yıl önce Adnan ÇAKALTEPE tarafından düzenlendi

Gönderildi : 12/05/2019 12:58

(@MustafaDemiroz)
Reputable Member

Guzel anlatmissin, vlan mimarisine ihtiyacin olacak.

sophos modelin nedir ?

diger yandan vlanlarini bb sw de olustur hazilik olsun. Serverlar icin bir vlan, clientler icin bir vlan, ap ve ses icinde bir management vlan.

bb artik l3 olacak tavsiyem cisco 3 serisi bir switch, yada huawei serileride olur.

hp ise illa 2930 serisi guzel zira flex connect ile yatay genisleyebiliyor.

sakin yanlis anlama istedigin basit gibi gorunuyor, lakin dogru planlarsan 10-20 yil basit kalir o yuzden hepimiz yazdikca yaziyoruz.

Gönderildi : 12/05/2019 15:37

(@cakaltepe)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Şirketimizde şu an Sophos XG135 bulunmakta.

Serverlar ve clientler için niye ayrı vlan oluşturuyoruz? Burada bütün clientler server ile iletişimde olacak zaten. Bunları neden birbirinden ayırıyoruz?

L2 switch bizim işimizi görmez mi? Ayrıca bütçeyi çok artıramadığım için fazla pahalı cihaz alamayacağım. O yüzden cisco'yu hesaba katamıyorum. HP 2530 ya da bu kararda backbone olabilecek switch önerinizi alabilir miyim? 

Gönderildi : 13/05/2019 23:07

(@MustafaDemiroz)
Reputable Member

Mesela client bir wannacry yerse, serverlara ile client arasinda firewalldan ips actigin icin en azindan serverlarina bulasmasin diye ayiriyoruz.

hp cisco fiyatlari artik neredeyse ayni, sen yinede bir arastir, teklif al.

Gönderildi : 13/05/2019 23:23

Paylaş: