Forum

HP v1910-24G (JE006...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP v1910-24G (JE006A) 2adet switch vlan oluşturma ve pfsense

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,654 Görüntüleme
(@muhammedyucal)
Gönderiler: 101
Estimable Member
Konu başlatıcı

herkese merhabalar. vlan oluşturma ve topoloji konusuna epey merak saldım şu sıralar. 0 bilgi ile giriştim internetten çeşitli derleme videolar izledim, dökümanlar okudum ancak bazı taşları oturtamadım. 

Netten izlediğim neredeyse tüm videolarda vlan yapısını tek bir switch üzerinden anlatılmış ve bitirilmiş. Ancak kimse detayına girmemiş. Kendim saatlerce süren mücadelenin sonunda 2 farklı vlan arasında veri ve internet paylaşımını yaptım. Ayarları kısaca buraya yazayım sonrasında sorularıma geçeyim.

default vlan(1) haricinde sadece tek bir vlan10 oluşturdum.

Omurga Switch:
- 23 numaralı portu vlan10 olarak taggedledim ve link type ını trunk yaptım. diğer portlar vlan1 üzerinde access durumda.
- Vlan Interface tarafı ise
        vlan1=10.0.0.221/24(switch ip)
        vlan10=192.168.1.1/24
- IPv4 Routing kısmı ise şu şekilde (10.0.0.100 pfsense lan çıkış ip si)

image

Kenar Switch:
- 1 numaralı portu vlan10 a taggedledim ve type ını yine trunk yaptım. diğer portları ise vlan10 access olarak ayarladım.
- Vlan Interface tarafi
        vlan1=10.0.0.220/24 (switch ip)
        vlan10=192.168.1.1/24
- IPv4 Routing kısmı ise;

image

Pfsense tarafında da vlan oluşturdum.

image

ana switch ipsi ile de gateway oluşturdum.

image

sonra da static route tanımladım.

image

Buraya kadar herşey gayet iyiydi. Ancak pfsense üzerinden dhcp server oluşturamıyorum. Yani kenar switchteki bilgisayara manuel olarak ip verdiğimde internete eriştirebiliyorum. Ancak bir türlü dhcp yi devreye alamadım. 

Ayarlamaları yaparken yanlış yapmış olabilirim. Ancak neyi nasıl ayarlayacağımı bilemediğim için uzun uzun deneme-yanılma yöntemi ile ilerledim ve en son bu hale getirebildim. Yardımcı olacak abilerime kardeşlerime şimdiden sonsuz teşekkür ediyorum. 

Gönderildi : 25/01/2020 02:24

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Network tarafında eksik bilgi ile vlan vb. operasyonlarda neyi neden yaptığınızı bilme şansınız zor.

Bu aşamalara gelmeden önce ccna konularını içeren bir eğitimi almanızı öneririm, kurs veya video eğitim olabilir.

Vlanları ilk başta switchler üzerinde sonlandırmak yerine, pfsense üzerinde sonlandırmayı test edin.

Mevcut sorunuz için dhcp relay/helper bölümlerine pfsense ip bilgisini girerek deneyin.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/01/2020 01:56

Paylaş: