Forum

HP Aruba Istant ON ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP Aruba Istant ON 1930 SFP+ uyumu

9 Yazılar
3 Üyeler
1 Reactions
374 Görüntüleme
(@huso1451)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

HP Aruba Instant ON 1930 ve 1960 serisi switchler almayı düşünüyorum, 1960 switchlerini omurga switch olarak kullanmayı planlıyorum. Bu switchler arasında bağlantılar SFP+ arayüzü ile gerçekleştirilecektir. Bu cihazlara uyumlu 10G SFP+ MMF 300m modelleri olarak ne önerirsiniz? Aruba R9D18A orjinal modelidir sanırımve fiyat araştırması yaptığım zaman 2500TL civarı bir fiyatının olduğunu görüyorum. Muadil olarak daha uygun fiyatlı 3. parti SFP+ modülleri kullanıla bilir mi? Eğer mümkünse marka modeli önerisi alabilir miyim.

Gönderildi : 29/05/2024 22:09

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4436
Co-Helper

Siz bayinize sormanız gereken soruları sistem uzmanlarına soruyorsunuz.:) Bu soruları bizler yanıtlayamayız çünkü elimizde listeler yok bu tip karmaşık ürünleri takip etmek mümkün değil bizler de bu tip alım ihtiyaçlarını çalıştığımız firmalardan istiyoruz gelen teklifleri kontrol ediyoruz sadece. Seçmek isterseniz HPE sitesinde module tarafı oldukça karışık zorlanırsınız epey vakit harcanması lazım. Sadece şunu bilin HPE de her alternatif modüle çalışmaz. Bu sektörde çok ucuza kaçmayın partnerlikleri olan bir bayi ile uzun süreli çalışın mutlaka hem webden daha ucuza fiyat alırsınız zamanla hem de hatalı ürün alımı yapmamış olursunuz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/05/2024 22:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33131
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, bu konuda yorum yapabiliriz ama günün sonunda bu ürünleri satın alacağınız yer ile mutlaka kontrol etmeniz lazım. İbrahim zaten özetlemiş, böyle durumlarda zaten size bu ürünleri satacak bayi kitlist hazırlamanıza yardımcı olur. İnternet üzerindeki uyum listelerine göre durum aşağıdaki gibi;

HP Aruba Instant ON 1930 ve 1960 serisi switchler için uyumlu 10G SFP+ MMF (Multi-Mode Fiber) modülleri kullanmak mümkündür. Orijinal Aruba R9D18A modülünün yanı sıra, daha uygun fiyatlı üçüncü parti SFP+ modülleri de tercih edebilirsiniz. Üçüncü parti modüllerin kullanılabilirliği ve uyumluluğu, doğru modeli seçtiğiniz sürece oldukça yüksektir.

**Önerilen 3. Parti SFP+ MMF 300m Modüller:**

1. **10Gtek 10G SFP+ SR MMF 300m DOM Transceiver**
- Model: ASF-10G-SR
- Genellikle uyumlu: Cisco, HP, Juniper gibi büyük markalarla uyumludur.
- Fiyat: Daha uygun fiyatlıdır ve genellikle 250-500 TL civarındadır.

2. **Fiberstore (FS) 10G SFP+ SR Transceiver Module**
- Model: SFP-10GSR-85
- Genellikle uyumlu: Cisco, HP, Dell, Arista gibi geniş bir yelpazede uyumluluk sağlar.
- Fiyat: Genellikle 200-400 TL arasında değişir.

3. **StarTech 10GBase-SR SFP+ MMF Transceiver**
- Model: SFP10GSRST
- Uyumlu: HP, Cisco gibi birçok markayla test edilmiştir.
- Fiyat: Yaklaşık 300-500 TL arasında değişebilir.

Bu modüller, Aruba 1930 ve 1960 serisi switchlerinizle büyük ihtimalle uyumlu olacaktır, ancak uyumluluk listelerini kontrol etmeniz şart, yani yine İbrahim’in dediğine geliyor konu. Ayrıca, 3. parti modüller kullanırken firmware güncellemelerinde veya teknik destek alırken bazı kısıtlamalar olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Seçim yaparken şu noktalara dikkat etmeniz önemlidir:
- **Uyumluluk Listeleri:** Satın almayı planladığınız 3. parti SFP+ modülün, kullanacağınız switch ile uyumlu olduğundan emin olun.
- **Garanti ve Destek:** Üçüncü parti modüller genellikle daha ekonomik olsa da, satıcıların garanti ve teknik destek hizmetlerini inceleyin.
- **Güvenilir Satıcılar:** Güvenilir ve iyi müşteri yorumlarına sahip satıcılardan alışveriş yapmaya özen gösterin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/05/2024 22:30
Hüseyin reacted

(@huso1451)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Hocam çok pardon 🙂 Kıbrısta yaşıyoruz, maalesef bu tür alımları yapabileceğimiz düzgün bir bayi yok. Mecbur araştırma yaparak Türkiye üzerinden bir şekilde sipariş vermemiz gerekiyor bu gibi ürünleri. 1930 ünlü bir switch modeli, ondan sordum, belki bilen, kullanım deneyimi olanlardan yardım alırım gibisinden 😀 

Gönderildi : 29/05/2024 22:34

(@huso1451)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Hocam çok teşekkür ederim. Tabii ki sipariş geçmeden önce uyumluluk durumunu teyit edeceğim.

Gönderildi : 29/05/2024 22:36

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4436
Co-Helper

Hocam machine learning konuşturmuş yine 🙂 benim aklıma pek gelmiyor maalesef. Diyeceğim o ki o cevaba ben olsam güvenmezdim güncel bir cevap değil o.:)
Instant ON ucuz daha kısıtlı bir seri firmware olarakta, ben herşeyle uyumlu olmadığını okuduğumu hatırlıyor gibiyim o yüzden öyle yazdım. Yani deneyimli biri eliyle tam olarak emin olmadan hareket etmeyin derim.:)
Biz geçmişte satışçılar eliyle de doğru bakmadan çok modül hataları yaptıkta o yüzden diyorum 😛 sonra gönder değiştir daha çok uğraştırıyor.

Hüseyin bey kıbrısta olmanız farketmez ürün zaten size ist. üzerinden gelecekse süreklilik için bir bayi bulmanıza engel değil. Sonuçta diğer illerdekiler de ist. daki orta, büyük sağlayıcı firmalarla çalışıyorlar.

Mevcut gümrük, ticaret durumlarını bilmiyorum ama ben olsam başka ülkelerden temini araştırırdım doğu avrupada sağlam tedarikçiler var görünüyor 🙂 belki gümrükler dahil daha uyguna bile gelme ihtimali olabilir. Çok eskiden öyle şeyler yapıyorlardı oradakiler. TR de ürün kısıtı da var artık her ürün hızlıca gelmiyor artık maalesef.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/05/2024 00:03

(@huso1451)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Hocam bir copilot havası sezmedim değil 😀 Ama şimdi saygısızlık olmasın diye sormadım, biraz fiyatlardan da belli güncel bilgi olmadığı 😀

Kesin bilgi bulamıyorum forumlarda konu ile ilgili, her kafadan farklı ses çıkıyor. Bir kesim memnun bir kesim error alıyor.

Hata yapma şansımız da yok, sorun çıkması durumunda ürünü Kıbrıstan geri yollamak da çok meşakatli bir iş. Girişde tekrardan gümrük ödenmesi gerekecek vs gibi sıkıntılı durumlar söz konusu.

Gönderildi : 30/05/2024 08:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33131
Illustrious Member Yönetici

Abi aylık 40usd para veriyoruz, boşa yanmasın, sonuçta artık google yerine ona soruyoruz, aldığımız cevabı da harmanlıyoruz, forumlar bir 10 yıl sonra yok olacak zaten 🙁

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/05/2024 15:43

(@huso1451)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Haha haklısınız abi

Gönderildi : 30/05/2024 17:56

Paylaş: