Anasayfa » Forum

HP 2930F L3'e vpls'...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

HP 2930F L3'e vpls'ten gelen vlan'lere DHCP ile ip dağıtma  

  RSS
nihat fide
(@nihatfide)
Üye

Herkese merhaba,

Firmamızın kenar şubelerini VPLS (Layer2) devreyle merkeze 500 Vlan'i ile servis sağlayıcı indiriyor.

Kenalarlarda 102 (10.42.2.0/24), 103 (10.42.3.0/24), 104 (10.42.4.0/24), 105 (10.42.5.0/24) ve 106 (10.42.6.0/24) vlan ve network'lerim olacak.

Servis sağlayıcı yukarıda da bahsettiğim gibi tüm vlan'leri kendi VPLS bulutunda sonlandırdıktan sonra vlan500 ile benim merkez lokasyonuma indiriyor (tüm vlen'ler bulutta kayboluyor bana sadece vlan 500 ile tüm networkler geliyor).

Merkezdeki L3 switch'imde benim bu 5 kenar lokasyona MS DHCP Server ile planladığım networkler'de IP dağıtmam gerekiyor, kenarlarda bulunan (uzak şubelerimdeki) servis sağlayıcı switch'lerde de interface IP olarak yine kendi olmaları gereken network'ten IP ler girdirdim ki GI 'dan yakalayabilirsem DHCP scope'larıma ona göre IP dağıttırırım diye ama ne yaptıysam başarılı olamadım.

Amacım yukarıda da bahsettiğim gibi şubelerime merkezdeki DHCP server da oluşturacağım scope'lardan ip dağıtmak.

 

Konuyla ilgili uzman üstatlar el atarsa sevinirim.

İyi çalışmalar.

Alıntı
Gönderildi : 07/11/2019 15:45
Konu Etiketleri
CumhurAltan
(@cumhuraltan)
Üye Forum Yöneticisi

Selamlar  @nihatfide ,

 

Şubeler  ile  aranızdaki  bağlantı L2  ise  Hp  üzerinde ilgili  vlanları  oluşturun ( Şubelerde  yer  alan  vlanlar  102/103/104 .... ) Dhcp server in  Switch  üzerinde  bağlı  olduğu  portta  bu  şube vlanların tagged  olarak ayarlayın Dhcp  server  üzerinde  scopeları oluşturduğunuz  zaman  çalışacaktır ancak  bu vpls  bağlantısının  sonlandığı  cihazda  ( router/switch ) üzerinde bu  vlanlar  oluşturulmuş olması  lazım. Vpls'in  sonlandığı  cihazdan 2930'e giden  uplink  portu üzerinde de  bu  şube  vlanlarını  tagged  olarak  ayarladığınız  zaman ve ip helper  komutunu  girdiğinizde  çalışması  gerekiyor.

 

Isp  tarafında  nasıl bir  yapılandırma  yapıldığını  bilemiyorum  ancak Local  area  tarafında bahsettiğiniz  tarzdaki  bir  yapılandırma  için ilgili vlanlar L3  switch üzerinde  oluşturulur  ve  bu  vlanlara  ip adresi  ataması   yapılır  ve  ilgili  vlanda  ip  helper address DHCPSERVERIPADRESI   komutu  yazılır ve  sonrasında  dhcp server ın takılı  olduğu  portta bu  vlanlar  tagged  olarak  ayarlanır sonrasında  ise   her  ip  isteği hangi  vlanden  gelir  ise dhcp server'iniz  o  vlan için  oluşturdugunuz  scope  kurallarına  göre  ip  isteyen  client  cihazına  ip  ataması yapar.

***************************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
***************************************************************************
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/11/2019 00:30
nihat fide
(@nihatfide)
Üye

@cumhuraltan

Cevabınız için teşekkür ederim cumhur bey, ancak bahsettiğiniz durum localde kenar yani L2 üzerinde yapılması gereken şeyler bu konuda haklısınız. Fakat VPLS olduğu için kenarlar saplardan ISP bulutuna giriyor ve merkeze sadece ISP'nin vlan500'ü geliyor yani kenardaki vlan'ler ve tag'leri kalmıyor merkeze geldiğinde. 

Hal böyle olunca farklı bir çözümle VPLS sonlandırması yaptım, DHCP option 82 ile çözdüm.

Switch request aldığında option 82 bilgisini header'a ekleyerek DHCP sunucusuna paketi iletiyor böylelikle aslında hangi kenar network'ümden isteğin geldiğini yakalayarak ilgili scope dan ip dağıtıyorum.

 

Teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/11/2019 23:57
Paylaş: