Hp switch spanning-...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hp switch spanning-tree problemi  

RSS
MEHMET ÖZCANLAR
(@MEHMETOZCANLAR)
Üye

Merhaba,

Hp procurve switcler kullanıyoruz spanning tree doğru
çalışmıyor. Ring içindeki bir switch kapandığı zaman, network diğer taraftan devam etmiyor. Aşağıdaki komutları açıklayabilir misiniz? rstp ve mstp
komutları arasındaki fark nedir?

spanning-tree priority 0 force-version rstp-operation

spanning-tree priority 0 force-version mstp-operation

Alıntı
Gönderildi : 08/06/2015 12:40
mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

Merhaba, rstp yada mstp kullanmalısınız, detaylı bilgi için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz,

http://www.cozumpark.com/blogs/network/archive/2014/05/25/spanning-tree-protokolu-saldiri-ve-korunma-yontemleri.aspx  

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2015 12:54
MEHMET ÖZCANLAR
(@MEHMETOZCANLAR)
Üye

Ring yapmak için bütün switchlerde sadece aşağıdaki komut dizimini uygulamam yeterli olur mu?

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2015 16:09
mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

priority 0 değerini merkez(BB) switch üzerinde vereceksiniz, diğer switchlerde stp yi enable edip, stp modunu rstp yapmanız yeterli.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2015 16:25
MEHMET ÖZCANLAR
(@MEHMETOZCANLAR)
Üye

Backbone dahil tüm switchlerde aşağıdaki komutu uyguladım  priority 0 vermiştim şu an çalışıyor problem olur mu acaba?

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2015 16:58
mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

Probem olur, cluster yapınız yada vrrp kullanıyorsanız iki switch üstünde priority 0 değerini verebilirsiniz. Priority 0 değeri ile öncelik ataması yapmış oluyorsunuz, tüm switchlere priority 0 değeri verildiğinde mac adresi en düşük switch root bridge olur ve ring üzerinde bir link down olduğunda en düşük mac adresli switche göre rota hesaplaması yapar, buda size network yapınıza göre hız problemi olarak geri dönebilir, uygun olanı merkez switch'inizi priority 0 yapmanız, diğer switchlerde ise herhangi bir değer girmenizi gerek yok.

İyi çalışmalar. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2015 17:14
MEHMET ÖZCANLAR
(@MEHMETOZCANLAR)
Üye

uyarınız için teşşekürler. Configte aşağıdaki komutlar görünüyor, Priority 0 değerini kaldıramıyorum Hp 2510 switcler kullanıyorum nasıl iptal edebilrim?

spanning-tree

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2015 17:42
mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

Hp switch kullanmıyorum, bu komutları internetten buldum,

Switch-1(config)# spanning-tree

Switch-1(config)# spanning-tree force-version rstp-operation 

Priority değeri 0 olarak kalır ise  spanning-tree priority 32768 force-version rstp-operation komutunu kullanabilirsin, çalışacağını düşünüyorum,

İyi çalışmalar. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2015 18:21
MEHMET ÖZCANLAR
(@MEHMETOZCANLAR)
Üye

32768 kabul etmiyor, 0-15 arası verebiliyormuşum birtürlü kaldıramıyorum 0 değerini

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2015 18:49
mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

15 verebilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2015 19:08
mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

Yada geri almayı deneyin, hp'de kullanılan geri alma koduyla deneyebilirsiniz,

undo  spanning-tree priority 0 force-version rstp-operation yada no  spanning-tree priority 0 force-version rstp-operation deneyin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2015 19:10
MEHMET ÖZCANLAR
(@MEHMETOZCANLAR)
Üye

Hp lerde undo komutu yok, no var ama bununlada kaldıramıyorum. backbone da 0 diğer tüm kenar switchlerde 15 verirsem sorun olur mu?

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2015 19:18
mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

Sorun olmaz, öyle yapın.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2015 19:23
Paylaş: