Forum

Hp Switch Vlan

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hp Switch Vlan

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
697 Görüntüleme
(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba, böyle bir yapım var her katta iki tane hp 2920 var ve her kata 8 core fiber çekildi , şimdi yapmak istediğim her kat kendi arasında haberleşsin diğer katlar ile haberleşemesin , nasıl bir vlan yapılandırması yapmam gerekli

Gönderildi : 12/02/2015 21:29

(@ersenyesilyurt)
Gönderiler: 42
Trusted Member

Merhaba

Böyle bir yapıda katlara koymuş olduğunuz switchler Layer 3 Switch olarak gözükmektedir. Ve bu durumda katları vlan bazlı olarak ayırarak her kat için farklı vlan yaratarak ve bu oluşturulan vlanlara ip adresi verebilirsiniz. Ve bilgisayarlarada default gateway olarak katlardaki oluşturulan vlanların ip adreslerini vererek sisteminizi çalıştırabilirsiniz.

İYİ ÇALIŞMALAR 

Gönderildi : 13/02/2015 12:12

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam hepsi layer3 , zaten biliyorsunuz default vlan içinde geliyor ona bir ip verip onun ile mi devam edeyim yoksa yeni vlan oluşturayıp hepsini onamı taşımak gerekir

Gönderildi : 13/02/2015 12:28

(@ersenyesilyurt)
Gönderiler: 42
Trusted Member

Benim tercihim her kat için ayrı vlan oluşturmak ve bunlara dahil etmek olurdu.

ip  subnetleme yaparak broadcast domainleri azaltırdım ve güzel bir çalışma yapmış olurum.

İYİ ÇALIŞMALAR 

Gönderildi : 16/02/2015 11:37

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam yapı bu şekilde , omurga üzerinde herhangi bir vlan yazılmamış durumda ve ayı zamanda kat swtichlerinde de bir vlan konf. yok , tüm ipleri firewall üzerindeki dhcp dağıtıyor ve artık taşıyamaz hale geldi , beni yapmak istediğim vlanları omurga üzerine almak ve ipleride omurganın dağıtması , bu doğru bir yaklaşım mı

Gönderildi : 23/03/2015 04:52

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Olması gereken şekli budur zaten 

Omurga üzerinde oluşturduğunuz vlanları kenar switchlerinizde de oluşturarak ağınızı birden fazla segmente ayırabilirsiniz

ip dağıtım işini ise dc , switch veya dhcp server görevi yapabilen herhangi bir cihaz ile yapabilirsiniz

Gönderildi : 23/03/2015 11:57

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

peki hocam nasıl yapmalıyım , altı katlı bir bina var , her hatta hp 2920 kenar switchler var , şimdi ben her hattın ayrı ip bloğundan ip almasını istiyorum , mesela

1.kat - 10.0.1.0

2.kat - 10.0.2.0

bunun için omurgada her kat için ayrı bir dhcp mi oluşturmam gerek ?  

Gönderildi : 23/03/2015 16:48

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

DC uzerine dhcp sunucu kurup, gerekli scope'lerin tamamını oluşturup

Şase switch uzerindeki vlanlarına ip helper olarak DC'nin ip adresini tanımlayabilirsiniz

http://www.hp.com/rnd/support/config_examples/5300xl_dhcp_relay.pdf

Gönderildi : 23/03/2015 17:41

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam teşekkür ederim.

Gönderildi : 29/04/2015 18:09

Paylaş: