Forum

Hp Switch Multicast

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hp Switch Multicast

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,067 Görüntüleme
(@ozgurakdemir)
Gönderiler: 127
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

hp E serisi ve/veya A serisi switchlerde multicast konfigurasyonu nasıl yapılır bunu öğrenmek istiyorum? Forumda aradım ancak bulamadım, bir iptv yapısı için nasıl bir switch konfigurasyonu yapmalıyım ?

Gönderildi : 15/09/2014 18:07

(@ozgurakdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

up

Gönderildi : 19/09/2014 16:33

(@mustafayilmaz-2)
Gönderiler: 142
Estimable Member

Selamlar.

Multicast yayını yapacağınız vlan configuration içinde 

ip igmp

Yine bu vlanı taşıdığınız switchlerin içinde de ilgili vlan configuration'a

ip igmp 

komutlarını vermeniz yeterli olacaktır. Tabi istediğiniz yerel ağda bir multicast işlemi ise. Eğer dışarıya bir yayın istiyorsanız işin içine pim protokolü girecektir ki bu biraz karışık bir konu. Epey bir araştırma yapmak gerekir. Daha önce hiç yapmadığım için birşey söylemek istemem. 

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 19/09/2014 18:06

(@ozgurakdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam peki vlan altına gelmeden yazılan bir global config varmı ? 

birde query açılması gerekiyor diye yazılar mevcut, bu query konusu kafamı karıştırıyor doğrusu 

Gönderildi : 21/09/2014 22:36

(@mustafayilmaz-2)
Estimable Member

Selamlar,

querier en basit tanımla hangi portların igmp akışı isteyen portların multicast trafiği isteyip istemediğini kontrol edip, düzenli sorgularla bu duruma müdahele etmektedir. Yani gereken portlara multicast trafiğini forward edip, gerekmeyenler için block edebilir. Ama daha ayrıntılı bir durumdur bu. Ben sadece bildiğim kadarıyla en basit çalışma şeklini anlatmaya çalışıyorum.

Global bir konfigürasyon mümkün ama ben daha önce yapmadım. Burada işin için routing giriyor çünkü. Bu nedenle şu dökümana göz atmanızı öneririm :

ftp://ftp.hp.com/pub/networking/software/6400-5300-4200-3400-AdvTrafficMgmt-Oct2006-59906051-Chap05.pdf

iyi çalışmalar

Gönderildi : 22/09/2014 14:36

(@mustafayilmaz-2)
Estimable Member

Bu arada querier varsayılan olarak enable durumdadır. Aktif etmek için igmp tarafında herhangi birşey yapmanıza gerek yok.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 22/09/2014 14:37

Paylaş: