Forum

switch yapılandırma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

switch yapılandırma tavsiyesi

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
441 Görüntüleme
(@orkununal)
Gönderiler: 44
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba ustalar, sistemimizde hp1810-24g ve 48g yönetilebilir iki switch mevcut.

24 portlu switch de 4 server, 1 nas, 1 frewall, 2 ap, 1 dvr cihazı bağlı. 48 portlu switc'e ise client ler bağlı. clientlerin bir bölümünün Ethernet kartları 1000'lik diğer bölümünün ise 100'lük. 2 switch de defauld ayarda çalışıyor. sadece Jumbo frames enable modda. network şu an için kararlı çalışıyor fakat daha iyi bir verim alabilmek için "hız, güvenlik vb. gibi" switc ler üzerinde başka ne tür ayarlar yapabilirim. birkaç makalede switch'lere iki kablo bağlayıp trunk yapılandırması sayesinde bağlantı hızının artığını okudum. ayrıca spanning tree protokol diye bir yapılandırma da varmış. bunun la ilgili de yazılar okudum fakat kafam çok karıştı. birde  48 portlu switc de gereksiz broadcast'ı önlemek ve loop dan kurtulmak için vlan yapılandırması gerekli mi?

yapılması gereken ek ayarlar ve bu ayarların nasıl yapıldığına dair yol gösterebilirmisiniz.  

teşekkür ederim. 

Gönderildi : 24/03/2014 20:09

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Network konusu aslında çok geniş bu tamamen ortama bağlı. VLAN kurmak tabi ki size kazanç sağlayacaktır. VLAN yapınızda switchler üzerinde eğer varsa security ayarları uygulayıp daha switch üzerinde kullanılacak portları belirleyip kesebilirsiniz.

Loop proc. mutlaka kullanın ki ilerde böyle bir hataya düşme olasılığının önüne geçmiş olursunuz.

Gerçi bunun için bir link vereyim inceleyin : http://www.cozumpark.com/forums/thread/305325.aspx

Burada biraz detaylandırılmıştı.

Gönderildi : 24/03/2014 21:28

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Rafet abiye ek olarak farklı vlanlar ve bunların aralarında konuşması gibi durum söz konusu olur ise 1810 ip routing komutunu desteklemediğinden farklı vlanlar kendi aralarında görüşemeyecektir.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/03/2014 17:21

Paylaş: