Forum

HP Yönetilebil...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP Yönetilebilir ve Yönetilemez Switch

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
913 Görüntüleme
(@AliSaracoglu)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

İyi Günler.

Geçen yıl 16 bilgisayarlı bir cafe kurdum ve kablosuz olarak düşündüm.Fakat zamanla online oyunlarda sıkıntı çıkart fakat diğer internet uygulamalarında sıkıntı yoktu. AP olarak Draytek AP800 de kullandım sonuç aynı.

Şimdi ise bu cafeye  14 bilgisayar daha eklenecek ve kabloluya çevrilecek.

Ağdan sıkıntımız çok olduğu için müşterim en mükemmeli olsun dedi ve ona HP J9801A ProCurve 1810-24 24Port tavsiyesinde bulundum.

Ama kendisi yönetilebilir bir switch istedi, bunu nedeni ise eğer ağda trafiği çok kullanan bir client olursa web tabanlı bir switch ile her client'in trafiğini düzenleme şansım olur dedi buda bana mantıklı geldi fakat çok iyi bir switch de buna gerek olmadığınıda düşünüyorum.

Bu tür bir ağ için yönetilebilir bir switch mi daha iyi olur yoksa yönetilemez bir switch mi.? Gerçi Handycafe trafik sınırlaması iyi çalışıyor ama çalışmadığı zamanlarda oluyor anlamış değilim sanırsam kablosuzla ilgili bir durum.

Aklımızda ki switchler

Alt kata 

HP J9801A ProCurve 1810-24 24 Port (Yönetilemez) ve HP JE006A V1910-24G 24 Port (Yönetilebilir)

Üst kata ise

HP J9560A ProCurve 1410-16G (Yönetilemez) ve  HP JE005A V1910-16G 16 Port (Yönetilebilir)

Kullanacağımız Cat6 kablo ise 

Ladox CAT6 UTP Kablo 305 Metre 24 AWG Gri-5303G6

Teşekkürler. 

Gönderildi : 02/02/2014 19:54

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

30 bilgisayarlı bir ortamda cat6 ve gigabit network son derece verimli olur. Eğer maliyeti önemli değil katlanılabilir ise yönetilebilir swtich tabiki artı değer sağyalayacaktır ama bence çok olmazsa olmazsa değil.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/02/2014 12:58

(@mustafayilmaz-2)
Gönderiler: 142
Estimable Member

Merhaba,

Ağda bir performans sıkıntısı mevcutsa, vlan'lı bir mimari kurmak daha yararlı olacaktır. Bunun için de yönetilebilir bir switch gerekir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 03/02/2014 18:29

(@AliSaracoglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkürler.

32 / 2 mbit internet var. Merak ettiğim HP marka bir switch'in açıklamasında ihtiyaç olan client'a daha çok veri aktarır demesi. Ama Qos hizmetinin de mükemmel olduğundan bahsediyor. Veriyi çok çeken client'a öncelik tanımasının nesi mükemmel anlamış değilim.

Tek sıkıntı, daha çok hafta sonu askerlerin video sitelerinden film vs gibi şeylere yüklenmesinden doğacak olan internet bandwith sorunu. 1gigabit yerel ağda sıkıntı olmaz tabiki de $190 bir hp marka switch'in ağda internet trafiğini sokup sokmaması.  Çünkü 2 switch yönetilebilir olursa aradaki fark minimum 600 TL.

Diğer internet cafelere bakıyorum tenda marka ucuz bir switchle işi götürüyorlar.

Gönderildi : 04/02/2014 03:18

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bence bütçenizde sıkıntı olacak ise gigabit network işinizi gayet iyi görür. Network kartlarınızda gbit ise iyi bir performans olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/02/2014 12:39

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Cevaplarınız için teşekkürler.

32 / 2 mbit internet var. Merak ettiğim HP marka bir switch'in açıklamasında ihtiyaç olan client'a daha çok veri aktarır demesi. Ama Qos hizmetinin de mükemmel olduğundan bahsediyor. Veriyi çok çeken client'a öncelik tanımasının nesi mükemmel anlamış değilim.

Tek sıkıntı, daha çok hafta sonu askerlerin video sitelerinden film vs gibi şeylere yüklenmesinden doğacak olan internet bandwith sorunu. 1gigabit yerel ağda sıkıntı olmaz tabiki de $190 bir hp marka switch'in ağda internet trafiğini sokup sokmaması.  Çünkü 2 switch yönetilebilir olursa aradaki fark minimum 600 TL.

Diğer internet cafelere bakıyorum tenda marka ucuz bir switchle işi götürüyorlar.

Ali bey selamlar,,

QoS servisi biraz daha farklı yapmak istediğinizden, hattı servis bazında öncelik ataması yapıyor. Oysa siz uygulama bazında bir kısıtlama yapmak istiyorsunuz. Bu iş için firewall kullanmalısınız, böylelikle 5651 ile ilgili işide halletmiş olucaksınız. Önerim WhatchGuard XTM-33 işinizi görecektir. 

Yönetilebilir switch seçerek ağı segmentlere bölebilirsiniz, vb benzeri bir çok seneryoyayı yapmanıza imkan verir.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 04/02/2014 12:54

(@AliSaracoglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Tekrar teşekkürler. 

Gönderildi : 05/02/2014 02:26

Paylaş: