Forum

Yeni kurulacak netw...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yeni kurulacak network için model tavsiyesi

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
382 Görüntüleme
(@ismail.ozturk)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle herkese merhabalar. Forumdaki ilk mesajım.

Yardımları için siz değerli forum kullanıcılarına teşekkürlerimi sunuyorum ve kısaca konuya giriyorum.

Çalıştığım iş yerinde mevcut  network yapısı içinden çıkılamaz bir halde. 

İş yeri 2 ayrı lokasyonda konuşlanmış durumda ve aralarında 3 km mesafe var. İki ayrı yerleşke 20 MB noktadan noktaya hizmeti ile haberleşiyor ve 10 mb metro ile internete çıkıyor. problem 2. yerleşkenin network altyapısında. Bina 2 ayrı blok ve her blok 4 kat. 

Bir adet backbone switch ve 8 adet kenar switch almayı düşünüyoruz.

kenar switchleri omurgaya fiber ile bağlayıp, kenar switchlerden bakır ile odalara ulaşmayı planlıyoruz.

Bu noktada Hp backbone ile 48 port kenar switch önerilerinize ihtiyacım var.

Teşekkür ederim 

Gönderildi : 31/01/2014 13:25

(@serkanates)
Gönderiler: 1279
Üye

Merhaba İsmail bey hoşgeldiniz;

Mutlaka tavsiye veren arkadaşlar da olacaktır ancak yapınızda kontrol edilmesi gereken başka parametreler de var. Network üzerinden hangi hizmetleri vereceksiniz, ne kadarlık bir bant genişliği oluşacak, büyümeye yönelik stratejiler nasıl yönetilecek gibi. Benim tavsiyem bu noktada profesyonel destek almanız yönünde olacak. Sadece hp ile de değil diğer üreticiler ile de temasa geçip projelerini karşılaştırabilirsiniz. 

Portal sponsorları ile görüşebilir, distrübütörleri arayıp size tedarikçi yönlendirmelerini sağlayabilirsiniz. İşin sonunda satınalma da olacağından bu analizleri çoğu tedarikçi sizin için ücretsiz yapacaktır.

Forum büyük çaplı organizasyonları projelendirmekten ziyade (ki bunu yapabilecek yetenekte bir çok üyeye de sahip) biraz daha nokta atışı, spesifik sorunların cevapların arandığı bir platform olarak değerlendirilmeli. 

Konu ile ilgili makalemize  http://www.cozumpark.com/blogs/network/archive/2008/04/29/temel-ag-topolojileri.aspx  adresinden ulaşabilirsiniz. 

Dostlukla... 

Gönderildi : 31/01/2014 18:39

(@ismail.ozturk)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Serkan Bey cevabınız için teşekkür ederim. Kamu kurumu niteliğinde olduğumuz için dmo kanalındaki malzemeleri kullanmak zorundayım. 

Dmo kataloğunda da zyxel ya da hp tercih etmem  gerekiyor. Farklı alternatifler maalesef mevcut değil. 

İlgili katalogdan ;

1 Adet Hp 3800 - 24SFP-2SFP Backbone

8 Adet HP 2530-48 G

16 Adet HP X121 1G SFP modül

almayı düşünüyorum.  

Gönderildi : 31/01/2014 19:14

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Öncelikle herkese merhabalar. Forumdaki ilk mesajım.

Yardımları için siz değerli forum kullanıcılarına teşekkürlerimi sunuyorum ve kısaca konuya giriyorum.

Çalıştığım iş yerinde mevcut  network yapısı içinden çıkılamaz bir halde. 

İş yeri 2 ayrı lokasyonda konuşlanmış durumda ve aralarında 3 km mesafe var. İki ayrı yerleşke 20 MB noktadan noktaya hizmeti ile haberleşiyor ve 10 mb metro ile internete çıkıyor. problem 2. yerleşkenin network altyapısında. Bina 2 ayrı blok ve her blok 4 kat. 

Bir adet backbone switch ve 8 adet kenar switch almayı düşünüyoruz.

kenar switchleri omurgaya fiber ile bağlayıp, kenar switchlerden bakır ile odalara ulaşmayı planlıyoruz.

Bu noktada Hp backbone ile 48 port kenar switch önerilerinize ihtiyacım var.

Teşekkür ederim 

İsmail bey merhaba,

Kenar noktalarınızın 8 Adet olması Chasis merkez switch'te 4200 serisinden işi 5400 serisi almaya zorluyor. Kenar taraftada 48 Port olarak benim önerim aşağıdaki gibidir.

Merkezde ;

J9642A Line item is
not fully configured!
J9637A HP
12-port Gig-T PoE+ / 12-port SFP v2 zl Module
UY911E HP
3ySuppPlus24 5406 zl switch bndl SVC 
[for J9642A]
U4832E HP
Networks 54xx/82xx zl Startup SVC  [for
J9642A]
J9642A HP
5406 zl Switch with Premium Software
J9637A HP
12-port Gig-T PoE+ / 12-port SFP v2 zl Module

Kenarda ;

J9626A HP 2620-48
Switch
J9626A      ABB   INCLUDED: HP 2620-48 Switch Europe -
English localization
J4858C HP
X121 1G SFP LC SX Transceiver
HS979E HP3y4h
Exchange Plus 2620 Switch Supp  [for
J9626A]
U4830E HP
Networks Stackable Legacy Startup SVC 
[for J9626A]
J4858C HP
X121 1G SFP LC SX Transceiver
J9626A HP
2620-48 Switch

ÇözümPark özel proje çözümüdür. 😉

İsterseniz fiyat konusunda da yardımcı olabilirim.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 31/01/2014 19:15

(@ismail.ozturk)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam DMO tarafından alım yapabiliyorum sadece. 

Gönderildi : 31/01/2014 19:18

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Hocam DMO tarafından alım yapabiliyorum sadece. 

DMO tarafından alım yaparak bu şekilde bir proje yapmanız mümkünmü bilemiyorum. Bu yazdığım ürünler marketing ürünleri değil malesef, proje ürünü olduğu için DMO'da satan varmı bilmiyorum. Ama size fikir uyandırması açısından bu şekilde bir tasarım yapabilirsiniz.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 31/01/2014 19:33

Paylaş: