Forum

Procurve DHCP

Bildirimler
Hepsini Temizle

Procurve DHCP

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
687 Görüntüleme
(@hasanatan)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Procurve layer 3 switch üzerinde dhcp ayarlarını set etmek istiyorum. Daha önceden set edilen bir dhcp (ip helper address) mevcut . Ben ikinci bir dhcp set edip istemcilerin bu dhcp den ip almalarını istiyorum . Yani switch üzerinde iki dhcp set edilmiş halde istemcilerin sadece birinden ip alması sağlanabilir mi?

Gönderildi : 20/12/2012 12:08

(@aliguven)
Gönderiler: 80
Trusted Member

Vlan interface'lerinin altına birden fazla ip helper-address 'i girilebilir.

Eski Dhcp server'ın scope'larını deactive edip bunu yazabilirsiniz. Aksi takdirde ikisi de ip dağıtacaktır.

Gönderildi : 20/12/2012 16:56

(@HakanALKAN)
Gönderiler: 125
Estimable Member

her vlan için zaten ayrı bir scope olmak zorunda eski scope ları niçin deactive ettiriyorsunuz

Gönderildi : 20/12/2012 17:52

(@aliguven)
Trusted Member

Çünkü her vlan için 2 adet ip helper address'i tanımlanıyor.

2 dhcp serverda da aynı scopelar aktif olursa, ip çakışması olacaktır.

Eski dhcp server'ın scope'ları deactive edilebilir. Yeni server'da o scopelar zaten oluşturulacak.

Gönderildi : 20/12/2012 17:59

(@hasanatan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İlginize teşekkürler.DHCP ile ilgili başka bir sorum daha olacak.

İki farklı dhcp aktifken bazı portların birinden diğer bazı portlarından diğer DHCP' den ip alma olasılığı var mı ? Böyle bir durum olabiliyorsa nasıl bir konfigürasyon gerekir? 

Gönderildi : 20/12/2012 18:16

(@aliguven)
Trusted Member

Bu portlar iki farklı vlan da ise, yapılabilir.

Bir vlan'a A ip address'li dhcp server'ı, Diğer vlan'a da B ip address ' li dhcp server gösterilebilir.

Gönderildi : 20/12/2012 18:24

(@hasanatan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Portlar aynı Vlan'da maalesef . Sistemde başka problemlere neden olacağından dolayı başka Vlanlara da almak istemiyorum.

Gönderildi : 20/12/2012 18:30

(@HakanALKAN)
Estimable Member

2 farklı ip helper girilmesinin bir anlamı yada amacı yok. tek vlan varmış madem 2.scope da gereksiz. neden böyle bir şey yapmak gereği duyuyorsunuz. topolojide router arkasında dhcp client larmı var ? buraya topolojiyi eklerseniz nokta çözüm bulalım.

Gönderildi : 20/12/2012 22:29

(@hasanatan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sistemde çok fazla sayıda kullanıcı var. Amaç kullanıcıların zamanla ikinci DHCP'den IP almasını sağlamak.Bu süre zarfında da bazı kullanıcıların bir DHCP'den diğerlerinin diğer DHCP'den IP almasını sağlamak istiyorum. Sadece böyle bir durum olup olmayacağını merak etmiştim. Olmuyorsa sorun yok.

Gönderildi : 21/12/2012 11:43

(@HakanALKAN)
Estimable Member

soruyu yanlış sormuşsunuz ayrıca başlıkta yanlış o zaman. ip helper derseniz konu başka taraflara kayar neyse. ip helper ne demek bir araştırın.

anlaşılan ip havuzunuz tükeniyor subneti genişletirseniz daha sağlıklı ve kestirme bir yol olur.

örnek 192.168.1.0 255.255.255.0 kullanıyorsanız

bunun yerine ;

192.168.0.0   255.255.248.0  kullanabilirsiniz.

olmuyorsa diye bir durum söz konusu değil , soru anlaşılır ve net olursa çözümde hızlı ve net olur

Gönderildi : 21/12/2012 17:39

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Sistemde çok fazla sayıda kullanıcı var. Amaç kullanıcıların zamanla ikinci DHCP'den IP almasını sağlamak.Bu süre zarfında da bazı kullanıcıların bir DHCP'den diğerlerinin diğer DHCP'den IP almasını sağlamak istiyorum. Sadece böyle bir durum olup olmayacağını merak etmiştim. Olmuyorsa sorun yok.

dhcp server tarafında class kullanılır ise mümkün 

http://support.microsoft.com/kb/240247

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 21/12/2012 17:46

(@HakanALKAN)
Estimable Member

hocam dhcp sunucu windows server değil ki bir switch üzerinde yapılandırılmış. yok windows server ise biri mesajlarımı silsin dahada bişey demiyorum :  )

Gönderildi : 21/12/2012 18:48

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

hocam dhcp sunucu windows server değil ki bir switch üzerinde yapılandırılmış. yok windows server ise biri mesajlarımı silsin dahada bişey demiyorum :  )

daha önceden set edilen bir ip helper mevcut denmiş ilk mesajda 

dhcp server ile ip helper aynı şey değil , dhcp serverin ne olduğunu açıklamamış yani arkadaş 

Gönderildi : 21/12/2012 18:56

(@hasanatan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Layer3 switch üzerinde dhcp ayarlarından bahsetmiştim en baştan beri. Sorunun gayet açık ve net olduğunu düşünüyorum. 

Herkese teşekkürler. İstediğimi aldım ben 🙂 

Gönderildi : 21/12/2012 19:31

Paylaş: