Forum

HP AP 420 ve Procur...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP AP 420 ve Procurve 2848 ile wireless vlan oluşturma

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
498 Görüntüleme
(@SuatO)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, elimde iki adet HP 420 access point 1 tanede procurve 2848 var.2 tane vlan yaratmak istiyorum.ID 1 olan vlan genel şirket kullanıcıları ID 2 olan vlan misafirler için kullanılacak.2ayrı internet çıkışım var misafirlerin 1 nolu vlan a erişim yapmasını istemiyorum.

- Vlan2 için 2 tane port ayırdım untagged 12-13.Portun birine fiziksel olarak bir bilgisayar diğerine adsl modem taktım bilgisayar modemden ip aldı ve networkden izole oldu fakat diğer porta takmış olduğum adsl uzerinden internete çıkamadı.İnternete çıkması için ne yapmam gerekir.

- AP 420 üzerinde 2 adet SSID oluşturdum genel ve misafir diye(not:aynı anda tek ssid broadcast yapabiliyor) Genel için Vlan id 1 misafir için vlan id 2 olarak belirledim. aşağıdaki şekildeki gibi oluşturdum.(Not: untagged olarakda sadece 1 tane ssid seçilebiliyor.diğeri tagged olmak zorunda)

Select SSID Index SSID Name SSID Type Security Settings MAC Authentication Tagging VLAN ID Status Configure SSID
1 genel Primary Security Suite 3 Disabled Untagged 1 Enabled
2 misafir Secondary Security Suite 3 Disabled Tagged 2 Enabled

Ayarlar bu şekilde iken genel ssid sinde problem yok şirket networkune erişiyorum, internete faklı bir gateway uzerinden çıkıyorum ama misafir ssid ye bağlandığımda 12 nolu porta taktığım adsl modemden ip alamıyorum hiçbiryere erişim sağlayamıyorum.

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 20/07/2010 18:53

(@muratguclu)
Gönderiler: 1164
Noble Member

Merhaba;

Switch üzerinde

adsl modemin bağlı olduğu portta;  vlan 2 untagged olarak atayın.

AP lerin bağlı olduğu portlarda; vlan 2 tagged olarak atayın.  vlan 1 untagged olarak kalsın

AP lerde ssid tanımlamasında vlan tanımlarında problem yok ise çalışır.

Gönderildi : 20/07/2010 19:12

(@SuatO)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Adsl modem 2848 üzerinde vlan2 de portu untagged olarak işaretli.AP ler switch uzerinde hangi vlan portuna takılı olmalı(vlan 1 - vlan2 )?Şu anda vlan1 içersinde çalışıyorlar.

Gönderildi : 20/07/2010 20:13

(@muratguclu)
Noble Member

komut satırı üzerinden yapıyorsan ap lerin taklı olduğu portları,

örnek:

vlan 2
tagged ethernet 11-12

demen yeterli. 

Gönderildi : 20/07/2010 21:25

(@SuatO)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Şimdi AP leri vlan 2 için ayırdığım portlara bağlarsam Default vlan ım olan vlan 1 e nasıl ssid yayını yapacağım bu durumda misafir ssid si çalışır genel ssid si çalışmaz diye düşünğyorum yanlışmıyım.

Gönderildi : 21/07/2010 12:49

(@muratguclu)
Noble Member

Siz benim dediğimi denediniz mi? Vlan 2 ye o portu atamıyoruz trunk olarak tanımlıyoruz.

Gönderildi : 21/07/2010 12:59

(@SuatO)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Murat hocam büyüksün dediğin gibi tagged olarak belirlediğim portlara AP leri takınca çalıştı yardımın için çok teşekkür ederim.Peki 1 sorum daha olacak ben bu sistemin içerisine üst kattaki 2 adet AP ve yine 2848 switchi de dahil etmek istesem şöylemi yapmalıyım.

switch 1 de oluşturduğum vlan2 yi switch 2 de de oluşturacağım tagged olarak belirlediğim portlara 2. kattaki Ap leri takacağım.Peki vlan 2 leri haberleştirmek için switchler arası bir daha kablo çekmeme gerek varmı gerek varsa 2 switch arasında vlan2 için ayrılmış untagged portlar arasınamı kabloyu çekmeliyim? yoksa vlan2 için tagged olarak işaretlediğimiz ve AP leride takdığımız portlar üzerindenmi switchleri bağlamalıyım.

Gönderildi : 21/07/2010 14:13

(@muratguclu)
Noble Member

Rica ederim 🙂

2 switch arasındaki portlarda trunk olarak tanımlayacaksın. yani AP lerde yaptığın gibi yine vlan 2 - tagged olacak

Gönderildi : 21/07/2010 14:28

Paylaş: