Forum

İki Ayrı Subnet

Bildirimler
Hepsini Temizle

İki Ayrı Subnet

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
398 Görüntüleme
(@fatih.uslu)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

HP 5406zl üzerinde takılı metro ethernet ile ana omurgaya 5 mbit hızında bağlanıyoruz. Routerimiz merkezde ve tabiki routerle alakalı tüm haberleşme 5 mbit'lik ME hattından akıyor. Bize verilen subnet dolduğu için ikinci subneti istedim ve kendi lokallerindeki router üzerinde tanımlarını yapıp verdiler. Subneti farklı olan cihazlar haberleşirken 5 mbitllik ME yolunu kullanıyorlar. Lokalimdeki 5406zl üzerinde statik routing yaparak bu durumdan kurtulabilir miyim? 10.x.x.0 subneti 10.x.y.0'la haberleşmek için ME yolunu kullanmasın diyorum. Tanımı sadece ilgili subnetler için yapsam, diğer tüm haberleşme için asıl gateway'a ulaşmalarını da engellemiş olmam sanırım.

Gönderildi : 18/09/2009 12:49

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba;

Networkunuzu kabaca çizebilirmisiniz ?

Gönderildi : 18/09/2009 16:41

(@fatih.uslu)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Tam o tarihte tatile çıkma ve uzun tatil yapma durumları sebebiyle ancak yazabiliyorum 🙂

Diagramımız aşağıdaki gibidir. Tabi o yapıyı ben kurmadım. Merkezdekiler bana sormadıkları için, yapacak bişey de yok 🙂 Routeri bizim lokalimize alsaydık filan bile demedim yani o derece 🙂

Gönderildi : 29/09/2009 13:04

(@fatih.uslu)
Active Member
Konu başlatıcı

Sanırım şu şekilde istediğimi yapabilirim:

5406'nın ip adresi 10.x.y.8. Bir adet de 10.x.z.0 (10.x.z.8 veririm) segmentinden ip vereceğim. Routing'i enable edeceğim. İki adet statik routing yazacağım. 10.x.y.0/24 networkü, 10.x.z.0/24 networküne gitmek isterse, 10.x.y.8 kapısını kullansın ve 10.x.z.0/24 networkü, 10.x.y.0/24 networküne gitmek isterse, 10.x.z.8 kapısını kullansın.

Teorik olarak iki lokal network haberleşmesini lokaldeki 5406 sağlamış olacak ve ME hattının arkasındaki routere gitmelerini önleyecek. Şimdi şunu düşünüyorum. Hostlardaki default gateway tanımları 10.x.y.1 ve 10.x.z.1 olduğuna göre, 5406, buna rağmen kendi üzerindeki statik routingi devreye sokar da bu yönlendirmeyi yapar mı? Yapar di mi? 🙂

Denemesini yapıp sonucu yazacağım tabiki...

Gönderildi : 10/10/2009 03:39

(@fatih.uslu)
Active Member
Konu başlatıcı

Hostlarda default gateway tanımları olduğundan, cihaz, üzerindeki iki ayrı subneti birbirine route etmiyor. Hostlar illaki 5 mbitlik metro ethernetin ucundaki routere gidip tekrar geri geliyorlar. Tek çözüm hostlara route tanımı yapmak olduğunu gördüm. DHCP'de scope optionsa classless static routing tanımı yapılınca ve 5406zl üzerinde routingi enable edince, iki farklı subnet birbiriyle 5406zl üzerinden konuşuyor. Taa kendi default gatewaylerine kadar gitmemiş oluyorlar...

Gönderildi : 28/10/2009 15:13

Paylaş: