Forum

RAID 1 - SSD Disk Y...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] RAID 1 - SSD Disk Yükseltme Hk.

7 Yazılar
5 Üyeler
2 Likes
959 Görüntüleme
(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yapimizda HP DL380p Gen8 Kullanilmaktadir.

3 x 300 GB 10 K Disk Ile Raid 1 Yapisi Bulunmaktadir.

SSD Olarak Kullanacagim Diskler 2 x Toshiba TR200 240 GB Olarak Tercih Etmekteyim,

Burada Yapi Uzerinde Kesinti Olmadan veya Kisa Sureli Bir Kesinti Ile Mevcut Diskleri SSD Ile Nasil Degisim Yapabilirim ?

Tekrardan Sunucu Kurulum veya Raid Yapilandirmasi Gerekir mi ?

Sorunsuz ve Saglikli Bir Sekilde SSD Upgrade Surecini Nasil Yapabilirim ?

Sizlerden Bilgi Beklemekteyim, Iyi Calismalar...

Gönderildi : 17/10/2019 07:35

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Öncelikle bu üründe önerilen kodda HP marka disk kullanmamanız durumunda sorun yaşayabilirsiniz. Bu ilk aşamada önemli gibi olmayabilir ama kritik bir anda sorun yaratabilir.

Mevcut 3 disk ile yaptığınınız RAID1 lunu, haricinde ayrı bir raid lun oluşturacaksanız bu işlem sırasında sistemde kesinti olmadan yapılabilir. Hot Swap desteklendiği için sistem çalışırken gerekli çalışmayı yapabilirsiniz.

Burada anlaşılmayan nokta şu siz mevcut raid yapınızı ssd diskle mi değiştireceksiniz yoksa yeni bir raid lun yapısı mı oluşturacaksınız?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/10/2019 08:54

(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member
Konu başlatıcı

@rizasahan

Merhabalar Geri Donusunuz Icin Tesekkur Ediyorum,

Mevcut Yapi SSD Ile Degistirilmesi Planlanmaktadir.

Yalniz Mevcut Raid 1 Yapida 3 x 300 GB Bulunmakta Ama Biz SSD Geciste 2 x 240 SSD Kullanimini Planlamaktayiz,

Nasil Bir Surec Uygulayabilirim ?

Disk Destegi Icin SSD Serisinde Liste Varsa Paylasabilirmisiniz ?

Gönderildi : 17/10/2019 09:06

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Seçtiğiniz bu ürün son kullanıcı ürünleri. Sunucu için Enterprise ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederim.  Gen9 Makinada 3 Adet "960GB SSD Sata Micron 5100 Pro" kullanıyoruz. Micron tavsiye ederim.

https://www.micron.com/products/solid-state-drives/usage/enterprise-ssd

Gönderildi : 17/10/2019 09:09

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Hp destek hattını arayarak, ürünün seri numarasını verebilir desteklenen modellerin listesini alabilirsiniz.

Ayrıca kendiniz ürün seri numarasından ürün spec pdf dosyasına erişerek disk modellerini görebilirsiniz.

Mevcut sistemin aktarılması noktasında ise mevcut sistemde sağlam bir yedekleme işleminden sonra bir imaj alıp aldığınız imajı yeni raid yapısındaki lun içerisine dönebilirsiniz. Raid 1 için 2 disk yeterli. 3 olmasının sebebi yedeklilik amaçlı olarak bir diski spare olarak yapılandırmış olmalarıdır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/10/2019 11:58

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

@ibrahimayhan

Selamlar;

HPE sunucular üzerinde orijinal olmayan ürünler testten geçemeyebilir ve ek olarak bir veri kaybında unsupported bir durum söz konusu olabilir. Eğer mümkünse sunucu için önerilen ürün bülteninde olan disklerden tercih etmenizi öneririm. Bu bilgileri aşağıda bulunan ürün bülteninde Sayfa 40 da bulabilirsiniz.

HPE ProLiant DL380p Generation8 (Gen8)
https://h20195.www2.hpe.com/v2/getdocument.aspx?docname=c04128241

Raid 1 olan diskler kesintisiz geçme konusu biraz karışık. Bu disklerde ne var işletim sistemi mi ?

Teşekkürler

Bu ileti 5 yıl önce H. Koray GUNDUZ tarafından düzenlendi

Gönderildi : 17/10/2019 12:00

(@huseyinaydinn)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Merhaba

HPE supported olmayan disklerde raid yaparsanız birden bire raid yapısının bozulduğunu ve 1 disk arızasında  yeni disk alsanızda re-build gibi işlemler yapılamıyor.

Fiziksel sunucu uzerinde SSD disk lun' nu ekleyerek işletim sistemi veya datayı SSD diske birebir migration yapabiliyorsunuz. 3.part yazılımlarla basit bir şekilde.

Yalnız siz yedeklerinizi yinede sağlama alın böyle bir işlem yapacaksanız eğer.

Teşekkürler 

Gönderildi : 14/01/2020 17:25

Paylaş: