Forum

HP DL380 G9 üzerine...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] HP DL380 G9 üzerine windows 2019 server kurma sorunu

17 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
893 Görüntüleme
(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar ;

En son 2021 de güncellenmiş HP DL380 G9 üzerine  windows 2019 standart kuramıyorum.

iso dosyasını gösterdikten sonra desteklenmeyen 2019 datacenter versiyon hatası veriyor.

İso dosyası içindeki versiyonlari göstermeden direk hata veriyor.

Hp bios versiyon 11.23.2021 p89 v.2.92 

Ne yapabilirim ?

Gönderildi : 02/09/2023 04:04

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/hp-4/hp-dl308g9-un-windows-2019-destegi-var-mi/

Daha önce de sormuşsunuz o dönem kurabilmiş miydiniz?

Mevcutta G9, S2019 desteklemiyor. Daha önce custom driver göstererek kurulanabiliyordu. Son firmware'ler ve os build'lerinden sonra support kesilmiş olması lazım. Son build 20h2 idi galiba 2019 için, 1809 zamanında kurulabiliyordu.

Mevcutta proxmox kurup kullananlar var sanırım.

Yani güncellemeler ile iş değişiyor. Orada G7 için sormuşum G7'e 2016 kurma olasılığı dahi yok. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/09/2023 11:01

(@eroldursun)
Famed Member
Konu başlatıcı

İbrahim bey ,

O sisteme işlem yapmadık.

Şimdi gene karşıma çıktı benzeri 

O zamanki linktr destek var görünüyor.

Eski bios ve eski os ISO lariyla da denedim.

Aynı hatayı veriyor .

Sanki başka bir eksik var gibi.

Umarım dediğiniz gibi destek kalkmış gibi yorum gelmez diğer arkadaşlardan.

Çok özel bir rol olmayacak rdp sunucu olacak  ilo ile değilde driver yükleyerek dneyecegim.

Gönderildi : 02/09/2023 11:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Herşeyin eski sürümünü aldıktan sonra da controller driver'larını göstererek kurmanız gerekliydi. Yalnız 2019 LTSC kurmadıkça yine de patlarsınız o OS update edecek malum. 20H1 den önce bazı update'lerle support kesilmiş crash'e düşmüş sistemler anladığım kadarıyla eski tarihli çözümlerini paylaşanlar olmuş.
RDS de biliyorsanız driver performansları çok önemli. CPU nesli supportları da daha çok hyper-v neslinden dolayı kesiliyor aslında geçmişte böyle değildi.
Başka alternatifiniz yoksa finale yakın sürümlerde custom image bulursanız vmware yada proxmox kurup vm hazırlamayı deneyin bence sistemi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/09/2023 00:42

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Merhaba

VMWare üzerinde Server 2019 Standard kullanıyoruz. Siz direk fiziksele mi kurmaya çalışıyorsunuz.

Gönderildi : 04/09/2023 08:56

(@eroldursun)
Famed Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Evet direk fiziki sunucuya kurmaya çalışıyorum.

Gönderildi : 04/09/2023 10:00

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Tamamdır. Onu bilemiyorum. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 04/09/2023 10:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

2.64 sürümü ile 2019 desteği gelmiş görünüyor, sizin sürüm ise daha üst, yani başka bir sorun yaşıyor olmanız muhtemel, eğer support var ise case açmanızı öneriyorum.

Software Details - System ROM Flash Binary - HPE ProLiant DL380 Gen9/DL360 Gen9 (P89) | HPE Support

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/09/2023 11:04

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

Selamlar;

=> HPE Servers Support & Certification Matrices (HPE Sunucu Modelleri ve uyumlu işletim sistemlerinin matrisleri)
https://techlibrary.hpe.com/us/en/enterprise/servers/supportmatrix/index.aspx

Sunucunun desteği var ve aşağıdaki işletim sistemlerinden birini kurabilirsiniz.

WS2012
WS2012 R2
WS2016
WS2019

Bu işlemleri yapmadan önce sunucunun Firmware güncellemelerini aşağıdaki paketlerle tamamlamalısınız.

=> HPE Service Pack for ProLiant Gen9 (Sadece Gen9 sunucular içindir.)
https://techlibrary.hpe.com/us/en/enterprise/servers/products/service_pack/spp/index.aspx?version=Gen9.1

=> HPE Intelligent Provisioning 2.87 (Sadece Gen9 Sunucular içindir. Diğerlerine uygulanamaz)
https://support.hpe.com/hpesc/public/swd/detail?swItemId=MTX_a5907d37073a49e3938f79be55

=> Offline Sadece Firmware Güncellemek için;
Sistemi indirmiş olduğunuz HPE Service Pack for ProLiant DVD imajından boot ederek tercihe göre “Automatic” veya “Interactive” olarak yapabilirsiniz. Automatic seçerseniz bütün güncellemeleri bir şey yapmanıza gerek olmadan yapacaktır. Interactive seçerseniz, açılacak "Smart Update Manager" ara yüzünden "Local Guided Update" seçeneğinden ilerleyerek güncellemeleri yapabilirsiniz. Gen8, Gen9 ve Gen10 sunucularda Intelligent Provisioning güncellemek için indirmiş olduğunuz HPE Intelligent Provisioning DVD imajından sistemi boot etmeniz yeterlidir. Güncelleme otomatik başlayacaktır.

=> Online İşletim Sistemi Sürücüleri ve Firmware Güncellemek için; (Sadece Desteklenen işletim sistemleri içindir. Red Hat ve SuSe dışındaki Linux dağıtımlarında bu yöntem kesinlikle kullanılmamalıdır.)
İşletim sistemi sürücülerini de bu DVD imajından güncelleyebilirsiniz. Bunun için işletim sistemine yönetici hesabı ile olarak oturum açtıktan sonra Windows işletim sistemlerinde DVD içerisinden “launch_hpsum.bat” dosyasını çalıştırarak güncel işletim sistemi sürücülerini kurabilirsiniz.

Bu işlemler olmadan Windows 2019 kurulumu sorunlu olacaktır. Eğer bu işlemlerden sonra diski vb. görmezse açılışta F10 ile Intelligent Provisioning girerek oradan OS seçeneğinden Windows 2019 seçerek ilerleyebilirsiniz.

Teşekkürler.

Gönderildi : 04/09/2023 12:03

(@eroldursun)
Famed Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler.

Eksiğimiz  HPE Intelligent Provisioning 2.87  miş demek ki 2.40 gözüküyor mevcutta.

Gönderildi : 04/09/2023 14:21

(@eroldursun)
Famed Member
Konu başlatıcı

Koray Bey ;

DL380  gen10 garantim var oradan spp 9.1 görüyorum DL380G9 için midir ? (açıklama felan göremedim)

Gönderildi : 04/09/2023 15:01

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

Selamlar;

Yanında aşağıdaki gibi açıklama yazdım aslında. 

=> HPE Service Pack for ProLiant Gen9 (Sadece Gen9 sunucular içindir.)
https://techlibrary.hpe.com/us/en/enterprise/servers/products/service_pack/spp/index.aspx?version=Gen9.1

Gönderildi : 04/09/2023 15:51

(@eroldursun)
Famed Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler ;

Sonradan yönlendirildiğim site içinde direk 9.1 e ulaştım.

9.1 den sonra Spp ler 10 gen 11 diye ayrı ayrı oluyormuş.

Gönderildi : 04/09/2023 17:03

(@eroldursun)
Famed Member
Konu başlatıcı

Koray Bey ;

spp 9.1 ve Intelligent Provisioning 2.87 olarak sistemi güncelledim.

ama halen windows 2019 datacenter edition  does not supported hatası veriyor.

iso dosyasını validate ettikten sonra versiyon seçimi yaptırmadan bu hata geliyor.

Gönderildi : 06/09/2023 22:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu durumda bir support case açmanız doğru olur, bu kadar desteğe rağmen sorun çözülmüyor ise muhtemel bir mühendisin bağlanıp neyi eksik veya neyin yanlış olduğunu tespit etmesi gerekli.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/09/2023 11:08

(@eroldursun)
Famed Member
Konu başlatıcı

Carepack veya garanti yok. Acaba carepack alsam bir yıllık verilir mi ?

Garantisi biteli 2 yıl olmus

Gönderildi : 07/09/2023 11:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sunucuları hangi çözüm ortağından aldı iseniz onlar ile bir görüşün isterseniz, belki oradaki uzmanlar çözebilir, bu durumda evet bu sunucu için case açamazsın, bir yıl verilir mi bilmiyorum benim uzmanlık alanım değil.

Gönderildi : 07/09/2023 11:54

Paylaş: