Forum

Hp ML 350 G5 server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hp ML 350 G5 serverda yaşanan kilitlenmeler

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
584 Görüntüleme
(@adememir)
Gönderiler: 121
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, ML350 G5 server kullanıyorum server gün içerisinde 2-3 kere kilitleniyor bazı zamanlarda hiç kilitlenmiyor. Hiç bir işlem yapmıyor. Acaba sebebi ne olabilir? Serverı resetledikten sonra sorun çözülüyor. Server kendine geliyor.

4 gb ram var. SQL ve File server olarak kullanıyoruz. SQL in datasının boyutu 2.5 gb büyüklüğünde. Raid 5 - 3 x 146 gb sas disk var.

Task Manager dan baktığımda Image Name : sqlservr.exe Mem Usage : 1.719.000 olarak gözüküyor.

1.719.000 nekadar ram yada işlemciye tekabul ediyor acaba?

Intel Xeon (R) CPU E5310 1.60Ghz 3.50 ram (aslında 4 gb ram var)

firmware-8.40-0 versiyon güncellemesini bugun yükledim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler iyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/03/2009 19:39

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Bulunduğunuz ortamın sıcaklığı yüksek mi? Geçenlerde benzer bir sorunla karşılaşmıştım.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/03/2009 19:51

(@adememir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba murat bey,

Bulunduğumuz ortam ne çok sıcak nede çok soğuk. Odada klima yok. Camı açarak içeriyi soğutma çabalarım devam etmektedir. [:)]

Gönderildi : 24/03/2009 20:50

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

ürünün garanti süresi varsa eğer hp ile iletişime geçin derim

ml350G5 bende de vardı kilitlenme yaşıyordum anakart değişti nafile backplane ünite değişti nafile firmware update nafile :((

enson backplane ile anakart arasındaki kablo değişti ve support pack dedikleri bir yazılımı yüklediler .(sanırım smart start cd ile kurulum yapmadığım için içinden çıkmıyınca bende controller driver ını göstererrek kurdum bu server için smart start cd iso su netten indirilebiliniyor)

6 aydır bir kere sorun çıktı (yazılımsal) bu işlemlerden önce çok sık sorun yaşamaktaydım.

Gönderildi : 24/03/2009 21:02

(@adememir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

erol bey merhaba, 1 senedir böyle bir sorun yoktu. aslında 1 sene önce 2 gb ram vardı SQL in datası okadar buyuk değildi. 1 gb tı yaklaşık olarak.

son zamanlarda SQL in datası iyice buyumeye başladığı için benim fikrim ram yetmiyor diye düşünüyorum.

Windows Server 2003 Standart olduğu için de 4 gb ın üzerinde ram ekleyemiyorum.Çözüm olarakta Enterprise server 2003 e geçmeyi düşünüyorum.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 25/03/2009 12:36

(@berkantmutlu)
Gönderiler: 406
Reputable Member

Merhaba,

Öncelikle ürünlerin tozlu ortamlardan uzak olması ve serin yerlerde muafaza edilmesi önerilir. HP ile irtibata geçip o ortamı gösterirsenin işine sahip çıkan bir mühendis ürünü garanti dışı bile bırakabilir.

Diğer taraftan herşeyin normal olduğu düşünülürse; Firmware güncellemesini her daim güncel tutmak zorundasınız. Bunu da yaparken herşeyin güncellemesini yapınız. Sadece bios yapıp diğerlerini geçmeyin diskleri de yapın.

Daha sonra OS tarafındaki aksaklıklar için ise HP Support Pack güncellemelerini yapmanız gerekecektir. Ürünü müsait bir zamanda da Diagnostic Loop'a sokarsanız size oluşan hataları bildirir. Sorun yoksa zaten orada görünmez.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 28/03/2009 12:17

(@Anonim)
Gönderiler: 0

merhaba berkant bey

aynı server bendede mevcut ve 3 gundur aynı sorunla bende cebelşlesıyorum

basta bısey yok hersey normal sonrasında bırden kıtlenıyor butun programlar.serverı yenıden kurdum ve kurarken smart start cd kullandım sorunsuz kurulum bıttı.dıagnostıc loop hakkında bıraz daha bılgı almamız mumkunmudur .

tesekkurler.

Gönderildi : 07/09/2009 22:14

(@cembarut)
Gönderiler: 68
Estimable Member

Merhaba aynı model server da bu sorun bendede vardı sorunu ethernet kartının driverını güncelledikten ve klima ayarını 16' derceye ayarladıktan sonra kilitlenme problemi kalmadı...  

Not: driver ı türkçe değil ingilizce siteden indir..

Gönderildi : 08/09/2009 13:35

(@Anonim)

merhaba

cevap ıcın tesekkurler

server'ı smart start cd ıle yenıden kurdum ve ethernet tarıh 2009 yanı guncel olan ama hala aynı sıkıntıları yasıyoruz.

Gönderildi : 09/09/2009 23:22

(@berkantmutlu)
Gönderiler: 406
Reputable Member

Merhaba,

Smart Start CD'si ile kurulum yaptıktan sonra (versiyonu önemli, son versiyon değilse driver güncellemeleri için support pack yüklemeniz gerekir) sorun devam ediyor ise;

Smart Start CD -----> Deploy Server ----> Array Diagnostic Utility veya Insight Diagnoctics'i arka arkaya yapmanız gerekir.

Array'de sorun yoksa Insight Diag. bölümüne geldiğinizde Loop bölümüne 50-60 gibi bir rakam girerek sunucuyu bir gün boyunca teste bırakın.

Bu işlemlerden önce en son firmware update geçilmelidir.

NOT: Ortamın (klima, toz) istenilen seviyede olduğunu düşünüyorum.

Gönderildi : 11/09/2009 00:22

(@Anonim)

evet hocam

ortam klımalı ve toz yok ıdeal server ortamı.ceap ıcın tesekkurler.

Gönderildi : 11/09/2009 11:12

Paylaş: