Forum

Çalışma esnası...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Çalışma esnasında işlemci ve ram değişimi

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
644 Görüntüleme
(@emrahbayar)
Gönderiler: 49
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Server çalışma esnasında çift işlemcim var üstünde biri arızalandı server çalışırken arızalı olanı çıkarıp yenisini takabilir miyim. Aynı senaryo ram içinde geçerli bu tür işlem yapma olasılığı var mı ?

Gönderildi : 25/12/2018 14:37

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

Selamlar;

x86 dediğimiz mimarideki sunucularda bu mümkün değildir. Downtime planlamanız gerekmektedir. Bu durum sadece Integrity dediğimiz sunucularda belli bileşenlerde geçerlidir. Online kart ekleme çıkartma vb. işlemler bir prosedür ile yapılabilmektedir.

Ancak x86 mimarisinda mümkün değil. Örneğin Xeon işlemcili sunucunuz var bunda CPU ve Memory ekleme, çıkarma, değişim yapacaksanız bu konuda downtime planlamanız kaçınılmaz.

Bu durum marka bağımsız böyledir. Çünkü bu işlemi sadece hardware üreticisinin desteklemesi yeterli değildir işletim sistemininde desteklemesi gerekir. Örneğin VMware sanal bir makineniz var ona CPU eklemek Memory arttırmak için kapatmanız zorunlu. Bunun gibi bir durum.

Teşekkürler.

Gönderildi : 25/12/2018 19:33

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar Koray Bey ;

Vmware  kötü bir  örnek  olmuş Vmware de  dedğiniz  işlem  sanal makina  kapatmadan da  yapılabiliyor.

http://www.tayfundeger.com/vsphere-memorycpu-hotplug.html

Selamlar;

x86 dediğimiz mimarideki sunucularda bu mümkün değildir. Downtime planlamanız gerekmektedir. Bu durum sadece Integrity dediğimiz sunucularda belli bileşenlerde geçerlidir. Online kart ekleme çıkartma vb. işlemler bir prosedür ile yapılabilmektedir.

Ancak x86 mimarisinda mümkün değil. Örneğin Xeon işlemcili sunucunuz var bunda CPU ve Memory ekleme, çıkarma, değişim yapacaksanız bu konuda downtime planlamanız kaçınılmaz.

Bu durum marka bağımsız böyledir. Çünkü bu işlemi sadece hardware üreticisinin desteklemesi yeterli değildir işletim sistemininde desteklemesi gerekir. Örneğin VMware sanal bir makineniz var ona CPU eklemek Memory arttırmak için kapatmanız zorunlu. Bunun gibi bir durum.

Teşekkürler.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 26/12/2018 03:15

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

Merhaba Cumhur bey;

Uyarı için teşekkürler. Bu özelliğin kullanılabilmesi için yukarıda da yazmıştım, İşletim sistemi desteğinin olması gerekmektedir. Bu yüzden bu örneği vermiştim. Aynı durum makalede de yazıyor "işletim sisteminizin bu özellikte bir desteği yok ise yine pasif olarak gelicektir"

Bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 26/12/2018 10:23

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Biraz değişik bir soru olmuş. Ben bunu hastanın narkoz verilemden kalp ameliyatı olması gibi algıladım.

Yakın gelecekte bu işlem zor. Fiziksel sunucu üzerine ancak çalışırken usb aygıt ve destekleniyor ise dsk sökülüp takılabilir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/12/2018 20:08

Paylaş: