Forum

HP Sunucu Raid Yapı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP Sunucu Raid Yapılandırma Değişikliği

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
503 Görüntüleme
(@GokhanGultekin)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hp DL80 marka sunucunun üzerinde 6 adet 4 tb disk yer almaktadır.Diskler 3 ayrı partition şeklindedir.Disklerin 2 bölümü raid 6 olarak,kalan son disk bölümünü ise raid 50 olarak görüyor.Veri kaybı yaşamadan raid 50 yazan kısmı diğer iki kısım gibi raid 6 nasıl yapabilirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 17/04/2018 18:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

İki ayrı lun ve farklı raid yapılandırması var ise raid 50 üzerindeki veriyi alıp yedekleyerek bu alanı silip, raid 6 alanını genişletebilirsiniz.

Takıldığınız noktada 444 71 72 yardımcı olacaktır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/04/2018 22:15

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

6 adet disk ile hem R6 hem de R50 nasıl yapılmış? :S Array yapısını tekrar kontrol ediniz.

Raid 50 üzerindeki datayı yedekleyip, raid 50 silip diskleri boşa çıkabilirsiniz ancak; Server üzerindeki controller kartı expand işlemini desteklemiyorsa boşa çıkan diskleri mevcut raid 6 ya ekleyemezsiniz.

İlla eklemeniz gerekiyorsa raid 6 yı bozup bütün diskler ile yeniden oluşturmanız gerekiyor.

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 18/04/2018 01:55

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhahab,

diskler 4tb olduğuna göre diskleriniz yüksek ihtimal nsas.

kapasite ve io durumundan dolayı, harici bir uniteye verilerinizi yedeklemeden, işlem yapmanızı önermem.

benzer durumda ciddi kayıplar yaşayan kurumlar mevcut.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/04/2018 03:04

Paylaş: