Forum

DL380 Gen9 Disk Değ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DL380 Gen9 Disk Değişimi

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
661 Görüntüleme
(@AttilaDemir)
Gönderiler: 62
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Arkadaşlar sunucuyu 2TB SSD X 16 (4TB SSD X 16 Alternatif) Raid 5 olarak güncellemeyi planlıyorum. Daha önce deneyeniniz var mı? Sorun yaşadınız mı? Önerileriniz nelerdir?

Gönderildi : 03/05/2017 15:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Mevcut yapıdaki disk dağılımı nedir?

Canlı veri var mı üzerinde?

Sistem ne amaçla kullanılıyor?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/05/2017 17:19

(@AttilaDemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sanal makinalar mevcut. Veritabanı ve arayüz yardımcıları kurulu makinalarda.

Gönderildi : 03/05/2017 21:35

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

kullanacağınız ssd'ler, boyutlarından dolayı enterprise class olmayacaktır.

stabilite, performans ve veri doğrulama tarafında size dezavantajları olabilir.

diğer bir darboğazınız, raid kartı seçiminiz.

B140i vb. bir kart ile io miktarına göre performans kaybına sebep olması muhtemel.

verileriniz kritik/önem derecesi yüksek ise, üretici ile süreci konuşmanızı tavsiye ederim.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/05/2017 02:12

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Merhaba.

Arkadaşlar sunucuyu 2TB SSD X 16 (4TB SSD X 16 Alternatif) Raid 5 olarak güncellemeyi planlıyorum. Daha önce deneyeniniz var mı? Sorun yaşadınız mı? Önerileriniz nelerdir?

çok fazla bilgi eksikliği var bu soruda. öncelikle anladığım kadarıyla performans ihtiyacı için SSD'ye geçmek istiyorsunuz. aşağıdaki konuları gözönünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

1- Varolan datanızı attığınızda bu disklerin ne kadarı dolacak? doluluk oranı %70'in üstüne çıkacakmı? çıkacaksa performans probemi yaşama ihtimaliniz çok yüksek. şu linki inceleyebilirsiniz,

https://www.cozumpark.com/blogs/donanm/archive/2013/08/11/ssd-disk-teknolojileri.aspx

2- RAID kaç düşünüyorsunuz? HotSpare ayıracakmısınız? RAID yapısı performansı direk etkileyecek. Bu durumda RAID kartının özellikleri önem kazanır.

3- Yedekleme altyapınızı tam olarak düzene soktunuzmu? SSD disklerden problem durumunda veri kurtarmak çok mümkün olmamaktadır.

4- SSD'lerle performans düşünürken CPU'dan gol yemeyin? performans değerlerini hesapladınızmı?

5- SSD disklerle sunucu üreticisi arasında %100 uyumluluk mevcutmu? Sunucular için firmware modifiyesi yapılıyor üretici tarafında. Üreticiden almanızı önemle tavsiye ederim.

Bilgehan

Gönderildi : 04/05/2017 17:00

(@AttilaDemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Genel olarak cevaplamam gerekirse:

%70 doluluk oranını aşacağını düşünmüyorum. 

Raid 5 olarak yapılandıracağım.

CPU vs. tüm uyumluluğu gözden geçirdim.

Üreticiden talep etmem durumunda disk başına yaklaşık olarak 5000 dolar gibi bir ücret çıkıyor. Çıkacak fahiş maliyetler yüzünden farklı bir yapılanmaya gitmek zorundayım. 

Daha önce SUN sunucularda bu riske girdim ve 2 TB crucial Sata SSD ile donanım güncellemesi gerçekleştirdim. Sonucunda sorunsuz ve düşük maliyetle hiç olmadığı kadar güzel bir performans elde ettim.

RAM konusu da çok farklı değil. Yine aynı şekilde üretici kanalıyla gittiğim zaman çok fahiş fiyatlar çıkıyor. 

Önerilere açığım...

Gönderildi : 15/05/2017 13:39

Paylaş: