Forum

DL 380 G7 Fanların ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DL 380 G7 Fanların Yüksek Devirde Çalışması

13 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
668 Görüntüleme
(@SevanAKAL)
Gönderiler: 130
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bir firmada bulunan DL 380 G7 server hiçbir işlem yapmazken devamlı yükselen bir biçimde fanlar çalışıyor sanki CPU çok ısınmış gibi fakat CPU ısınmıyor bile. Sadece windows açıkken networke bile bağlı değilken bu şekilde çalışıyor. Herhangi bir uyarı da yok serverda. Acaba herhangi bir yazılım mı yüklenmesi gerekiyor. Bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum.

Teşekkürler 

Gönderildi : 22/01/2015 00:38

(@SevanAKAL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba, çözümpark içerisinde birkaç çözüm buldum yarın aşağıda belirttiğim başlıkları deneyip burada paylaşıcam.

Server da bios ayarı (Advaced Opttion> Thermal Configuration > Increased Cooling) 
 Firmware Update
 Windows 2008 Web edition'dan Windows 2012 R2 ya geçiş.

Gönderildi : 22/01/2015 01:08

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba ;

Termostat veya CPU termal macunu ile ilgili sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu arada server kapağı kapalı değil mi? 4447172 HP Çağrı Merkezinden detaylı destek alabilirsiniz. SmartStart CD'si ile self test yaptırıyorlar. 

Gönderildi : 22/01/2015 01:17

(@SevanAKAL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Termostat veya CPU termal macunu ile ilgili sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu arada server kapağı kapalı değil mi? 4447172 HP Çağrı Merkezinden detaylı destek alabilirsiniz. SmartStart CD'si ile self test yaptırıyorlar. 

Oğuzhan Bey CPU termal macununu yeniledim, termostat benim de aklıma geldi fakat board üzerinde nasıl kontrol edeceğimi bilemedim yarın sabah HP destek ile görüşüp burada geri bildirimi paylaşacağım. Teşekkürler 

Gönderildi : 22/01/2015 03:07

(@SevanAKAL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Açtığım konuyla ilgili deneyimlerimi paylaşmak için yazıyorum.

Öncellikle yaptığım bios ayarlarından hiçbir sonuç alamadım sonuç değişmedi.

İkinci olarak windows 2012 kurulumumda fanlar daha stabil çalıştı fakat zaman zaman devirleri yükseldi manasız bir şekilde.

Üçüncü olarak bilgisayardaki diskleri çıkarıp yerin bir adet SSD disk ile 2012 kurulumu gerçekleştirdim. Sonuç ise mükemmel. Fanlar gayet stabil ve gereksiz bir şekilde devirleri yükselerek çalışma durumu olmadı.

Sonuç ise hp sunucuya hangi akla hizmet ise bilemiyorum, satıcının adını vermicem DL 380 G7 gibi bir makinaya seagate 750 GB sata disk kullanılımış olması ve bu disklerin arızalı olması. Hp sunucular anladığım kadarıyla donanımsal uyumsuzlukda bu tip sorunlar çıkartabiliyor.

Gönderildi : 25/01/2015 23:22

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu işte anormallik var zaten hp üründe hp'nin ürün kodunu taşıyan ürünler kullanılması gerekir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/01/2015 00:04

(@Murat_CEYLAN)
Gönderiler: 57
Trusted Member

Hp DL380 G7 ve sonrasında diskler ile ilgili bir kısıtlama yaptı sanırım, farklı marka disk takıldığında bu sorun oluşuyor, hatta g8 lerde g7 ve altında kullanılan diski taktığınızda hp olsa dahi oluyor.

Ibm de aynı şeyi yeni bir firmware sürümü ile yapmış diye bir müşterimden duymuştum. 

Gönderildi : 31/01/2015 11:32

(@mehmetozpinar)
Gönderiler: 125
Estimable Member

Merhaba,

benzer bir sorun bende yaşamaktayım şuan.

dl360g7 sunucuma ilave sata2,5 disk taktım, sorunsuz array ile tanıttım. Ancak makine açıldıktan sonra sanki füze uçurtuyoruz öyle çalışıyor fanlar.

diski çıkartınca sorun yok.

Kızaksız şekilde taktım acaba kızak sensörü falan mı var içinde anlamadım.

bilgisi olan var mı? 

Gönderildi : 04/02/2015 21:58

(@www-rizasahan-com)
_

Bu disk uyumlu diskler listesinde yer alıyormu? Disk için firmware geçtiniz mi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/02/2015 22:13

(@mehmetozpinar)
Estimable Member

evet uyumlu olarak görünüyor. hiçbir sorun yaşamadan tanıdı makine.

tek sıkıntı fanların çalışma gücü.

disk için firmware nasıl geçiliyor? hangi aşamada? 

Gönderildi : 04/02/2015 22:17

(@www-rizasahan-com)
_

Bence siz hp ile iletişime geçin. Bende SPP linki vardı ama üyelik ile giriliyor. Siz sanırım oraya erişemezsiniz. Hp size bir SPP linki verir ise şayet buradan tüm sisteminizi işletim sisteminize göre güncelleyebilir ve stabil çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Gönderildi : 05/02/2015 23:44

(@mehmetozpinar)
Estimable Member

Hp yi arasam kızaksız çalıştıramazsınız diyip çıkacaklar işin içinden. O yüzden açıkcası aramak istemedim. 

Orjinal kızaklı disk siparişi verdim. Başka türlü çözülmedi çünkü.

İlginize teşekkür ederim Rıza bey.

Gönderildi : 07/02/2015 13:12

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Sorunun kaynağı yüksek ihtimalle farklı takılan disklerin model yada firmware versiyonu desteklenmediği için sunucunun healt management'i doğru işletememesinden kaynaklanıyor disk sıcaklıklarının doğru okunamamasıyla bu tip durumlar yaşanabilir o fanlar sunucunun herşeyi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/02/2015 01:26

Paylaş: