Raid çökm...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid çökmeleri ve ya Raid kurulu diskleri taşıma.  

Emrah ALTINGÖLLER
(@emrahaltingoller)
Üye

Arkadaşlar merhabalar.

Şiketimizde Hp dl380g8 bir sunucu kullanmaktayız. Alet tek başına Hyper v ile beraber büyük bir yükün altından kalkabiliyor. 6 ay kadar önce geçiş sağladım. bu aralar ücretsiz Vmware Esxi 5.5 e geçmeyi planlıyorum ama sistemde bir failover cluster durumu yok...

Bu beni acayip korkutuyor. Yapımda 4 adet 600 gb disk mevcut ve raid 0+1 ile yapılandırdım.

Bildiğim kadarıyla disk arızası durumunda arızalı diskin sökülüp yerine yenisinin takılması durumu çözüyor. Bu aşamada rebuild işlmei ile sistem devam ediyor.

İlk sorum burada rebuild sırasında sistem hizmet vermeye devam edermi, edemezmi... yani dosya yazma işlemleri yapıda sıkıntılara yol açarmı, veri kaybı olurmu.

İkinci sorum bu cihazdaki diskler sas olduğu ve failover cluster yapımda olmadığı ve de elimde ikinci bir sunucu olmadığı için bu diskleri bir sas controller ile pci-x slotlu anakartlarımızda okutabilirmiyiz. Bu okutma mümkünse disklerdeki raid durumu nasıl algılanacaktır raid0+1 bu controller tarafından farkedilirmi.

Üçüncü sorum benim küçük ölçekli bir ikame sunucu aldığımı düşünelim. mevcut sunucum donanım olarak çökerse (anakart, cpu, ram v.s) diskleri olduğu gibi yeni cihaza takınca raid sorunsuz çalışırmı, bu durum nasıl yapılandırılmalı.

Son sorum aynı sunucu üzrerinde denemeler yapmak adına disklerimi söküp farklı diskler ile çalıştığım zaman geri diskleri takınca ne olacak raid yapısı devam edecekmi...

 

Her ne kadar olmayacak sorunlar gibi olsada inanın maddi sıkıntılar içerisinde kurulamayan failover yapısına tabiri caizse apaçhi çözümler oluşturacak yöntemler olabilir. Asıl merakım bu denemeler için disklerin sökülmesi kousu. Yardımlarınızı bekliyorum. 

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 18/12/2013 18:09
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye

Rebuild sırasında sistemi açarsanız sorun yaşamazsınız. ILO ile rebuild durumunu kontrol edersiniz. Farklı bir anakarta okutma durumunda yapıda raid olduğu için sorun yaşarsınız. Zaten anakart,cpu ram dışında ne kaldı 🙂 p/s ve sas kart vs. sonuç alamama ihtimaliniz yüksek. Aynı marka model disk alıp, takarsanız arızalı diskin yerine sorun yaşamazsınız. Benim size önerilerim, sunucu için carepack hizmeti alın ve Acronis gibi u/r desteli backup yazılımı kullanın.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/12/2013 18:36
Emrah ALTINGÖLLER
(@emrahaltingoller)
Üye

[quote user="Ufuk TATLIDİL"]Rebuild sırasında sistemi açarsanız sorun yaşamazsınız. ILO ile rebuild durumunu kontrol edersiniz. Farklı bir anakarta okutma durumunda yapıda raid olduğu için sorun yaşarsınız. Zaten anakart,cpu ram dışında ne kaldı 🙂 p/s ve sas kart vs. sonuç alamama ihtimaliniz yüksek. Aynı marka model disk alıp, takarsanız arızalı diskin yerine sorun yaşamazsınız. Benim size önerilerim, sunucu için carepack hizmeti alın ve Acronis gibi u/r desteli backup yazılımı kullanın.
[/quote]

hocam eyvallah, peki diskleri olduğu gibi indirip tekrar takma konusunda bir fikriniz/tecrübeniz varmıdır. test amaçlı disklerimi dışarı aldım testim bitti sonra diskleri geri bağladım sonuç ne olur... 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 18/12/2013 19:01
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye

Öncelikle neden böyle bir şey yapma ihtiyacınız olur? Dİsk yerlerini değiştirmezseniz aynı sunucuya tekrar taktığınızda sorun yaratmaz. Disklerin yerini değiştirerek takarsanız raid yapısı bozulma ihtimali yüksek. Buda sistemin down olması demek.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/12/2013 19:04
Emrah ALTINGÖLLER
(@emrahaltingoller)
Üye

[quote user="Ufuk TATLIDİL"]Öncelikle neden böyle bir şey yapma ihtiyacınız olur? Dİsk yerlerini değiştirmezseniz aynı sunucuya tekrar taktığınızda sorun yaratmaz. Disklerin yerini değiştirerek takarsanız raid yapısı bozulma ihtimali yüksek. Buda sistemin down olması demek.
[/quote]

ufuk bey sebep tamamen fantazi. çalışma saatleri dışında sunucuda gerçekleştireceğim bazı stres testleri ve başka denemeler için...

ama işlemden hemen önce bir sağlam sanal makine yedeklemesi iyi olur ama dediğinize dikkat ederek yapacağım. cevaplarınız için teşekkürler. 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 18/12/2013 19:13
Paylaş: