Forum

ProLiant DL380 G7 H...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ProLiant DL380 G7 Hangi Ram Alınmalı

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,129 Görüntüleme
(@mehmetozpinar)
Gönderiler: 125
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Sistemimizde çalışan ProLiant DL380 G7 sunucu var. Win2008 Strd. yüklü.

2xE5620 2.4 işlemci var.

3x4gb Ram var.

Kasa içini açmadım hiç çünkü çalıştığım şirkette şu an farklı bir pozisyonda görevliyim bilgi-işlemcimizinde umrumda değil sunucu. O yüzden kıyıdan köşeden ilgilenmeye çalışıyorum.

Makinenin ramini arttırmamız lazım. 36gb veya 48gb yapmayı düşünüyorum.

Sıralaması ile ilgili forumda bilgiler mevcut onları sormayacağım.

Sorum, hangi marka ve model ram almalıyım. Satın aldığımda direkt tak-çalıştır olacak şekilde marka ve model verebilirmisiniz?

ilgilenen arkadaşlar tşk ederim.

Mehmet, 

Gönderildi : 16/12/2013 18:22

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1644
Üye

Merhaba,

bu konuyla bilgi işlemcinizin ilgilenmesidir doğru olan...

Ürün kodu ile ilgili bir partnerden destek alırsanız size uygun olacak rami söyleyeceklerdir...

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/12/2013 18:31

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

İşletim sistemi 32bit / 64bit ona görede düşünmelisiniz

32bit ise 32 Gb üstünü göremez OS.

Gönderildi : 16/12/2013 18:56

(@FATMAYAZICI)
Gönderiler: 17
Eminent Member

Mehmet Bey Merhaba ,

HP 8GB DDR3 1333MHZ ECC REG(500662-B21)  ya da HP 4GB 2RX4 PC3-10600R-9 KIT 500658-B21  almanız gereken ürün kodları fiyatlandırma için [email protected] adresine mail ile ulaşırsanız size yardımcı oluruz.

teşekkürler

Gönderildi : 16/12/2013 19:38

(@mehmetozpinar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler arkadaşlar.

Fatma hanım konuyla ilgili mail atıcam size, birde sitenize baktım kasperskyde var sizde lisans süremiz dolmak üzere onunla ilgilide teklif talep edicem.

iyi çalışmalar herkese. 

Gönderildi : 16/12/2013 20:10

(@mehmetozpinar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tekrardan merhaba,

Sunucumun Ram sıralaması nasıl olmalı. Tam bilgi verebilirmisiniz?

Elimde orjinal içinde olan 4gb*3  ve yeni aldığım 8gb*5  ram var. Bunların tamamını kullanmak istiyorum.

İşlemci başına dizilim sırası söyleyebilirmisiniz?

Hp destek hattını aramak istemiyorum, ram modelini öğrenmek için aradığımda yetkili satıcı telefonunu verdi kapattılar.

Gönderildi : 16/01/2014 20:54

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Sunucu kapağında ram dizilimi yazıyor ve hp support dan indireceğiniz pdf'lerde ayrıntılı yazmakta.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/01/2014 22:38

(@mehmetozpinar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Kapaktaki şemada basic bir dizilim var.

Benim öğrenmek istediğim eski ramler ile yeni ramler nasıl bir dizilimde olmalı? Rastgele taktım server 52gb gördü windows systemde de 52 gördü ancak task managerda 34gb gördü. İşlemciye göre dağılım yanlış sanırım.

Örneğin birinci işlemciye 8gb*5 yeni ramleri takıp eski 4gb*3 eski ramleri ikinci işlemciye mi gibi...

ram dağılımı nasıl yapmalıyım?

elimde 8gb 5 adet var 4gb  3 adet var.

Gönderildi : 17/01/2014 02:13

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Slotlara takma belleklerin çift tek yüzlü olması ve adetlerine göre değişir. Yeteri bilgi kapakta yazıyor aslında. İdeal olan çiftli sayılardır ancak siz 2 seride de tek sayıdasınız denemeler yapılması gerekebilir. 2 x CPU da eşit dağıtım uygulanır.
1 CPU 8 - 8 - 8 - 4
2 CPU 8 - 8 - 4 - 4
birer slot atlayarak son sıralarda çiftli takmak gerekir. Ezbere hangi slottan başlanacağını hatırlamıyorum işlemciye uzak olan slot olması lazım.
Doğru dizilim olmazsa sunucu açılışta uyarı verir zaten. İdeal dizilim olmasa da memory bilgisi uyarı verebilir geçilir sunucu çalışır. Siz zaten bellekleri tam göstermişsiniz sorun yok demektir. Task manager sharing memory'leri düşerek gösterir o kadar düşük göstermesi garip tabi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/01/2014 01:59

(@mehmetozpinar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İbrahim bey verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sonuca vardım sayılır.

Ramler karşılıklı eş takılmadığı sürece 8 ve 4 karşılıklı çalışmıyor. cpu1 8 ise cpu2 8 olmak durumunda. Biri 8 diğeri 4 olmuyor maalesef.

Fabrikamızdaki serverdan fazla kalan Ramleri isteyip eşleştirme yaparak durumu çözücem.

Çok teşekkür ederim İbrahim bey, iyi çalışmalar.

Mehmet, 

Gönderildi : 20/01/2014 17:54

Paylaş: