Forum

Disk Hatası

Bildirimler
Hepsini Temizle

Disk Hatası

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
3,106 Görüntüleme
(@SerdarArkin)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

S.a arkadaşlar, Hp Proliant dl380 rock mount sunucumuzda 5 adet çalışan diskimiz mevcut.Raid 5 yapımız mevcut. Bunlardan birisinde turuncu ışık yanıp sönüyor ve çızırtılı yüksek ses çıkartıyor. Sizce sistem çalışırken söküp takmam diskin mount olmasına fayda sağlarmı veya farklı bir yöntem nasıl uygularım. Sistemimin göçmemesi için acilen değiştirmelimiyim? 

Nasıl bir yol izlemem gerekiyor.  Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.  

Gönderildi : 30/08/2013 21:57

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,
Diski söküp takabilirsiniz mount etmeye çalışacaktır ve sorunlu ise yine aynı hataya düşecektir. Aynı diskten alıp hızlı bir şekilde yerine koyarak raid yapısı zarar görmeden işinize devam edebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/08/2013 22:37

(@SerdarArkin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mount işlemi kaç dakika sürer acaba? 4 diskimde yeşil ve mavi ledler yanarken sorunlu diskimde hiç led yanmıyor  

Gönderildi : 30/08/2013 23:00

(@Serkansevincoglu)
Gönderiler: 32
Eminent Member

Selamlar sunucu üzerinde Windows çalışıyor ise HP Array Configuration Utility ile Diskin durumunu kontrol edebilirsin ve ya bilgisayarını yeniden başlattıktan HP Smart Array ekranında F8 yaparak RAID Config durumunu görebilirsin.  RAID Configuration Hotspare yok ise HP Desteği arayarak server seri numaraını verip disk üzerindeki part number verirsen Disk değişikliği yaparlar. 

Gönderildi : 31/08/2013 00:33

(@Murat_CEYLAN)
Gönderiler: 57
Trusted Member

Diskten yüksek ses geliyorsa zaten çok fazla düşünmeye gerek yok bir an evvel aynı kapasite ve hıza sahip bir disk ile değiştirmelisiniz.

Gönderildi : 31/08/2013 00:57

(@www-rizasahan-com)
_

Dik içerisindeki veri miktarına göre mount uzun veya kısa sürebilir bu işlem dakikalar değil saatler alacak bir işlem. Bence serverin garantisi devam ediyor ise direk diski değiştirin derim.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 31/08/2013 16:33

(@SerdarArkin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mount işleminden sonra diskte hiçbir led yanmıyor ve sessiz sakin bir şekilde yerinde duruyor. Sunucunun garanti süresi bitti. Olmazsa yarın  yenisini almayaca gideceğim.

Array Configuration Utility vermiş oldugu mesaj bu şekildedir ;

SAS Array A - 1 Logical Drive(s) contains a failed physical drive. To correct this problem, check the data and power connections to the physical drives or replace the failed drive. For more information, generate a diagnostics report under the Diagnostics tab.

0 MB 1-Port SAS Drive at Port 1I : Box 1 : Bay 2 is bad or missing.

To correct this problem, check the data and power connections to the physical drive.

For more information, generate a diagnostics report under the Diagnostics tab. 

146 GB 2-Port SAS Drive at Port 1I : Box 1 : Bay 4 is predicted to fail soon.

The current array controller has a bad or missing drive.

(Interim Recovery) Logical Drive 1 (546.8 GB, RAID 5) is operating with reduced performance and a further physical drive failure may result in data loss depending on the fault tolerance.

Configuration changes to this logical drive or any other logical drive in the array are not allowed until this problem is corrected.

To correct this problem, check the data and power connections to the physical drives or replace the failed drive. For more information, generate a diagnostics report under the Diagnostics tab. 

Gönderildi : 02/09/2013 21:00

(@www-rizasahan-com)
_

Garantinin bitmiş olması kötü uzun süre geçti aşağı yukarı zaten disk saat ömrüde gitmiştir. Bir an evvel bir disk almanızda yarar var.

Gönderildi : 03/09/2013 16:45

Paylaş: