Forum

DL 380 G7 Raid ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DL 380 G7 Raid önerisi

19 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,012 Görüntüleme
(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, HP DL 380 G7  sunucu aldık bu gün geldi,

8x300 sas 1000RPM disk var SQL çalışacak üzerinde yüksek performanslı ve veri güvenliği için hangi raid 'dizisini seçmeliyim kararsız kaldım.

kapasite konusunda bir sıkıntı yok

Raid için 6 disk düşünüyorum kalan 2 tane Hot spare olacak 

Raid 0+1

Raid 50

Bu  2 raid dizisinden hangisi daha iyi olur.

Gönderildi : 14/10/2011 16:14

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

bence sistem için 2 disk data için 4 disk ayarların.

Sistemi raid 1 ve datayıda raid 10 yapın derim.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 14/10/2011 16:33

(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

hocam raid 10 desteklemiyor

Desteklediği Raidler 0 , 0+1, 5, 50

6 disk ile Raid 0+1 de deneme yaptım performans oldukça iyidi  güvenlikte var

Raid 50 denemesi de yaptım performansı 0+1' e göre yavatı

6 Diski de Raid 0+1 yapsayı düşünüyorum performansı ve veri güvenliğinden ötürü

Gönderildi : 14/10/2011 17:11

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

6 disk ile raid 0+1 yapın o zaman.

Gönderildi : 14/10/2011 17:14

(@erginilgaz)
Gönderiler: 164
Estimable Member

hocam raid 10 desteklemiyor

Desteklediği Raidler 0 , 0+1, 5, 50

6 disk ile Raid 0+1 de deneme yaptım performans oldukça iyidi  güvenlikte var

Raid 50 denemesi de yaptım performansı 0+1' e göre yavatı

6 Diski de Raid 0+1 yapsayı düşünüyorum performansı ve veri güvenliğinden ötürü

Merhaba ,

DL380 G7 modelleri raid 10 unu destekler.Raid 1+0 diye gördüğünüz seçeneği 4 disk ile yaparsanız o zaten raid 10 olacaktır.

Raid 0+1 bildiğim kadarıyla hp makineler de kapalı gelmekte sadece raid 0 özelliği bulunmakta ki bu da çok risklidir.

En iyi güvenlik ve performans için raid 10nu tavsiye ederim. Raid 6 ve raid 5in performansı düşük kalacaktır.

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 17/10/2011 16:54

(@barissaygin)
Gönderiler: 106
Estimable Member

Merhabalar, Ben de DL 380 G7 ürünü almayı düşünüyorum.

fakat bu ürünlerde şunu merak ederdim hep:

Örneğin 3 adet disk 300GB lık disk kendi arasında raid5 çalışsın, 2 adet de 600 lük disk alayım bunlar da aralarında raid 1 çalışsın, yani her 2 raid seviyesi de tek raid kartı ile çalışsın, bu mümkün mü, performans olarak raid kartını yorar mı, sakıncaları nedir acaba?

Gönderildi : 18/01/2012 03:01

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Barış bey,

Düşündüğünüz şekilde çalışırlar. Herhangi bir sorun olmaz.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/01/2012 10:20

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Barış bey ,

Ek bir bilgi olarak söyleyeyim.Hp Proliant DL380 G7 üzerinde bu şekilde bir yapılandırma gerçekleştirdik.Üzerine backup yazılımı kurduk.Exchange server'in database'lerini bu sunucuda sas diskler üzerine yedeklemeyi denedik.Databaselerin yedekleme süresi 4-5 saat sürüyordu.Backup üzerinde incelediğimizde gönderdiği veri miktarı saniyede 50/60 mb görünüyordu.İşlemler çok uzun sürdüğü için backup işlemimiz tamamlanmıyordu.Daha sonradan farkettik ki DL380 G7 üzerindeki raid controller üzerindeki cache miktarı 256 mb'miş.Hp'nin 534562-B21 HP 1Gb Flash Backed Cache kartını alıp 256 mb yerine 1 gb ile değiştirdik.4-5 saatlik backup işlemi 1.5-2 saatte kadar düştü.Backup işlemi sırasında saniyede gönderdiği veri 300/400 arasına çıktı.Sorunumuzda çözüldü.Dilerim faydalı bir bilgi olur DL380 G7 için.Kolay gelsin.

Gönderildi : 26/01/2012 23:14

(@barissaygin)
Estimable Member

Değerli bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim Can Bey.

Gönderildi : 12/03/2012 23:32

(@barissaygin)
Estimable Member

Merhabalar

DL380 G7 sunucu almak istiyorum, ama planlama yaparken özellikle en zayıf halka olarak gördüğüm disklerle ilgili birşeyi merak ediyorum.

SAS disklerin çalışma süresi ile ilgili bir veri var mı elimizde?

Tabiki bilemeyiz bir disk 3 ayda bozulabilir, diğeri 5 yıl sorunsuz çalışabilir, fakat ömrü ortalama olarak kaç saat biçiliyor?

Bilgisi olan var mı acaba?

Gönderildi : 22/03/2012 14:54

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Ortalama 1.2 milyon saat SATA, 1.5 Milyon saat SAS tir.

Gönderildi : 22/03/2012 15:09

(@barissaygin)
Estimable Member

HP DL 380 G7 ler için

özelliklerinden okuduğum kadarıyla HP yerinde servis veriyor 3 sene içerisinde. Bu süre garanti süresi. Bu süre içinde bir donanım sorunu yaşarsak bu sorunlu donanım aynı gün içinde değişiyor mu, yoksa ertesi iş gününe yansıyor mu, tecrübeleriniz nedir bu konuda?

Server alırken donanım sorunu yaşanırsa aynı gün içinde sorunu çözecek şekilde HP ile anlaşma yapmayımı tavsiye edersiniz?

Bu anlaşma maliyetleri hakkında kabaca bir bilginiz var mı?

Bu anlaşma yerine bir yedek server almak daha mantıklı olur mu sizce?

Saygılarımla,

Gönderildi : 02/04/2012 19:16

(@evrenbanger)
Üye

Cok yuksek destek ucretleri odeyebilirsiniz. Alirken cift cpu lu cift power supply li almazni daha mantikli

Gönderildi : 02/04/2012 19:44

(@barissaygin)
Estimable Member

Aslında ücretlerin yüksekliğini ben de tahnin ediyorum, ama

Çift power supply olsun diye düşünüyorum dediğiniz gibi.

Ancak ikinci CPU alsak da anakart bozulursa yine sıkıntı yaşayabiliriz, bunun yerine yedek bir server bulundurmak daha mantıklı değil mi sizce de?

Gönderildi : 02/04/2012 20:42

(@recepyuksel)
Üye

Merhaba,

HP tarafında arızalanan parça ertesi gün elinize ulaşır en geç. Anında müdahale en erken 4 saat içinde sorunu giderme olarak satılır ve Evren bey'in dedigi gibi çok pahalı olabilir çünkü bu desteği veren kurum elinde sizin sunucunun tüm donanımlarını elinde bulundurması gerekir. HP destek servisine güvenebilirsiniz rahatlıkla ben 1 günü geçen parça teslimi görmedim yeterki doğru zamanda doğru yer ile iletişime geçin.
Makina üzerinde çalışacak uygulamalar çok kritik ise 2 sunucu 1 storage ile bir sanallaştırma projesi araştırmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla.

Gönderildi : 02/04/2012 21:44

(@barissaygin)
Estimable Member

Merhabalar,

pek tecrübem yok bu konuda o yüzden şunu sormak isterim.

Ürünü 3 yıl garantili olarak aldıktan sonra hiçbir ilave anlaşma yapmadan, bir donanımsal sorun yaşadığımızda önce HP den yetkili gelip sorun tespiti yapıp arızalı ürünü bize getirecek. En geç 1 gün süren servis bu mudur, yani tespit ve donanımın bize ulaşması mı 1 gün sürer maximum?

Ertesi gün sorun çözümü için ve  aynı zamanda garantiyi uzatmak için 5 yıllık carepack anlaşması yapmak daha mantıklı bir yaklaşım olabilir mi?

Gönderildi : 02/04/2012 22:12

(@evrenbanger)
Üye

Elbette olabilir. Siz bu server uzerinde ne calistiracaksiniz. ? Hali hazirda calisan bir sisteminiz var mi ?

Gönderildi : 03/04/2012 03:21

(@barissaygin)
Estimable Member

Halihazırda çalışan mail serverı sanallaştırıp yeni serverda çalıştıracağız.

Belki ileride yeni sanal makineler de kurarız üzerine.

Gönderildi : 03/04/2012 20:04

(@recepyuksel)
Üye

Merhabalar,

pek tecrübem yok bu konuda o yüzden şunu sormak isterim.

Ürünü 3 yıl garantili olarak aldıktan sonra hiçbir ilave anlaşma yapmadan, bir donanımsal sorun yaşadığımızda önce HP den yetkili gelip sorun tespiti yapıp arızalı ürünü bize getirecek. En geç 1 gün süren servis bu mudur, yani tespit ve donanımın bize ulaşması mı 1 gün sürer maximum?

Ertesi gün sorun çözümü için ve  aynı zamanda garantiyi uzatmak için 5 yıllık carepack anlaşması yapmak daha mantıklı bir yaklaşım olabilir mi?

Barış bey,

Doğru düşünüyorsunuz, 3 yıl garanti içerisinde aynen böyle işliyor sistem lokasyona bir teknisyenin gelmesi şart değildir siz direk HP destek hattı ile görüşürseniz oradaki arkadaş en fazla sizden hp tarafındaki event loglarını isteyecektir çoğu zaman bunu bile istemezler(isterlersede isteme sebepleri yanlış parça gönderme olayı yaşanmaması içindir log file içinde arızalı parçanın hp tarafındaki ürün kodunu bulabilmeleri için gerekli bilgiler vardır) siz direk parçanın part number'ini bildirebiliyorsanız sözünüze güvenirler direk arızalı parçanın kargo ile çıkışını yaparlar bulunduğunuz şehirde ise aynı gün başka bir şehirde ise en geç ertesi gün parça elinizde olur.

5 yıllık anlaşma size kalmış ürüne güveniyorsanız, enerji hatlarınız düzgün ise uzun süreli elektrik kesintilerinde sistemi ayakta tutacak ups sisteminiz varsa serverlarının sanal ortamda ise 1'den fazla host sunucunuz varsa yani yedekli bir yapınız varsa sistem durması durumunda 2-3 gün arızalı parçayı bulma, fiyat alma ürünü getirtip takma süresinince sorun olmayacaksa yapmayabilirsiniz. Garanti uzatma işi tamamen maliyetle alakalı bir durum ve bir risk alma işi, 2 yıl içinde hiç bir parça bozulmaz ise verdiginiz para boşa gidecektir böyle düşünebilirsiniz.
Birde tamamen yedekli bir yapınız varmı onu düşünerek iyi düşünüp karar vermeniz gereken bir durum bence.

Saygılarımla.

Gönderildi : 05/04/2012 01:18

Paylaş: