Forum

hp server alımı

Bildirimler
Hepsini Temizle

hp server alımı

12 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
414 Görüntüleme
(@YasinOzbek)
Gönderiler: 141
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar yeni bir sistem kurulumu için çalıştığımız bir firmaya server alımı yapacağız yalnız nasıl bir cihaz alacağım hakkında görüşleriniz sunarmısınız. sistemde 16 adet terminal olacak bir domain yapısı kurmayı planlıyorum suan değil ama ileri bir zamanda exchange de olacak bu yapıyı kaldırabilecek bir cihaz düşünüyorum toptancılarda DL380G6 model bir sunucu var ve yine 24 port yönetilemz 10/100/1000 swicth var bunlar uygunmudur böle bir yapı için.

Gönderildi : 26/09/2011 17:31

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

HP G6 serisi gayet başarılı bir ürün. Fakat ne kadar disk alanınız olacak ne kadar ram ihtiyacınız olacak ne kadar disk I/O su kullanacaksınız ve buna göre Raid yapısı ve disk hızlarınız ne durumda olacak bunları planlamanızda fayda var.

Gönderildi : 26/09/2011 17:38

(@selcukhuner)
Gönderiler: 208
Reputable Member

Arkadaşlar yeni bir sistem kurulumu için çalıştığımız bir firmaya server alımı yapacağız yalnız nasıl bir cihaz alacağım hakkında görüşleriniz sunarmısınız. sistemde 16 adet terminal olacak bir domain yapısı kurmayı planlıyorum suan değil ama ileri bir zamanda exchange de olacak bu yapıyı kaldırabilecek bir cihaz düşünüyorum toptancılarda DL380G6 model bir sunucu var ve yine 24 port yönetilemz 10/100/1000 swicth var bunlar uygunmudur böle bir yapı için.

HP Serisi ürünlerde DL380 G7 ler oldukça performanslı cihazlar. Aynı kategoride IBM x3650 M3 serisi var. İşlemci türleri E5620 veya E5630 olmasını tavsiye ediyorum.

Kısa ve uzun vadede işinizi görebilecek türden ürülerdir.

Yapıda ne kullanacağınız da çok önem arz ediyor. İleride Exchage dışında SQL vb uygulamalar olacak mı bunlarda önemli.

Gönderildi : 26/09/2011 18:05

(@YasinOzbek)
Reputable Member
Konu başlatıcı

sql büyük ihtimalle bu yapıda olmaz. Disk olarak ne önerirsiniz ve raid i nasıl yapılandırmalıyım????

Gönderildi : 26/09/2011 21:00

(@selcukhuner)
Gönderiler: 208
Reputable Member

Toplamda 16 client ne tür uygulamalar kullanacağı önemli disk ve alan seçimi konusunda.

HP ve IBM gibi cihazlarla genellikle 2 yada 3 disk gelir. Mirror yada Raid 5 yaparsınız.

Serverların disklerinin 2.5 inç SAS ve 15k RPM olması önemli performans açısından. 10k RPM disklerde olabilir.

Ayrıca HP DL380 G7 ve IBM x3650 M3 lerde mevcut.

Gönderildi : 27/09/2011 01:52

(@YasinOzbek)
Reputable Member
Konu başlatıcı

web tabanlı uygulamalar olacak ve çoğunlukla word excel türü uygulama ve mail olacak raidi yazılımla yapmam mı daha iyi olur yoksa bir raid kartı alıp onunlamı yapmam daha iyi olur

Gönderildi : 27/09/2011 02:12

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

web tabanlı uygulamalar olacak ve çoğunlukla word excel türü uygulama ve mail olacak raidi yazılımla yapmam mı daha iyi olur yoksa bir raid kartı alıp onunlamı yapmam daha iyi olur

HP G6 da raid card beraberinde geliyor. Zaten o kadar hızlı işlem yapmasının sebebi önce üzerindeki ram'a cashliyor. Küçük paketler fiziksel diske yazılmadan işleme alınmış oluyor. G6 sunucu kullanıp yazılımsal raid yapmak hiç mantıklı değil.

Gönderildi : 27/09/2011 12:28

(@doganergezer)
Gönderiler: 67
Trusted Member

DL380 G7 kendi içerisinde zaten raid donanımı ile geliyor,ayrıca raid kart almanıza gerek yok, ve bence harika bir ürün, hem hyperv destekli hemde inanılmaz sessiz çalışan Green IT destekli bir cihaz. ilk kurulum yaptığım zamanlarda sessizliğine şaşırmıştım hatta bir süre "Acaba bir sorunmu var neden hala fan sesleri gelmiyor ?" diye düşünmüştüm. güvenlik için raid 10 yapmanı tavsiye ederim, ama performans düşecektir.

Gönderildi : 09/11/2011 03:23

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Selçuk bey'in de belirttiği gibi IBM x3650 M3 serisine de alternatif olarak bakın derim. Sunucu tercihi yaparken bağlanacak istemci sayısından ziyade sunucu üzerinde çalıştırmayı planladığınız servislerin yükü önemlidir. Şöyle düşünebilirsiniz, sunucunuz üzerinde bir uygulamaya bağlı SQL server hizmet veriyordur. Bir ortamda mevcut uygulama ile 100 istemci gayet performanslı çalışıyorken, başka bir ortamda 25 istemci öyle bir transaction/connection sayısı oluştururki diğer networke göre performans olarak geride kalabilir (rakamlar örnek olması açısından tamamen tahmini ve dayanaksız verilmiştir).

Domain yapısı fazla bir yük getirmeyecektir zaten. Ancak servislerinizi bölmek amacı ile sunucu üzerinde bir sanal ortam oluşturursanız ram ve işlemci gücü önem kazanacaktır. 

Switch tarafınızın özellikle sunucu ağınızın bağlı olduğu noktada Layer3 detekli olması ileride ağınızı yönetmek için avantaj sağlayacaktır. Başlangıç için mevcut switchinizi kullanıyor olabilirsiniz. İhtiyaçlarınız şekillendikçe parça parça iyileştirmeler ile devam ediyor olabilirsiniz.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 18/12/2011 00:07

(@barissaygin)
Gönderiler: 106
Estimable Member

Merhabalar

Sözü geçen HP G7 ve IBM x3650 M3   gibi cihazlardan birinde karar kılmak istiyoırum. Bununla ilgili iki sorum var.

1..Bu cihazların SSD disk ler kullanılan modelleri var mı acaba? SSD ler yaygınlaştı mı, kullanan ve memnun olan var mı acaba?

SAS diskler şu anda daha mı revaçta? Tavsiyeniz ne olur?

2..IBM ya da HP servisi açısından siz hangi firmayı tavsiye edersiniz?

HP nin carepack çözümleri yerinde servis sağlıyor bildişğim kadarıyla. IBM i pek bilmiyorum. IBM in herhangi bir  anlaşma şekli var mı carepack gibi? Ya da buna gerek kalmadan garanti süresince  yerinde servisi var mı acaba?

Gönderildi : 11/01/2012 01:25

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba, G7 kullanıyorum bildiğim kadarı ile ssd desteği yok üzerinde şu anda sas disk kullanıyorum. Ben bir sorun olma durumunda tedarik durumu, şu an dolar kuru ve fiyat avantajı ve genişletme v.s. gibi durumlarda hemen bulabilmenizden dolayı sas öneririm.

Hp ibm arasında ise herkesin gönlünde bir aslan yatar. Ibm garanti bitene kadar güzel destek veriyor garantiden sonra para yatırmadan kolay destek alamıyorsunuz hatta hiç alamıyorsunuz. Hp server tarafında garanti sorun etmeksizin telefon desteğini esirgemiyor. Hp ile ibm kıyaslanıyorsa araya Dell markasınıda koymanızda yarar var. G7 yi 1 yıldır kullanıyorum şu an için bir sorun yok.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/01/2012 02:04

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Barış bey,

HP DL385 G7 ürünü hakkında tüm teknik detayları aşağıdaki linkten edinebilirsiniz.

http://h18004.www1.hp.com/products/quickspecs/13594_na/13594_na.html

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/01/2012 00:11

Paylaş: