Forum

Büyük dat...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Büyük datalar için sunucu tavsiyesi

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
389 Görüntüleme
(@muratkaya)
Gönderiler: 66
Estimable Member
Konu başlatıcı

Dosya sunucusu yapmak için 8-10 TB depolama alanı olan ve performansıda iyi olabilecek bir sunucu tavsiyeniz varmı bir storagemi önerirsiniz yada yüksek diskli sunucumu

Gönderildi : 02/04/2011 23:55

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Dosya sunucusu yapmak için 8-10 TB depolama alanı olan ve performansıda iyi olabilecek bir sunucu tavsiyeniz varmı bir storagemi önerirsiniz yada yüksek diskli sunucumu

Merhabalar,

Dosya yedekleme olarak 45 TB kapasiteye çıkabilecek ayrıca güç tüketimi çok az olan 169 Mb yazma hızı olan link agragetionlu bir Synology 1511+ tavsiye ederim. Ayrıca Disk olarak SATA kullandığı için disk maliyeti de oldukça düşük olacaktır. Tabi illa belli marka yada firmaya özel disk kullanmayacağınız içinde normal sata fiyatları ile oldukça iyi bir sistem çıkacaktır.

Gönderildi : 03/04/2011 00:34

(@muratkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam dosya yedekleme için değilde file server için araştırıyorum 10-15 TB' a kadar yeterli olacak sanırım bide HP veya DELL olursa daha ii olur

Gönderildi : 03/04/2011 02:26

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Hocam dosya yedekleme için değilde file server için araştırıyorum 10-15 TB' a kadar yeterli olacak sanırım bide HP veya DELL olursa daha ii olur

🙂 Hali hazırda file server olarak kullanabilirsiniz, domaine entegre edip orada ki kullanıcı haklarını da kullanabilirsiniz. Tabi bu birçok sunucu özelliğinden birisi. Cihaz addonları olmadan 3*5=15TB destekliyor iki adonla toplamda 45TB ye çıkıyor.Elbette markaya özel bir seçim yapacaksanız bu sizin tercihiniz. HP ve DELL markası ile ilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Gönderildi : 03/04/2011 02:36

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

8-10 TB kapasiteli sunucu aramak yerine Storage tercih etmelisiniz bence. Bu iş için ayırdığınız bir bütçe varmı?

Gönderildi : 03/04/2011 02:54

(@muratkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

bu iş için 10 ile 40 bin arası bütce ayırdık

Gönderildi : 03/04/2011 19:30

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Yapınızı bilmiyorum fakat farklı senaryolar uygulayabilirsiniz. DAS bağlantı ile sunucunuza direkt olarak disklerinizi bağlayabileceğiniz SAS arabirimli storage alabilir ya da iSCSI destekli bir storage ile birden fazla sunucuya disk alanı sağlayabilirsiniz. FC arabirimli storage fiyatları oldukça yüksek çıkacağından tavsiye etmiyorum burada.

Gönderildi : 04/04/2011 00:02

Paylaş: