Forum

ML350 G5 Raid 0 - H...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ML350 G5 Raid 0 - Hdd Problemi

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
449 Görüntüleme
(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar

Aşağıdaki resimlerde de net olarak görüldüğü gibi raid 0 yapıda harddisklerden birisi gitti ve makine açılmıyor. Henüz yedeklenmemiş çok önemli veriler olduğu içinde kurtarmam gerekli. Ne yapılabilir, öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Gerekirse veri kurtarma firmalarına bile başvurabilirim.

Gönderildi : 09/11/2010 16:30

(@berkantmutlu)
Gönderiler: 406
Reputable Member

Merhaba,

Öncelikle söylemek isterim ki siz bu duruma müdehale edemezsiniz. Lab ortamında, disk kafası veya manyetikleri değiştirilerek çözüm sağlanabilir. Bu da datalarınıza ulaşabileceğiniz anlamına gelmez.

Raid 0 yapısının kötü tarafı da budur. İsterseniz bir veri kurtarma merkezi ile görüşün.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 09/11/2010 16:42

(@yasarkiyak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Öncelikle söylemek isterim ki siz bu duruma müdehale edemezsiniz. Lab ortamında, disk kafası veya manyetikleri değiştirilerek çözüm sağlanabilir. Bu da datalarınıza ulaşabileceğiniz anlamına gelmez.

Raid 0 yapısının kötü tarafı da budur. İsterseniz bir veri kurtarma merkezi ile görüşün.

İyi çalışmalar.

Berkant Hocam öncelikle cevap için teşekkürler. Peki veri kurtarma merkezi konusunda bir tavsiyeniz var mıdır?

Gönderildi : 09/11/2010 16:45

(@yasarkiyak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Burada bir soru daha sormak istiyorum. Harddisk 'e baktığımda herhangi bir kafa vurma sesi vs yok. Aklıma böyle olunca aceba hdd kart mı sorusu geliyor. Elimde aynı harddiskten başka var. Onun kartını takıp denesem mi diye düşünüyorum ama ya farklı sonuçlar doğurursa? Bu konuda fikri olan var mı? Aynı kart bile olsa sıkıntı çıkabilir mi? Geri dönülmez bir problem olur mu?

Gönderildi : 09/11/2010 18:54

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Yaşar merhaba,

Raid 0 lı bir yapıysa, farklı bir disk takman sana bişey getirmez. Çünkü raid 0 mantığında dataları 2 diske birden yazıyor. Raid0 'ın avantajı hız, yani datalara hızlı erişim. dezavantajı ise senin yaşadığın sorun.

Raid 1 ya da raid 5 olsaydı, elinde olan diski tak confgi et diyebilirdik. Bu noktada önerim, Hp yada veri kurtarma merkezleri ile irtibata geçmen.

Günlük ya da haftalık aldığın imajşar yok mu? O imaj içinden gerekli dataları alabilirsin.

Geçmiş olsun.

Gönderildi : 09/11/2010 20:31

(@yasarkiyak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Yaşar merhaba,

Raid 0 lı bir yapıysa, farklı bir disk takman sana bişey getirmez. Çünkü raid 0 mantığında dataları 2 diske birden yazıyor. Raid0 'ın avantajı hız, yani datalara hızlı erişim. dezavantajı ise senin yaşadığın sorun.

Raid 1 ya da raid 5 olsaydı, elinde olan diski tak confgi et diyebilirdik. Bu noktada önerim, Hp yada veri kurtarma merkezleri ile irtibata geçmen.

Günlük ya da haftalık aldığın imajşar yok mu? O imaj içinden gerekli dataları alabilirsin.

Geçmiş olsun.

Merhaba

Dediğin gibi raid 0 olması beni bitirdi ancak bu ISA + Antivirüs Server dı. Bende bu nedenle ISA Konfig. ve C nin Sys yedeğini alıyordum sadece . D de açtığımda bir birim tarafından istenen geçici bir paylaşım klasörü vardı. Buradan birbirlerine büyük dosyaları atıyorlardı. Ancak sonradan tüm dosyaları orada tutmaya başlamışlar ve başka yere de kopyalamamışlar. Tabi bu kadar önemli olduğundan da bizim haberimiz yok. Dosyalarda hayati dosyalar. Hal böyle olunca şuan C , Isa , Anvitirüs conf yedeğim var ancak D olmadığı için bir işime yaramıyor malesef 🙁

Bakalım şuan haber bekliyorum muhtemelen yarın bir veri merkezine göndereceğim. İnşallah çözülür.

Gönderildi : 09/11/2010 20:43

Paylaş: