Forum

DL 160 G6 Raid Soru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DL 160 G6 Raid Sorunu

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
518 Görüntüleme
(@berkse)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

DL 160 G6 sunucularımız üzerinde Smart Array P410i  raid kartları mevcut. Ancak sunucularda seafate ws vs hddlerle raid yaptığımızda disk yazma hızları 5-10mb seviyesinde çıkıyor. Raid 10,5 vs hepsini denedik. Ancak yeni ws black edition serisi hddlerde bu sorun olmuyor. Mükemmel çalışıyor. Bu konuda bilginiz veya çözüm öneririniz var mı?

Gönderildi : 25/07/2010 04:02

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Aynı sunucudan ve aynı sorundan bendede var, cihaz üzerinde dört adet 1 Tb lık Segate Bracuda diskler takılı ve aşırı derecede yavaşlık var.  Ben Sata diskleri sunucunun raid kartından çıkartıp board üzeridne bulunan sata girişine takacağım aslında yaptımda muhtemel hız artışı olacak zaten üzerinde bulunan raid kartıda öyle sağlam bir şey değil özellikle kendi üzerinde memory bulunmadığı içinde yüksek veri iletişimlerinde durklamalara neden oluyor.

Ben üzerindeki sata kısmına taktım, fakat sonrasında sunucuya sistem kurma kısmına geçtiğimde PSU iflas etti pazartesi günü HP yi arıyacağım bakalım ne olacak.

Kesinlikle raid kartından çıkartıp board üzerinde bulunan sata girşini kullanmanı öneririm, raid sisteminide soft yaparsan üzerinde bulunan işleci ve rame yüklnecektir ki bende bulunan sistemde çift 4 Core işlemci ve 24 GB ram var sanırım sorun yaratmaz :D.

Bu arada kullanan başka arkadaşlar SAS diskleri ile oldukca hızlı çalıştığını söylüyorlar fakat yıllar öncesi donanım pazarıyla uğraşırken ilk SATA sistemler çıktığında Sata Raid kartları ile yaşadığım sonuçlara dayanarak o raid kartından bir halt olmayacağını söyleyebilirim.

Bu modelden almayı planlayan arkadaşlar varsa geri dönüşümü beklemelerini tavsiye ederim, çünkü aşırı derecede sorunlu bir cihaz. Orjinal disk kutuları çok pahalı, piyasa bulması çok zor. Arıca onboard olan sata enetleyicisi sadece raid1 yapabiliyor. Raid kartıda sadece raid 1 - 0 yada 1+0 yapabiliyor.

Gönderildi : 25/07/2010 23:31

(@berkse)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Aynı sunucudan ve aynı sorundan bendede var, cihaz üzerinde dört adet 1 Tb lık Segate Bracuda diskler takılı ve aşırı derecede yavaşlık var.  Ben Sata diskleri sunucunun raid kartından çıkartıp board üzeridne bulunan sata girişine takacağım aslında yaptımda muhtemel hız artışı olacak zaten üzerinde bulunan raid kartıda öyle sağlam bir şey değil özellikle kendi üzerinde memory bulunmadığı içinde yüksek veri iletişimlerinde durklamalara neden oluyor.

Ben üzerindeki sata kısmına taktım, fakat sonrasında sunucuya sistem kurma kısmına geçtiğimde PSU iflas etti pazartesi günü HP yi arıyacağım bakalım ne olacak.

Kesinlikle raid kartından çıkartıp board üzerinde bulunan sata girşini kullanmanı öneririm, raid sisteminide soft yaparsan üzerinde bulunan işleci ve rame yüklnecektir ki bende bulunan sistemde çift 4 Core işlemci ve 24 GB ram var sanırım sorun yaratmaz :D.

Bu arada kullanan başka arkadaşlar SAS diskleri ile oldukca hızlı çalıştığını söylüyorlar fakat yıllar öncesi donanım pazarıyla uğraşırken ilk SATA sistemler çıktığında Sata Raid kartları ile yaşadığım sonuçlara dayanarak o raid kartından bir halt olmayacağını söyleyebilirim.

Bu modelden almayı planlayan arkadaşlar varsa geri dönüşümü beklemelerini tavsiye ederim, çünkü aşırı derecede sorunlu bir cihaz. Orjinal disk kutuları çok pahalı, piyasa bulması çok zor. Arıca onboard olan sata enetleyicisi sadece raid1 yapabiliyor. Raid kartıda sadece raid 1 - 0 yada 1+0 yapabiliyor.

Şuanda 2 makinemde 4 aydır zaten raid kartları sökülü çlışıyor. Raid kartı Western disklerin black serisi olanları ile mükemmel sıfır sorun raid yapabiliyorken. diğer disklerde yapamamasının nedenini bende çözemedim. Esxi kullandığım için software raid yapamıyorum. Yoksa sunucu yeterli bende de x5530 2 adet işlemci ve 24gb ram mevcut. Bu raid kartlarını sadece wd disklerde kullanmamız çok saçma wd kullanmayı hiç sevmediğim bir marka ki hpnin orjinal diskleri bile seagate... 

Gönderildi : 26/07/2010 00:44

(@ertanerbek)
Famed Member

Neden Hyper-V Server 2008 R2 kullanmıyorsun, hem 8 Core desteği var hemde 1TB ram destekliyor, ayrıca ESXi ye göre daha performanslı çalışıyor. Ayrıca SOFT raid de yapabilirsin.

Gönderildi : 26/07/2010 01:01

(@berkse)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Neden Hyper-V Server 2008 R2 kullanmıyorsun, hem 8 Core desteği var hemde 1TB ram destekliyor, ayrıca ESXi ye göre daha performanslı çalışıyor. Ayrıca SOFT raid de yapabilirsin.

Açıkçası 60 kadar vds var ve bunları hyper yapmam artık çok zor. Kaldı ki hypera hiçbir alışkanlığım aşinalığım yok bu nedenle esxi kullanıyorum. Ve hyper vnin centosda yazma hızında sorun çıkardığını duymuştum. 

Gönderildi : 26/07/2010 03:39

(@ertanerbek)
Famed Member

Benim VmWare tarafında oldukca dilim yandı 🙂 özelliklede ssteme direk müdahale edememek oldukca kötü oluyor.

Gönderildi : 26/07/2010 06:37

(@OsmanAKSU)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Merhabalar;

DL 160 G6 sunucularımız üzerinde Smart Array P410i  raid kartları mevcut. Ancak sunucularda seafate ws vs hddlerle raid yaptığımızda disk yazma hızları 5-10mb seviyesinde çıkıyor. Raid 10,5 vs hepsini denedik. Ancak yeni ws black edition serisi hddlerde bu sorun olmuyor. Mükemmel çalışıyor. Bu konuda bilginiz veya çözüm öneririniz var mı?

berkse diğer kullandığımız diskler derken marka ve model bilgilerini tam olarak paylaşabilirsen belki sana daha net ve düzgün bir şekilde yardımcı olabiliriz.

Söylediklerini düşündüğümde direk aklıma geleni söyleyeyim. Diğer diskler 7200 RPM lik sata diskler 8mb cacheleri var 1.5g olduğunu, Raid yapılmış. Üretici firmaya ait firmware 'i kullanıyor. Smart Array yapısına uygun bir disk mi değil mi gibi bir çok farklı teori mevcut.

Hp zaten kendi ürünlerinde hp 'ye ait olan disklerin kullanılmasını ister. Max güç+performans ancak bu noktada ortaya çıkıyor. Çünkü mimariye göre dizayn edilmiş diskler için özel firmware ler mevcut.

Ayrıca sunucunuza ait firmware updatelerinin güncel olduğunu mutlaka kontrol edin.

Daha fazla bilgi için DL160 G6 Sunucunun QuickSpec ' ine bakabilirsiniz : http://h18000.www1.hp.com/products/quickspecs/13247_na/13247_na.PDF

P410i ile alakalı QuickSpecs
http://h18000.www1.hp.com/products/quickspecs/13201_div/13201_div.pdf

Mevcut en güncel firmware adresine ise buradan ulaşabilirsiniz 9.10 : http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareDescription.jsp?lang=tr&cc=tr&prodTypeId=15351&prodSeriesId=3884343&prodNameId=3884344&swEnvOID=1005&swLang=13&mode=2&taskId=135&swItem=MTX-9a3c19e25e684b0ea5fef438c9

Gönderildi : 29/07/2010 19:02

(@berkse)
Eminent Member
Konu başlatıcı

seagate enterprise 500gb 32mb cache 7200 rpm disklerde maxtor 7200rpm 32mb disklerde wd 32mb 7200 disklerin hepsinde sorun yaratıyor. Birtek wd black edition serisi yeni disklerde sorun yok. 

Gönderildi : 31/07/2010 23:11

(@ertanerbek)
Famed Member

Berkse bu sorusnuz çalıtığını söylediğin balack serisinin tam modelini verebilirmisinz. Yani tam model adını artık bıktım ya bu sunucudan, basit bir nvida soft raid sisteminin verdiği performansın tam 20 de 1 oranında çalışıyor.

Gönderildi : 31/07/2010 23:57

Paylaş: