Forum

HP ML110 G5 RAID RA...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP ML110 G5 RAID RAID KURULUMU NASIL YAPILIR?

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,040 Görüntüleme
(@ugurerkul)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar bilen biri yardım etsin lütfen raid 1 yapmak istiyorum server ML110 G5 , diskete kopyalanan raid driverları var cd içerisinde ama bu meret cihazda disket sürücüsü yok , bu konuda acemiyim lütfen adım adım biri anlatabilirmi? şimdiden teşekkür ederim...

Gönderildi : 02/12/2009 12:26

(@ugurerkul)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar cevap alamayınca kendi çabalarımla 2 adet 100 gb HDD ile RAID 1 için şu adımları izledim.İnşallah doğru yapmışımdır. Bilen arkadaşlar lütfen doğrulasın.

"F10" ile biosa girip Advanced Bios seçeneğinden "Raid = Enabled" yaptım

"Save changes" and exit dedim

Tekrar açılırken "F8" basıp "Array config utiliy" ayarlarına girdim

Create Arrayı seçtim

"Instert" basarak 2 adet 100 GB diskimi seçtim "ENTER" bastım

"Raid 1" seçtim

Array label kısmını boş geçtim

Create raid kısmında BUILD-CLEAR ve QUICK INIT vardı. Ben hızlı olur diye "QUICK  INIT" seçtim

CTRL B (boot from this raid) ve CTRL W (write cache) yaptım

ACABA bu adımları doğru mu yaptım şu an RAID 1 yapılmış oldu mu?  Lütfen bilen yardımcı olsun

Gönderildi : 02/12/2009 13:24

(@ugurpek)
Gönderiler: 272
Reputable Member

portalda raid nasıl yapılırla ilgili linkler dökümanlar vs var arama yaparsanız bulabilirsiniz..

Gönderildi : 02/12/2009 14:20

(@ugurerkul)
Active Member
Konu başlatıcı

bu sunucu ile ilgili olarak ayrıntılı bir dökümana ulaşamadım varsa link verirseniz sevinirim.

Disklerden birini söküp denedim. İşletim sistemi çalışmaya devam etti.Sonra kapatıp tekrar taktım diski. Bu sefer öbür diski söktüm sistem cortladı. neden acaba?

Gönderildi : 02/12/2009 14:38

(@berkantmutlu)
Gönderiler: 406
Reputable Member

Merhana, 

Rebuild işleminin bitmesini beklemeden çektiyseniz sonuç normal. Disk rebuild işlemleri diskin doluluk derecesine göre değişiklik gösterir. R1 mantığında zaten bozulması gerekiyor. Bu tarz işlemler yaparken Raid mantığı hakkında detaylı olarak yazılmış makaleleri incelerseniz daha doğru olur kanaatindeyim.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 08/12/2009 12:12

Paylaş: