Forum

Prolient Hdd sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

Prolient Hdd sorunu

18 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
401 Görüntüleme
(@recepenginar)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Proliant DL380G5 serverımda 3*146 Hdd var harddisklerin birinde turuncu ışık sürekli yanıyor diğer ikisinde ise normal şekilde yeşil ışık yanıp sönüyor?

Acaba Sorun nedir?yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 23/09/2009 12:19

(@ahmetort)
Gönderiler: 162
Reputable Member

Gunaydın

Turuncu yanan diskiniz arızalı, Şayet raid 5 kurulu ise turuncu yanan diski çıkartıp yeni diski takabilirsiniz cihaz çalışırkende söküp takabilirsin kediger saglam olan disklerdeki bilgiler yeni diske arızalanan diskteki bilgileri aktarcaktır.

Saygılarımla

Ahmet 

Gönderildi : 23/09/2009 13:11

(@recepenginar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sizede Günaydın cevabınız için teşekkür ederim ahmet bey. ama sistemi benden önceki sistem yönetici kurdu kısaca hdd durumu aşağıdaki gibi

3*146 Hdd var

c:40 Gb System (Bozuk olan)

d:234 Gb

Bir yapıya sahip.Raid ? yaptığını nasıl anlarım acaba?

Gönderildi : 23/09/2009 13:34

(@ahmetort)
Reputable Member

selamlar

Smart start cd,sinde ögrenebilirsiniz Veya açılışta yanımıyorsam f8 veya f9,dan birisine basarak ögrenebilirsiniz c drive,ın 40 veya 50 gb olması önemli degil raid 5 yapısında esasında kısaca sistem çalışıyor ise zaten raid 5 sistemi kurulu idir yoksa arızalı olan diskteki bilgilere ulaşamazsınız ama genede sistemi hangi raid yapısında oldugunu ögrenin makaleler bölümünde raid yapısını anlatan makale var orayı iyice okuyup genel bir bilgi sahibi olursunuz yanlış bir işlem yapmayın ,mutlaka makaleler bölümünde hp kısmında raid,le alakalı makaleleri okuyun

http://www.cozumpark.com/blogs/hewlett-packard/archive/2008/05/23/hp-proliant-sunucularda-smart-start-cdsi-ile-raid-ve-sistem-kurulumu.aspx

yalnız dikkat erae utility veya yenide create etme işlemlerini yanlışlıka kullanmayın bu sayfa size fikir sahibi edecektir kolay gelsin

Ahmet

Gönderildi : 23/09/2009 13:50

(@recepenginar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ahmet bey,ilginiz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 23/09/2009 14:26

(@recepenginar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ahmet bey, Hp destek hattını aradım ve sorunu belirttim loglara baktık ve yarın için bana yeni hdd gönderiyorlar.Sistemde Raid5 var server'ı kapattıktan sonra diskleri değiştirin dediler(eski diski kargoyla geri göndereceğim) bu da gün içerirsinde operasyonu felç'e ugratır(sisteme 40 thinclient bağlı olacak)sistem çalışırken değiştirsem sorun yaratır mı?

Gönderildi : 23/09/2009 17:23

(@serkandursun)
Gönderiler: 177
Reputable Member

DİKKAT

Bu işlemi gerçekleştirmeden önce acronis veya Ghost yardımı ile sisteminizin yedegini almanızı ve sistemi tamemen kapattıktan sonra yeni diski eklemenizi tavsiye ederim. Çalışır iken diski çıkartır iseniz sistem fail duruma düşebilir,sistemi siz kurmuş olsa idiniz nerede ne ayar yaptıgınızı bilirdiniz şu an böyle bir risk almayınız. YEDEKLEMEDEN ÖNCE BÖYLE BİR İŞLEME DİREKT KALKIŞMAYIN...

Gönderildi : 23/09/2009 17:43

(@recepenginar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Serkan Bey,Risk büyük onun için böyle birşey yapmayacağım.

Teşekkürler.

Gönderildi : 23/09/2009 17:51

(@recepenginar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tekrar Merhaba Kafama Takıldı paylaşmak istedim,Hdd'yi kargoyla gönderecekler taktıktan sonra  eski hdd'yi tekrar kargo şirketine geri vermemi istediler.hp için önemsiz ama şirketim için önemli databaseler var vermeme hakkım olabilirmi yoksa herhengi bir sorun olmazmı?

Gönderildi : 23/09/2009 19:19

(@serkandursun)
Reputable Member

Göndermek istemiyor iseniz yenisini almanız gerekli şu an anladıgın kadarı ile garanti kapsamında degişecektir. Saten raid 5 kullandıgınız için içerisindeki pariti bitleri işlerine yaramayacaktır. Yarasa bile müşteri koruma kanununu çiğnemiş olurlarki buna herhangi bir şekilde cesaret edemezler.

Yinede tedbiri elden bırakmamak için biraz daha fazla bozmaya çalışın derim 🙂

Gönderildi : 23/09/2009 19:29

(@recepenginar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşk ederim kullanıcı hatasına düşmesinde 🙂

Gönderildi : 23/09/2009 19:32

(@serkandursun)
Reputable Member

Birde Hp serverlar YERİNDE GARANTİ olayını destekliyor olmalılar. Eger yerinde garanti destegi devam ediyor ise Teknik Personel talebinde bulunabilirsiniz. Yinede serverinizin yedegini almanızı şiddet ile tavsiye ediyorum

Gönderildi : 23/09/2009 19:32

(@recepenginar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Devam ediyordur ama belki içinde bulunduğum durum için söz konusu değildir.hp hızlı bir çözüm sundu,1 saattetüm işlemler bitti ve diski göndereceklerini söylediler müşteri memnuniyeti gerçekten çok iyi.

Gönderildi : 23/09/2009 19:43

(@ahmetort)
Reputable Member

selamlar

yeni disk geldigi zaman arızalı diski sökün yerine yenisini takın açılışta size sorar bilgileri aktarımmi diye gelen yönerglere göre bilgileri aktarımın nasıl yapılacagını seçersiniz ben bir cok serverda yaptım herhangi bir problem yaşamadım umarım sizde yaşamazsınız bence cok rahat bir şekilde yapacaksınız isterseniz probil garanti çerçevesinde ise makina onlar gelip degişimi sizin adınıza yerinde servis ve destek çerçevesinde yapıyorlar

Ahmet

Gönderildi : 24/09/2009 12:58

(@recepenginar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selam Teşekkür ederim.bilgi için benim için ilk olacak bir sorun çıkmaz umarım?daha önce karsılacaştığınız için soruyorum gelen yönergeler ne olacak ve hangisini seçmem gerekecek?

Gönderildi : 24/09/2009 14:19

(@recepenginar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar disk bugün elime ulaştı server'ı kapattım,diskleri değiştirdim ve server'ı açtım hepsi bu kadar 🙂

Gönderildi : 24/09/2009 18:41

(@ahmetort)
Reputable Member

selam

yönerge olarak f1 ve f2 tuşuydu yanılmıyorsam ama diski takıp açmışsınız, Yapmışsınız gözünüz aydın hepsi bu kadar zaten iyi çalışmalar dilerim

Ahmet

Gönderildi : 25/09/2009 12:38

(@recepenginar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Destekler ve önerileriniz için teşşekür ederim,

Gönderildi : 25/09/2009 16:25

Paylaş: