Forum

Windows sunucuda gü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows sunucuda güvenlik duvarının kapatılması

9 Yazılar
5 Üyeler
3 Likes
253 Görüntüleme
(@cakaltepe)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

bir hosting şirketi üzerinde bir VDS windows sunucum var. Geçenlerde sorun çıktı: Ne sunucum üzerindeki projeler (IIS üzerindeki 3 adet proje) cevap veriyordu ne de uzakmasaüstü ile sunucuma bağlanabiliyordum. Destek ekibine yazdım ve yaklaşık 1-2 saat sonra sorunu çözdüler. Sorunun ne olduğunu ve nasıl çözdüklerini sordum. Windows güvenlik duvarının kapatılarak sorunu çözdüklerini söylediler. Sucuma baktığımda gerçekten de güvenlik duvarını kapatmışlar. Ancak bu çözüm sizce ne kadar doğru? Güvenlik duvarının kapalı olması sunucunun risklere açık olmasına neden olmaz mı? Sizce güvenlik duvarını aktif etmeli miyim?

Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için...

Bu konu 2 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 12/03/2024 11:16

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Sorunun kaynağını bulamayıp kısa yol kapatmışlardır. Kuralları sıfırlayıp doğru izinleri oluşturarak elbet açabilirsiniz fakat eksik olursa yine erişiminizi kaybedersiniz.
Finalde konu endişe ise açık olması daha iyi olur ancak W.D. Firewall dedicated server'lar için yeterli korumayı sağlamaz daha etkin güvenlik çözümleri uygulanması gerekir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/03/2024 20:30

(@cakaltepe)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Açıkçası ben de uzmanlık yetersizliği nedeniyle kolaya kaçtıklarını düşündüm. Aslında işin ilginci sorunsuz çalışan sunucu nasıl oluyor da durup dururken güvenlik duvarı nedeniyle problem çıkartıyor? Ben bir yerlerde değişiklikler yapsam da sorun çıksa tamam ama öyle bir şey de yok. 

Sorunu çözdük dediklerinde sunucuma bağlandığımda kontrolsüz restart edildiğini gördüm. Sanırım sanal makine yazılımı üzerinden direkt restart yapmışlar. 

Ben aslında yazılımcıyım ve bu konularda pek iyi değilim. Sizim önereceğiniz koruma yöntemlerini ve yazılımlarını paylaşır mısınız?

Çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 13/03/2024 12:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, firewall' u kapatmak tabi ki doğru bir yöntem değil, ilgili portu bulup izin vermeleri daha doğru. Ancak sizin bu sunucu önünde zaten bir firewall yok mu? Sanal veya fiziksel sunucuyu doğrudan internete bağladılar ise ve windows firewall da kapalı ise 1 hafta dayanmaz o sunucu.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/03/2024 12:18

(@cakaltepe)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İlk cümlenize katılıyorum Hakan Bey. Aldığım VDS sunucu olduğu için açıkçası önünde firewall var mı yok mu bilmiyorum. Ama destek talebime karşılık direkt windows güvenlik duvarını kapatma şeklindeki çözümleri diğer konularda ne kadar yeterli olduklarını düşündürmeye başlattı. 

Bu ileti 1 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 13/03/2024 12:34

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Merhaba @cakaltepe

Tabiki doğrusu diğer arkadaşların da belirttiği gibi problemin kök nedenini tespit etmektir. Ancak bu noktada sözleşme şartlarına da bakmak gerekir. İlgili firmanın satış temsilciliğini yapmak istemem (firmayı tanımıyorum) ama aylık 15-20 usd ye alınan hizmetin de sözleşme şartlarının bir sınırı olacaktır.

Gönderildi : 13/03/2024 13:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tabi ki, ne kadar ekmek o kadar köfte 😎

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/03/2024 13:18

(@unalatasoy-2)
Gönderiler: 48
Trusted Member

@hakanuzuner konu dışı ama hocam size bir mesaj attım bakma şansınız varmı 🙂 teşekkürler.

Gönderildi : 13/03/2024 13:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

özel mesajlara bakmıyorum vaktim olmuyor, buraya özel değil hiç bir platformdan çünkü sürekli destek yorum fikir vs isteniyor malum profesyonel danışmanlık veriyoruz ondan bize bunun için ücret ödeyenlere vakit ayrımak daha doğru bir şey olur, aksi halde zaten gün 24 saat yetmez.

Gönderildi : 13/03/2024 14:04

Paylaş: