Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS Server Sorunu

16 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
2,119 Görüntüleme
(@alperenavcu)
Gönderiler: 60
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Ortamda domain mevcut, sunucunun birisinde Hyper-V  üzerinde sanal makine mevcut ve diğr sunucuya replikasyon sağlıyor. Belli bir zaman sonra hataya düşüyor. Hata kaynağıda DNS server dan kaynaklı olduğunu belirtiyor. İsimden pinglediğimde ping in yanıtı kurum dışında geliyor. Bu 2 makinenin isimleri domaini çözebilmesi için dışarıya başvuruyor. 

Dns numaralarım kuruma ait, DNS ayarlarına baktığımda dışarıya çıkması için bir neden görünmüyor. Çünkü farklı lokasyondan o şubeye vpn mevcut farklı şubeden sorun yaşayan 2 sunucuya isimden pinglediğimde doğru yanıtları alabiliyorum. 

Bu iki sunucuya DNS server üzerinde nasıl bir işlem yapmam gerkiyorda kendi aralarında dışarıya çıkmamaları için çözüm bulamadım . Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 06/05/2019 10:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Her iki sunucu domain ortamında mı? Domain uzantınız local gibi internal bir isim mi yoksa com gibi public bir isim uzantılı mı?

Örnek isimler nedir kurum dışından yanıtı gelen ve yanıt ip adresi nedir?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/05/2019 12:36

(@alperenavcu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey ilginiz için teşekkürler öncelikle, domain ortamındalar.

zzzzzzz.com şeklinde diyelim, bu domaine sahip dışarıda başkası tarafında domainde mevcut. 

İlk kurulumda hatamız oldu public bir domain belirlemek bu nednele sıkıntısını yaşıyoruz şuanda. Domain adını değiştirmeyide cesaret edemiyorum açıkcası. 

Client in dışarıya çıkmadan localde sorgulaması için bir işlem yapmam gerekiyor sanırım.

Gönderildi : 06/05/2019 12:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Anladım, başkasına ait bir domain kurmak çok akıllıca olmamış gerçekten ancak sonuçta hepimiz hata yapıyoruz, güncel duruma bakmak lazım.

Bu durumda sizin AD DNS üzerinde zzz.com zone yok mu? Bu zone altında ilgili sunucu A kayıtları yok mu?

Bu sorguyu yaptığınız makine DNS olarak AD DNS ip adreslerini görmüyor mu?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/05/2019 13:29

(@alperenavcu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Zone var Hakan Hocam , ilgili A kayıtlarıda var aslında. Yapıyı özetleyecek olursam 3 adet lokasyon var lokasyonlar arası site to site vpn var.

A lokasyonunda domain controller var B ve C lokasyonunda ad domain controller olarak çalışıyor.

Sorun B lokasyonunda yaşanıyor test1.zzz.com adı diyelim diğer clientde test2.zzz.com  diyelim. 

A lokasyonundan B lokasyonundaki test1.zzz.com ve test2.zzz.com pinglediğimde doğru bir şekilde çözüyor. 

B lokasyonunda bulunan 2 clienti kendi arasında isimden pinglediğimde ise dns dışarıya yönlendiriyor. 

Bu iki clientin dns bilgileri A lokasyonu dns bilgileri kayıtlı A ve C lokasyonundan B lokasyonunda sorun yaşayan clientleri çözmede bir sorun yok.

Test amaçlı windows un kendi host dosyasından iki cihazın ıp sine yönlendirme işlemi yaptım karşılıklı ve sorun 12 saat gibi çözülüyor. Clientler kendi arasında sorunsuz bir şekilde isimden çözebiliyor. Bir gün sonra artık ne oluyorsa tekrar dışarıya gitmeye çalışıyor. Dışarıya gidemese dahi replikasyon durmuş oluyor manuel replikasyonu devam ettir seçeneğini tıklamam gerekiyor.

Gönderildi : 06/05/2019 13:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

B lokasyonundaki istemci A lokasyonundaki dns e sorgu atamıyor anladığım.

B lokasyonundaki istemcide 

nslookup

set type=A

zzz.com dener misin cevap doğru mu?

bu arada ilk nslookup dediğinde A lokasyonundaki dns cevap vermeli.

Gönderildi : 06/05/2019 13:54

(@alperenavcu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam nslookup yaptığımda b lokasyonundaki 2 client dede A lokasyonu görünüyor.

Dns den statik A kaydını kaldırdım manuel ekledim genelde şuan çözülmüş gibi görünsede 1 gün sonra sorun tekrar oluşuyordu. Yarın durumu buradan yazacağım. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 06/05/2019 15:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sorun olduğunda nslookup yapman lazım en doğru çözüm bu olur. Yani sorunu anlamak adına.

Gönderildi : 06/05/2019 15:43

(@alperenavcu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam şuanda problem tekrar başladı.  nslookup type=A zzz.com ouyguladığımda çıkan adresler doğru. B lokasyonundaki test1.zzz.com dan test2.zzz.com clientine ping atıyorum dışarıya çıkıyor aynı şekilde test2 den test 1 e isimden pinglediğimde dışarıya çıkarıyor.  

A lokasyonundan başka bir client üzerinden test3 diyelim,  test1.zzz.com a ve test2.zzz.com a isimden pinglediğimde bir sorun görünmüyor. 

Clientler aynı domain ortamındalar ve test3 clientinin bağlı olduğu dns server ile test1 ve test 2 de aynı fakat lokasyon farklı sadece

Gönderildi : 06/05/2019 17:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Neler yapılabilir,

nslookup doğru dönüyor ama ping yanlış ise bu durumda dns doğru ama istemci dns e gitmeden önce 

1 - cache den alıyor olabilir

ipconfig /displaydns diyerek cache deki A kaydı için ip adresini kontrol eder misin?

Host dosyası yoktur diye düşünüyorum?

Proxy tanımlı mı makinede?

Son olarak sorun aradaki network aktif cihazından olabilir, VPN yapan cihazı kontrol etmen lazım.

Örneğin onun üzerinde trafiği izleyebiliyor musun, sen dns istediği gönderdiğin anda B site içerisinden, bu istek neden A site içerisindeki DNS e değil de internete çıkıyor ona bakman lazım.

Gönderildi : 06/05/2019 17:57

(@alperenavcu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Günaydın Hakan Bey,

Host dosyası mevcuttu, displaydns ile baktığımda A kaydı farklıydı. flush dns işlemi ile normalde cache temizliyordum belli bir süre sorun ortadan kalkıyordu. Sanırım host dosyası olduğundan dolayı belli bir zaman sonra dışarıya yönlendiriyor. Şuanda host dosyalarını kaldırdım. Birde böyle test edip bilgi vereceğim.

Bu ileti 5 yıl önce Alperen AVCU tarafından düzenlendi

Gönderildi : 07/05/2019 08:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aslında olmaz AMA malum forumdan bir yere kadar görmediğimiz sistemler, 18 yılda neler gördüm neler, yani kim bilir ne etkiliyordur 🙂

Gönderildi : 07/05/2019 12:53

(@alperenavcu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam tekrar merhaba,

Host dosyalarını sildim, şu vakte kadar hiç bir problem yoktu fakat tekrar aynı problem yaşanmaya başladı.

B lokasyonundaki test 1 ve test 2 clientlerinden aynı domaindeki test 3 clientini isimden pinglediğimde doğru bir şekilde çözüyor.

A lokasyonundaki Test 3 clientinden b lokasyonundaki  test 1 ve test 2 clientlerini  pinglediğimde doğru bir şekilde çözüyor.

Tarayıcıda herhangi bir proxy de tanımlı değil. Başka aklınıza gelen bir yöntem varmıdır.

Gönderildi : 07/05/2019 17:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bir danışmana gösterin bence durumu, canlı sisteme bağlanıp bakarsan daha hızlı aksiyon alabilir.

Gönderildi : 07/05/2019 17:27

(@alperenavcu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim ilginize, iyi akşamlar.

Gönderildi : 07/05/2019 17:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim.

Gönderildi : 07/05/2019 23:58

Paylaş: