Forum

Hosting Hizmeti B&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hosting Hizmeti Bünyede Vermek

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
463 Görüntüleme
(@UfukKarabulut)
Gönderiler: 182
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar aşagıda yazmış oldugum soruya mumin bey saolsun bir yere kadar cevap verdi ama aklıma takılan bazı sorulara cevap bulamadıgım için başlıgı tekrar açmak istedim şimdiden kusura bakmayın

''Forumdaki yazıları okudum hosting ile alakalı olarak ama bulamadıgım bazı kısımlar oldugu için herkesten yardım bekliyorum.

Hosting hizmetimi kendi bünyemde bulundurmak istiyorum sıralama olarak alan adı kaydında dns yönlendirmeleri statik ip'me yapılacak , iis kurulumu web sitesi yayınlama için,gerekli portların yönlendirilmesi var burayı biliyorum yanlız sormak istedigim ben mail hizmetini kendi içimde vermek istersem exchange kurup neler yapmam lazım yada mail hizmeti için ne gibi bir yol izlemem lazım şimdiden teşekkürler''

Mümin Beyin cevabı exchange server kurup gerekli port yonlendirmelerin yapmak ama son eksık bı kısım var asagıdaki sıralamaya göre saydıgım sekil dogrumudur şimdiden teşekkürler

''1-G.shsdsl Yada Adsl Alıp Statik İp almam

2-Alan adı kaydını yaptırmak ve dns'leri bu statik ip'ye yonlenmesi için alan adını aldıgımız yere bildirmek

3-Modem,Firewall v.b cihaz üzerinden web,smtp,pop3 portlarını yönlendirmek

4-Server Üzerine AD kurup ardından exchange kurup hesapları olusturmak ve exchange için 2003^de pop3 connectorunu satın almak 

Ve kullanıcıları olusturup kullanmak.Tek aklıma takılan konu su ben kendı bunyemde yapacagım ıcın bu hızmetı ıcerıde bulunan dıger yanı asıl DC'demde ad'deki userlarla hosting için kurdugum server ile nasıl ayarlıycam yada DC'min üstüne kurdugum exchange'e yukarda saydıgım sıralamadaki ayarlar dısında bırsey yapmadan mail hesaplarını AD'de olusturulan tumlesık exchange hesabı ıle olusturup kullanmak mı ??? ''

Gönderildi : 16/03/2009 00:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33028
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Ufuk bey ;

Öncelikle alan adı satın almanız gerekli . 

ardından aldığınız alan adı için bir dns e ihtiyacınız var , eğer bir hosting hizmeti alırsanız bu hizmetin karılığında hosting hizmeti aldığınız firma size ayrıca dns hizmetide veriyor veya çok düşük bir ücret ile hosting hizmeti almasanız dahi sadece dns hizmeti kullanabilirsiniz

veya sadece alan adı alır ve kendi dns sunucunuzu kullanabilirsiniz. Ama bunu yapmak için alan adı aldığınız yere ns kayıtları açtırmanız gerekli . Kimi yerler bunun için para isterken godaddy gibi siteler ns tanımlamaları için para almamaktadır.

bir şekilde dns tanımlamasını yaptıktan sonra gerekli kayıtları dns e girmeniz gerekli yani A kayıtlarını ve MX kayıtlarını

bu kayıtları girdikten sonra port yönlendirmek ve exch üzerinde hangi mail domain i kullanmak istiyorsanız bunun için ilgili recepient policy yardımı ile email leri tanımlamak yeterli olacaktır.

pop3 connector gerekli değil sonuçta mailler size direk gelecek siz bir yerden mail çekmeyeceksiniz.

şirket içindeki çalışanlar zaten ad üyesi bir makinede ise veya olmayada bilir outlook ile veya diğer mail client yazılımları ile maillerini sunucudan çekebilirler

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/03/2009 04:26

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhabalar,

şöyle kısa bir sorum olacak satın alınan sabit ip ve domain name mesela deneme.com ve 1.1.1.1 hosting firmasında eşleme yapılırken 1.1.1.1 ip'sine karşılık deneme.com 'mu olmalı yoksa bir mail server için mail.deneme.com mu denilip hosting hizmeti veren firmaya söylenmeli şöyle bir yapı var MS SBS 2003 olan şirkette DNS'te mx kaydı yok ama OWA ile mail.deneme.com/exchange ile maillere ulaşmak mümkün mesela ben deneme.com için FTP yapacaksam hosting firmasına bana DNS'te FTP A Record mu aç diyecem sonrasında da MS SBS üzerinde FTP kurup devam edeceğim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 25/03/2009 12:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba Tolga bey

konu hakkında bence biraz post okumanız lazım , çünkü kafanız karışmış durumda belli ki .

bir alan adı alınır ve bu alan adı için bir ns belirlenir , bu ns üzerinde ihtiyacınız olan kayıtlar açılır ; ftp , www , mail , mx ve ptr gibi , eğer siz bir ns iseniz o zaman sizin sunucnuz üzerinde bu kayıtlar açılmalı yok sizin alan adınız bir hosting firmasında duruyor ise o zaman o firmanın dns sunucusunda bu kayıtlar açılmalı.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/03/2009 19:27

(@Anonim)

Merhaba Hakan Bey,

aslında kafa karışıklığı şundan oldu zaten AD ve DNS kurulduğunda (diyelim ki deneme.com) zaten DNS'te ns kaydı oluşuyor o zaman ben ns mi olmuş oluyorum ayrıca alan adı hosting'te ve benimde ftp site'a ihtiyacım var ftp kaydını hosting'te açtırmam ve sonrasında kendi server'ım üzerinde de ftp site yapılandırmam gerekiyor değil mi?

Gönderildi : 25/03/2009 20:26

(@Anonim)

Ek olarak şunuda belirtmeyim aslında istediğim ftp veya mail vs. kayıtları ben kendi ms sbs üzerinde açmayı tercih ediyorum ancak daha önceden mail kaydı hosting'te açılmış çünkü MS SBS 2003 kurulu server'daki DNS üzerinde herhangi bir mail kaydı yok bildiğimiz standart olan deneme.local şeklinde bir DNS kaydı mevcut.

Gönderildi : 25/03/2009 20:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tolga bey DNS makalesini okurmusunuz öncelikle.

sizin kurmuş olduğunuz dns şirket içi bir dns tir ve şirket dışına açılamaz. Evet o dns kurulu olan deneme.com için ns tir ancak bunu sadece siz biliyorsunuz dünya üzerindeki kök dns ler bunu bilmiyor , bunu siz öğretemezsiniz bunu isp ler öğretebilir , bu nedenle bir alan adı alıyor ve bunun için o isp lere bir ns tanımı yapıyorsunuz.

Gönderildi : 25/03/2009 22:03

(@Anonim)

teşekkürler.

Gönderildi : 26/03/2009 11:31

(@MelihYAMAN)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Merhabalar,

Aşağıdaki link işinizi görecektir.Forumda arama yaparsanız daha çabuk sonuç alırsınız.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/90175.aspx

Kolay gelsin

Gönderildi : 31/10/2009 22:36

Paylaş: