Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 Web Edition DNS Server Role Eksikliği

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
485 Görüntüleme
(@AlpCoker)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Öncelikle web sitelerimi barındırmak için tecrübemin bir reseller (bayi) dan ibaret olduğunu söyleyeyim. Hosting şirketinin bana verdiği ns ları domainlerimde ayarlarım ve Plesk üzerinden o domaine ait bir hesap açarım olay biterdi. Fakat şimdi bir VDS ( Virtual Dedicated Server ) sahibiyim ve içinde Windows Server 2008 Web Edition var. Herhangi bir Web Hosting Manager'ım yok Plesk , Helm gibi. Ücretsiz veya fiyatı uygun olan bir manager tavsiyeniz varsa alabilirim?

Sonra hiç bir Web Hosting Manager programı olmasa da işimi yapabilirim koskoca IIS 7 'm var.. Başka ne isteyebilir mi derken bir DNS Server Role'a ihtiyacım var sanırım ? Domain sağlayıcımın bir alt name server yaratma kısmından server sağlayıcımın verdiği IP bilgilerinden,

Prefix : 79.98.132.160/29
İlk Kullanılabilir IP : 79.98.132.162
Son Kullanılabilir IP : 79.98.132.166
Ağ Geçidi : 79.98.132.161
Subnet Mask : 255.255.255.248

bu 2 name server'ı yarattım.

ns1.alpcoker.com  --> 79.98.132.162

ns2.alpcoker.com -->  79.98.132.164

i eşleştirdim fakat sunucumun bunu tanıması için bir DNS Server Role u kurulu olması gerekiyor ve Microsoft Windows Server 2008 Web Edition'da gerek görmemiş. İnternette bazıları bunun bir eksiklik olduğu , bazıları en basit ve en ucuz şekilde site host etmek için olan bir versiyonda gereksiz olduğunu söylüyorlar. Microsoftdaki geliştiriciler bunun hakkında düşünüyorlarmış. Peki DNS server olmadan bu server'ı nasıl kullanabiliriz ?

Sanırım Plesk gibi Web Hosting Manager'ları üstteki name server ları yazınca herşeyi arkada kendi ayarlıyor.  Benim de olmadığı için internette bir araştırma yaptım ve karşıma Bind çıktı ( https://www.isc.org/software/bind  ) ücretsiz bir DNS server olarak.. Kurulumunu alttaki linklerden yararlanarak yaptım.

named.conf dosyamın içeriği böyle

options {
directory "c:\windows\system32\dns\etc";
version "not currently available";
pid-file "run\named.pid";
allow-transfer { none; };
recursion no;

};

logging{
channel my_log{
file "log\named.log" versions 3 size 250k;
severity info;
};
category default{
my_log;
};

};

zone "alpcoker.com" IN
{
type master;
file "zones\db.alpcoker.com.txt";
allow-transfer
{
none;
};

};
 key "rndc-key" {
  algorithm hmac-md5;
  secret "1POQ0on76WyB6o0u7+O/Eg==";
 };
 controls {
  inet 127.0.0.1 port 953
   allow { 127.0.0.1; } keys { "rndc-key"; };
 };

db.alpcoker.com.txt dosyamın içeriği

$TTL 6h
@ IN SOA ns1.alpcoker.com.  ns2.alpcoker.com. (
   2009012501
   10800
   3600
   604800
   86400 )

@  NS ns1.alpcoker.com.
@  NS ns2.alpcoker.com.

ns1 IN A 79.98.132.162
ns2 IN A 79.98.132.164
www IN A 79.98.132.162

Daha sonra servisi çalıştırıp IIS ' den www.alpcoker.com u tanımlayarak çok basit bir html sayfası koydum ve her yerden çalışıyor şu an..  Benim umduğum name serverları ayarladıktan sonra  diğer domainlerimden www.gokhanozic.com 'un name serverları ayarlandı ns1.alpcoker.com ve ns2.alpcoker.com diye.. Fakat serverımdaki site çalışmıyor şu an..  www.gokhanozic.com için de mi named.conf de bir zone yaratıp db.gokhanozic.com.txt gibi bir dosya yaratmam gerekiyor ? Peki nasıl yazmam gerekiyor  en azından www 'nun mu tanımı yapılması gerekir name serverların nasıl tanımlamam gerekir? @ IN SOA www.gokhanozic.com  ( gibi mi ? Bir de bu DNS tanımlamalarında mail , subdomain , ftp yi de ayarlamam gerekiyor değil mi ?  Bir tavsiye verirseniz çok sevinirim , çok araştırdım ama bulamadım birden çok domain için.. Hep tek domain ayarlayıp çalıştırma şeklinde anlatılıyor..

Herkese iyi çalışmalar dilerim.. Şimdiden teşekkürler...

Gönderildi : 25/01/2009 20:35

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba;

BIND hataya çok duyarlı bir yazılımdır. Hata yapma ihtimalide çok yüksek oldugu için linux türevlerinde webmin ile yönetimi çok rahattır.

Webmin in for windows u da var ama 2008 üzerinde hiç kullanmadım .

Sizden ricam deneyip durumuda bizler ile paylaşmanız olacaktır.

http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin-1.450.zip

Birde NS olarak kullanacagınız domain satın alırken ben bu domain NS olarak kullanacam ve ip lerim bunlardır demeliydiniz.

Bu tarz bir işlem yaptınız mı ?

İyi günler

Gönderildi : 27/01/2009 23:08

(@AlpCoker)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Mesajınız ve ilginiz için teşekkür ederim... Windows Server 2008 için desteği yok sanırım.. For windows için paketi yükledim içinden os_list.txt ye baktım sadece xp , server 2000 ve 2003 vardı..

Domainimi aldığım yerden alt name server oluşturma yerinden ns1 ve ns2 lere ip ilişkilendirmesi yapmıştım..

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 28/01/2009 13:15

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba;

O zaman txt dosyaları biraz editlemek gerekecek...

Gönderildi : 30/01/2009 20:48

(@FatihSoydan)
Gönderiler: 4
Active Member

Ben Webmin'i Windows Server 2008 üzerinde kullanıyorum.

Çok az modülü aktif oluyor.

BIND kurulu değil makineme BIND'ı windows ile denemedim. Ama Unix üzerindeyken Webmin ile BIND'ı yönetmek çok kolay.

Gönderildi : 06/03/2009 20:47

Paylaş: