Forum

Plesk Panel hakkınd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Plesk Panel hakkında

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
393 Görüntüleme
(@sakirarslan)
Gönderiler: 300
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Arkadaşlar windows 2003 üzerinde Plesk panel kurulumu ve kurulum sonrası gerekli ayarların anlatıldığı türkçe bir döküman eklenırse Download bölümene harika olur bence şimdiden teşekkürler..

Gönderildi : 20/11/2008 14:50

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

plesk kurulumu son derece basittir. Administrator hesabıyla yazılımı next --> next şeklinde klasik yükleyebilirsiniz. database olarak SQL Server yüklemeniz tavsiye edilir.

Kurulum sonrası ayarlar yapılması gerekiyor bunlarda tamamen spesifiktir yani plesk üzerinde kaç shared ip olacak, kaç domain olacak, işte kaç 2 ns mi kullanacaksınız bu ns ler hangi domainleri çözecek gibi vs vs. Bunların belirtilmesi gerekiyor.

Detaylarıyla beraber yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım

Gönderildi : 20/11/2008 15:02

(@sakirarslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

hocam windows plesk kurdum admin girişi yaptım... ama ns ler boş ben epreom.com adına ns oluşturacağım gerçi bunlarıda yaptım ns leri kendi ipime yönlendirdim başka birine hosting açdığımda açılan domainin ns bilgileri olsun mail bilgileri olsun boş oluyor bunlar otomatik olarak değer alması gerekmıyormu örneğin bayi paketi kullanıyorum onda hosting açtığımda her hangi bir domain için ns mail ve diğer dns ayarlarını otomatık alıyor bunu nasıl halledebilirim.. 

Gönderildi : 20/11/2008 16:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

öncelikle plesk bir server üzerinde yüklü çalışıyordur ve bu server da windows server ise dns hizmetini kullanıyorsundur. Bu durumu düşünelim

diyelim ki senin bir alan adın var ; cozumpark.com bu senin hosting firman , bu durumda bu alan adı için veya başka bir alan adı için senin bir ns server a ihtiyacın var , istersen bu hizmeti dışarıdan alırsın istersen sen ns olursun  . ama kendini ns olarak ilan edemezsin , dünya üzerindeki güncel dns leri bilgi bakımından update edebilecek yetkiye sahip bir kurumdan veya onun bayisinden ns tanımı yaptırman lazım . örnek godaddy . buradan sen ns1.cozumpark.com ve ns2.cozumpark olmak üzere iki ns kayıdı alırsın ve buraya ip olarak plesk in kurulu olduğu makinenin ip adreslerini verirsin .

artık senin plesk makinen bir name server dır . Bundan sonra açılacak her domain için name server bu ns server olarak tanımlı gelir plesk üzerinde . Ancak burada senin tam olarak ne yapmak istediğin önemli ? boş gelen nedir , hangi menülerden nereye tıklıyorsun amacın nedir , hangi plesk sürümünü kullanıyorsun vs...

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/12/2008 22:20

(@sakirarslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

hokan hocam dediğini ns olayını aynen dediğin gibi yaptım sorun şuu plesk panelde diyelim hakan.com diye yenı hosting açacaksın açtığın zaman  açtığın domein dns bölümüne baktığında dns bilgilerinin tümü boş gelıyor ...

Gönderildi : 12/12/2008 20:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Plesk üzerinde ip bilgilerini tam olarak girdin mi ?

plesk üzerinde hangi dns servisini kullanacağını belirttin mi ?

server - component manager altından kontrol edebilirsin

bunlar ok ise yine server menüsünde dns e tıkla ; 

aşağıdaki kayıtların olması gerekli

<domain>. NS ns.<domain>.
<domain>. A <ip>
<domain>. MX (10) mail.<domain>.
<ip> / 24 PTR <domain>.
ftp.<domain>. CNAME <domain>.
mail.<domain>. A <ip>
mssql.<domain>. A <ip>
ns.<domain>. A <ip>
sitebuilder.<domain>. A <ip>
webmail.<domain>. A <ip>

bunlar yok ise yukarıdaki butondan default ayarları tekrar yüklü ok .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/12/2008 02:50

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Özelden link gönderdim

Gönderildi : 13/12/2008 03:26

(@OguzhanKeten)
Gönderiler: 36
Trusted Member

Uğur Hocam
Özelden gönderdiğiniz bilgileri bana gönderme şansınız varsa çok sevinirim.

Gönderildi : 27/12/2010 13:19

Paylaş: