Forum

hosting ve cyberoam...

Bildirimler
Hepsini Temizle

hosting ve cyberoam firewall

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
678 Görüntüleme
(@SERDARPINAR)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar;

plesk hosting sunucusu kullanıyorum. internetimi direkt serverda sonlandırıyorum ve plesk reel ipleri gördüğü için sorunsuz çalışıyor. fakat direkt bağlı olduğu için güvenlik sorunu yaşıyorum doğal olarak. araya cyberoam firewall koymak istiyorum ama firewall 'ın konfigürasyonunda sorun yaşıyorum. yani dış wan ip 'leri mi firewall üzerinden geçirerek nasıl makinamda sonlandırabilirim.  

wan ip

1.1.1.1

server ip ye direkt firewall dan geçerek nasıl windows servera gönderebilrim. her yerde aradığım çözümlerde windows servera 192... ip vererek nat yapmalısınız cevabı alıyorum tamam evet klasik sunucu hizmetinde bu oluyor çünkü dış ip nin bir önemi kalmıyor. ama plesk,dns ,mail server barındıran serverda direkt reel ip den yayın yapmam lazım 

şimdiden herkese teşekkürler

Gönderildi : 10/05/2018 23:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Öncelikle NAT yapacaksanız sunucu artık real ip değil bir iç ip almalı, örnek 192, 172 veya 10 lu blok, yok sadece proxy yapacaksanız firewall da o zaman real ip alabilir.

Ama benim gördüğüm ve doğru olan zaten hosting için NAT yapmanız. Öncelikle firewall a real ip yi aldırmanız gerekli bunun için firewall üzerinde WAN bölümünü yapılandırmanız gerekli. Eğer bir ISP den hizmet alıyorsanız zatenethernet ile size real ip geliyor yok değil ise modem den gelen bir kablo benzer şekilde real ip yi firewall a tanımlamnıza yardımcı olur.

Daha sonra firewall üzerinden NAT kuralları ile 80, 443, 110, ve benzeri portları içerisdeki sunucu ip adresine yönlendirebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/05/2018 23:58

(@SERDARPINAR)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar 

cevap için çok teşekkürler fakat mesajımdada belirttiğim gibi windows serverımın üzerine tanımlanan ipler wan ipler olmalı. çünkü plesk hosting yazılımım bunu gerektiriyor.  dns sunucularına wan ip den cevaplamalı. 

yani servera 192 vb. local ip adresi atayamıyorum. 

Gönderildi : 11/05/2018 00:19

(@SERDARPINAR)
Eminent Member
Konu başlatıcı

eklemek istediğim diğer konu metro ethernet kullanıyorum.16 adet ip adresi var.bunların 8 ini bir servera 8 ini bir servera vermek istiyorum.

Gönderildi : 11/05/2018 01:25

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1644
Üye

Selamlar 

cevap için çok teşekkürler fakat mesajımdada belirttiğim gibi windows serverımın üzerine tanımlanan ipler wan ipler olmalı. çünkü plesk hosting yazılımım bunu gerektiriyor.  dns sunucularına wan ip den cevaplamalı. 

yani servera 192 vb. local ip adresi atayamıyorum. 

Selamlar ,

2 ihtimal var, ,

1. Plesk yapılandırması hata yapmış olabilirsiniz.
  2. Cyberoam yada herhangi bir firewall araya koyduğunuzda WAN ip lerini firewalın arkası olan LAN & DMZ bölümüne giremezsiniz

Bizlerde Sophos firewall arkasında paneller kullanıyoruz. WAN to LAN kuralları ile bu işi çözebilirsiniz , Eş zamanlı olarak SNAT yapmanızda gerekebilir.

Eğer ki böyle yapmak istemiyorsanız çözüm çok kolay firewall kullanamayacaksınız 🙂

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/05/2018 21:15

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba, 

Aslında 2 seçeneğiniz var, 

1-) IP adresleri bgp ile anons edilecek ve içeri tarafa verilecek. dolayısıyla bir router firewall tarzı birşeye ihtiyacınız var. Eğer yoksa veri merkezine yönlendirirseniz ip adreslerinizi onlar sizin firewall'a yönlendirebilirler ip adresini ve firewall tarafında konfigürasyonlar yapıldıktan sonra sunucular public ip'leri alabilir. 

2-) Nat şeklinde yapılandırmaya gidip plesk'e public ip adreslerini yazıp network tarafında private ip adresleri ile yürüyebilirsiniz ancak plesk buna izin veriyormu onu bilmiyorum windows 'un diğer hosting panellerinde bu mümkün. Çünkü network adaptörüne müdahale etmiyorlar ip adreslerini sadece dns kayıtları için istiyor panel ve ben ona hangi ip adresini verdiğimin dns kayıtlarından başka bir önemi yok. Aslında dns kayıtlarını manual girip IIS'de binding'leride manual ayarlayabilirsiniz. ( Tabi bu windows için geçerli yine )

iyi günler dilerim.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 12/05/2018 00:15

Paylaş: